Προς το περιεχόμενο

Διαφορές ξύλων στις κιθάρες


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι προσωπικές εμπειρίες και η τύχη να τις μοιραζόμαστε με ομοιοπαθείς που μας καταλαβαίνουν είναι οπωσδήποτε επιθυμητές και αναγκαίες για την παρουσία όλων εδώ (εμού συμπεριλαμβανομένου), αλλά θα μπορούσες να ανοίξεις κάλλιστα ένα νέο θέμα αντί να πιάσεις ένα του 2005... έτσι θα είναι κάπως πιο compact και οι επόμενες εξακόσιες ενενηνταοχτώ σελίδες με τα ίδια και τα ίδια καμένα επιχειρήματα από τη μια (αλλά και από την άλλη) πλευρά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άκρως ενδιαφέρον Studio54GR.

 

Έχω ακούσει πολλούς Lace και ομολογώ οτι αυτούς δεν τους ξέρω, αλλά με τα γραφόμενά σου, αφήνεις να εννοείθεί οτι είναι πολύ πριμαρισμένοι απο το εργοστάσιο.

Μαόνι σώμα με Έβενο ταστιέρα.....

Κλασσικός "Gibsonοειδής" συνδιασμός με άριστα αποτελέσματα για μαγνήτες που "ξουρίζουν".

Λοιπόν δεν ξέρω τι λέτε για ξύλα κλπ εγώ όμως πλέον έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου πλέον.

Welcome To The Club ;) ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ξυλα φαινονται μονο στα ακουστικά οργανα.

Στις ηλεκτρικες κιθαρες με ολη την ηλεκτρονικούρα που παρεμβάλλουμε απο το βυσμα μεχρι τον ενισχυτη (πεταλια,πεταλιερες,racks, κονσολες κλπ κλπ), περιμενεις να ακουσεις ηχοχρωμα απο ξυλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα για μένα δεν είναι αν παίζει ρόλο το ξύλο - και εγώ έχω κατασταλάξει  :) - αλλά το πόσο παίζει στο σύνολο του ήχου της κιθάρας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ξυλα φαινονται μονο στα ακουστικά οργανα.

Στις ηλεκτρικες κιθαρες με ολη την ηλεκτρονικούρα που παρεμβάλλουμε απο το βυσμα μεχρι τον ενισχυτη (πεταλια,πεταλιερες,racks, κονσολες κλπ κλπ), περιμενεις να ακουσεις ηχοχρωμα απο ξυλο;

 

Έχεις εν μέρη δικαιο αλλα πιστεύω οτι ακόμα και μέσα απο την ηλεκτρονικούρα όπως λές το ξύλο συνεχίζει να επηρεάζει τον ήχο!  ;)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ξυλα φαινονται μονο στα ακουστικά οργανα.

Στις ηλεκτρικες κιθαρες με ολη την ηλεκτρονικούρα που παρεμβάλλουμε απο το βυσμα μεχρι τον ενισχυτη (πεταλια,πεταλιερες,racks, κονσολες κλπ κλπ), περιμενεις να ακουσεις ηχοχρωμα απο ξυλο;

 

Εγω λεω απο εδω και στο εξης οι ηλεκτρικες κιθαρες να φτιαχνονται μονο απο πλαστικο ή τσιμεντο. Αντε και απο ελενίτ  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω απο εδω και στο εξης οι ηλεκτρικες κιθαρες να φτιαχνονται μονο απο πλαστικο ή τσιμεντο. Αντε και απο ελενίτ  ::)

 

χαχαχαχαχαχα κορυφαίο!!!!  ;D  ;D  ;D  ;D Μόνο να βρούμε ακριβώς την αναλογία χαχααχα  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.

 

Μιας και αναστήθηκε το θέμα θα ήθελα να εκφράσω μια απορία που έχει να κάνει με τα ξύλα σε κιθάρες.

 

Ισχύει ότι όσο πιο παλιό είναι το ξύλο μιας (καλά κατασκευασμένης) κιθάρας τόσο πιο μεστό και γλυκό ήχο βγάζει? Ή όσο περνάει ο χρόνος τόσο πιο πολύ χάνει μια κιθάρα την αξία της(λόγω φθοράς  ΚΑΙ των ξύλων)? Είναι τελικά τα (ακριβά) ξύλα μιας κιθάρας σαν το παλιο καλό κρασί ή όχι?  :P

 

Έχω ακούσει και τις δύο απόψεις. Πάντως όταν βλέπω αγγελίες για καλές κιθάρες που είναι άνω των 15 χρόνων, η μόνη ''διαφορά'' που γλυτώνω εγώ στην τιμή δεν είναι λόγω της φθοράς των ξύλων(υποθέτω), αλλά το πόσα χρόνια την έχει χρησιμοποιήσει ο κάτοχός της. Για παράδειγμα δεν έχω βρει gibson LP standard κάτω από χιλιάρικο, ούτε αμερικάνικη fender stat κάτω από 700-800 ευρώ. Δηλαδή και πάλι πιο ακριβές από την  καλύτερη epiphone ή μεξικάνικη-γιαπωνέζικη strat αντίστοιχα...

 

Τελικά πληρώνουμε το made in USA ΜΟΝΟ ή τα ποιοτικά ξύλα παίζουν το ρόλο τους στην μεταπωλητική αξία και στην εξέλιξη του οργάνου στο πέρασμα του χρόνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να υπαρχει κανεις εδω μεσα που να πιστευει οτι δεν πληρωνει αδρα το Made in USA. Εμεις δηλαδη πως χρεωνουμε στουσ τουριστες της αθηνας ενα πιτογυρο 5ευρω και ενα ταξακι αλλα 50ευρω για μια 5λεπτη μετακινηση. Αυτοι αγιοι νομιζετε ειναι η σκεφτονται το πορτοφολακι σας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να πω ρε παιδι μου οτι μονο η ελλαδα γνωριζει να φτιαχνει Holy Grail πιτογυρο ? η φασολαδα ? ελεος  ;D απλα για μενα τα κλειστα μυαλα φταινε και λιγο η παραδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου