Προς το περιεχόμενο

Διαφορές ξύλων στις κιθάρες


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως μια απο τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ strat που εχω ακουσει-παιξει ποτε ηταν μια squier japan!!! :o :o :o και εχω ακουσει πολλες...η κι8αρα επαιζε απιστευτα και δεν την πηρα τοτε γιατι κολλησα σε αυτο που εγραφε στο headstock.. :(

αποψη μου ειναι προχωρα και βαλε καλα ηλεκτρικα και δεν 8α το μετανοιωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα πω ότι βρήκα τα παραπάνω σχόλια απαράδεκτα. Το ότι υπάρχουν γύφτοι που χρεώνουν ένα σιχαμένο πιτόγυρο ανεξαρτήτως ποιότητας 5 ευρώ ή ότι ταξιτζήδες χρεώνουν 50ε τουρίστα με την ελπίδα να τον πιάσουν κορόιδο, δεν έχει καμία σχέση με την παραγωγή ενός οργάνου, στην οποία πληρώνεις την καλή κατασκευή υλικά και εργατοώρες. Μπορείτε να περιηγηθείτε στα άπειρα θέματα εδώ μέσα περί τιμής κιθάρας, ποιότητας κτλ όπου σε αρκετά αναλύεται πολύ το γιατί μπορεί ένα όργανο να κάνει τόσο όσο κάνει. Aντίστοιχα και για τα ξύλα :P

 

Ενδεικτικά,

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172803.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.

 

Μιας και αναστήθηκε το θέμα θα ήθελα να εκφράσω μια απορία που έχει να κάνει με τα ξύλα σε κιθάρες.

 

Ισχύει ότι όσο πιο παλιό είναι το ξύλο μιας (καλά κατασκευασμένης) κιθάρας τόσο πιο μεστό και γλυκό ήχο βγάζει? Ή όσο περνάει ο χρόνος τόσο πιο πολύ χάνει μια κιθάρα την αξία της(λόγω φθοράς  ΚΑΙ των ξύλων)? Είναι τελικά τα (ακριβά) ξύλα μιας κιθάρας σαν το παλιο καλό κρασί ή όχι?  :P

 

Έχω ακούσει και τις δύο απόψεις. Πάντως όταν βλέπω αγγελίες για καλές κιθάρες που είναι άνω των 15 χρόνων, η μόνη ''διαφορά'' που γλυτώνω εγώ στην τιμή δεν είναι λόγω της φθοράς των ξύλων(υποθέτω), αλλά το πόσα χρόνια την έχει χρησιμοποιήσει ο κάτοχός της. Για παράδειγμα δεν έχω βρει gibson LP standard κάτω από χιλιάρικο, ούτε αμερικάνικη fender stat κάτω από 700-800 ευρώ. Δηλαδή και πάλι πιο ακριβές από την  καλύτερη epiphone ή μεξικάνικη-γιαπωνέζικη strat αντίστοιχα...

 

 

Ξαναπαραθέτω την απορία γιατί οι απαντήσεις ήταν άσχετες με την ερώτηση (τι καλά ηλεκτρικά να βάλω στην squier?? Αυτό ήταν θέμα του '05!  :D Εμένα η ερώτηση έχει να κάνει με την επίδραση του χρόνου στα ξύλα, ίσως έπρεπε να ανοίξω άλλο θρεντ)

 

Όσον αφορά τα ταξί και τους πιτόγυρους, επειδή μένω σε τουριστικό μέρος, αυτά περάσανε ανεπιστρεπτί. Οι ντόπιοι δεν έχουν πλέον ΠΟΙΟΝ να κλέψουν γιατί ο τουρισμός έχει μειωθεί αισθητά-σε ορισμένες περιοχές του νησιού πλέον τουρισμός ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ. Όπως έστρωσες θα κοιμηθείς. Όπως σωστά τονίζει η evilnye, καμία σχέση ο παραλληλισμός με μεγάλες εταιρίες παραγωγής οργάνων που πουλάνε ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΠΟ ΤΟ '50 και το πουλάνε ακόμα σαν ζεστά ψωμάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μην ειστε απολυτοι.Δεν ειπα οτι ολοι οι ταξιτζηδες ειναι κλεφτες η ολοι οι σουβλατζηδες απατεωνες. Ουτε οτι οι φεντερ και γκιπσον μας κλεβουν κατα κορον. (για μερικα μοντελα το πιστευω) . Δεν συμφωνειτε ομως οτι εχουν εφησυχαστει στην παραδοση τους και το Household ονομα τους και πολλοι αγοραζουν απλα επειδη γραφει πανω το Logo τουσ ? Οσο για τα πιτογυρα, δεν θελω να κανω δυσφημιση αλλα δεν υπαρχει για μενα πιο καραμπαμ παραδειγμα εκμεταλευσης τησ καποτε καλης φημης απο το γνωστο εκει στο μοναστηρακι που πανε τα παλικαρια μας οι βουλευτες. Θυμηθειτε λιγο εποχη νταβατζηδων... Ξερω το φωτογραφιζω αλλα... Τεσπα μην μενετε στο προιον, αλλα στην σταση του εκαστοτε επιχειρηματια . Παντα φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θελω να πω. Ο οποιοσδηποτε κοσμακης δεν δινει δεκαρα για τον αν εφαγε εκει ο χ,ψ,ω πρωθυπουργος η βουλευτης ( και εδω βλεπε ο εκαστοτε κιθαριστας δεν δινει δεκαρα ( λεμε τωρα...) για τον αν ο σλασ κραταει γκιπσον η ο ερικ φεντερ. ) αλλα η ποιοητα και η γευση του φαγητου ( ηχος και λεπτομερεια στην κατασκευη για την κιθαρα ). Ελα ομως που συμβαινει ακριβως το αντιθετο στην τελικη... αυτο θελω να πω. Εφησυχαζομαστε και μεις "ΑΑΑΑΑΑΑ ακου ο σλασ σολο με την γκιπσον του..." Τα κριτηρια που επιλεγουν κιθαρα οι περισσοτεροι ειναι λανθασμενα και επηρεασμενα παρα πολυ απο το μαρκετινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη δεν θελω να παρεξηγηθω οτι λεω ασχετα και τετοια, θελω να πω οτι ποσοι απο μας ακουνε την ηχητικη διαφορα των ξυλων πραγματικα και σε ποσων βρισκεται μονο μεσα στο μυαλο τουσ (και εγω μεσα σε αυτους ) μονο και μονο επειδη εχουν διαβασει στο νετ διαφορα και εχουν δει βιντεακια που μας "ξεστραβωνουν". Προσοχη! δεν λεω οτι δεν επηρεαζει το ξυλο τον ηχο μας. ΟΛΑ τον επηρεαζουν , απλα σκεφτειτε οτι ακομα και η θερμοκρασια των αντιστασεων μεσα στον ενισχυτη τον αλλαζουν,τρεχα γυρευε δηλαδη. Δεν το ακουμε ομςσ ρε παιδια. Μακροσκοπικα τον μετραμε παιδια... Με το αυτι  ;D Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω ότι βρήκα τα παραπάνω σχόλια απαράδεκτα. Το ότι υπάρχουν γύφτοι που χρεώνουν ένα σιχαμένο πιτόγυρο ανεξαρτήτως ποιότητας 5 ευρώ ή ότι ταξιτζήδες χρεώνουν 50ε τουρίστα με την ελπίδα να τον πιάσουν κορόιδο, δεν έχει καμία σχέση με την παραγωγή ενός οργάνου, στην οποία πληρώνεις την καλή κατασκευή υλικά και εργατοώρες. Μπορείτε να περιηγηθείτε στα άπειρα θέματα εδώ μέσα περί τιμής κιθάρας, ποιότητας κτλ όπου σε αρκετά αναλύεται πολύ το γιατί μπορεί ένα όργανο να κάνει τόσο όσο κάνει. Aντίστοιχα και για τα ξύλα :P

 

Ενδεικτικά,

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172803.0

 

 

 

Φιλε μου δεν αρνουμαι οσα λες. Ομως η οταν η Ρεπλικα της Φρανκεσταιν κανει 30 χιλιαρικα και η οριτζιναλ εκανε 300. ε καπως σου κανει. Ας το σκεφτουμε λιγο. Ηρεπλικα ακριβοτερη απτην οριτζιναλ. Μιλαω για την αντικειμενικη αξια και οχι για την υποκειμενικη γιατι αν μπει η οριτζιναλ προς πωληση κανεις δεν ξερει που θα παει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Passive, μπορείς να κρατήσεις λίγο την ψυχραιμία σου?  :)

 

Αφενός υπερ-απλουστεύεις ορισμένα πράγματα αφετέρου παρουσιάζεις ως καινοφανείς αλήθειες πράγματα γνωστά σε όλους.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου