Προς το περιεχόμενο

Διαφορές ξύλων στις κιθάρες


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αποφασισα να το κανω το...πειραμα

 

 

Προχώρα Taki αλλά μόνο μην πέσεις στο τριπάκι να συγκρίνεις την κιθάρα σου με τα ακριβά μοντέλα της fender. Δεν λέω ότι θα είναι καλύτερη ή υποδεέστερη από τις fender αλλά πιστεύω ότι μια τέτοια σύγκριση είναι άτοπη. Θέλω να πω ότι, αν κάτσεις και πειράξεις-φτιάξεις μια προσωπική κιθάρα και μετά το πρώτο που θα κάνεις είναι να την συγκρίνεις με ένα μαζικά παραγόμενο μοντέλο της αγοράς, τότε είναι σα να υποτιμάς το όργανο που έφτιαξες και ας σου βγει καλύτερο από μια fender. Δεν ξέρω αν είναι κατανοητή η άποψή μου.

 

Κατά τα άλλα όπως είπε και ο superfunk η κιθάρα σου θα γίνει αεροπλάνο και πιο συγκεκριμένα ιδιωτικό jet για προσωπικές πτήσεις. 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ακόμα όσον αφορά την "ποιοτητα των ξύλων" και άλλους μύθους.... ότι υπάρχουν και εκπληκτικές ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ (KATAΣKEYΑΣΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥΜΕΡΗ & FIBERGLASS) κιθάρες (DANELECTRO,JERRY JONES,REVEREND) αλλά & μεταλλικές κιθάρες (JAMES TRUSARD) οι οποίες ακούγονται & παίζουν ΥΠΕΡΟΧΑ! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσεκάρετε και αυτό:

http://www.guytonguitars.com/spade.php

 

Ο Brian May είπε: "Most of the body material on electric guitars is unnecessary.As I saw it,the crucial part of a solid body was the part that adjoined the neck-where the most strain was experienced from the tension of the strings.This part was also most intimately attached to the pickups,so if there were to be any resonant contribution from the body thiw might be the most effective..."

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμή πρέπει να είχα συναντήσει τον Superfunk σε γνωστό μαγαζί του κέντρου που αφορά μόνο σε κιθάρες, και ομολογώ πως είχα ψυχαγωγηθεί τα μάλα απο τις απίθανες απόψεις περί ανωτερώτητας των Ιαπωνικών κιθαρών έναντι των Αμερικάνικων σκουπιδιών...

Παρ' όλα αυτά έχει ενδιαφέρον να καταλάβουμε καλά, πως όλα συμμετέχουν στον καλό ή κακό ήχο, και σε μεγάλο βαθμό συμμετέχουν και τα ξύλα. Είναι πολύ διαφορετικό το μαόνι που θα χρησιμοποιηθεί στο τραπέζι της κουζίνας απο αυτό που διαλέγει πχ η Gibson για τις ...παλιοκιθάρες της !

Απλά κάποιοι ακούν τις διαφορές και αρρωσταίνουν μ' αυτές, ενώ κάποιοι άλλοι παραμένουν μακάριοι !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

welcome to the forum 8O :!:

 

ελπίζω να συνεχίσεις με τον τρόπο που άρχισες γιατι μας χρειάζονται άνθρωποι με γνώσεις, γούστο & ..λεπτή συμπεριφορά....γιατι όλοι οι ... σκουπιδοφάγοι & οι απίθανοι μαζευτήκαμε εδω :lol:

 

& πάλι welcome :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο...Αν κι έχω την εντύπωση πως δεν διαφέρουμε ιδιαιτέρως. Είδα πως χρησιμοποιείς όργανα που κι εγω εκτιμώ, όπως η Tele ας πούμε στην οποία έχω αδυναμία.

Αλλα το να ξανασυζητάμε πράγματα που είναι χρόνια δεδομένα είναι αστείο.

Εξάλλου νομίζω πως κι εσύ έχεις επιλέξει να φτιάξεις κιθάρες με ξύλα που διαθέτει η Warmoth, της οποίας τη φήμη για την υψηλή ποιότητα ξύλων ξέρουμε κι οι δυό, άρα ?

 

Τώρα όσον αφορά στη λεπτότητα, ναί δεν την κατέχω μια που είμαι 104 κιλά, τρώγωντας σκουπίδια μανιωδώς. Κάτι που οι λίγοι φίλοι που έχω χαρακτηρίζουν ...απίθανο και κακόγουστο.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok you got me! :lol:

 

oποιος παίζει με Tele δεν μπορεί παρά να είναι φίλος μου :wink:

 

παντως σοβαρά μιλώντας ,διάβασε μερικά ποστ μου & θα δείς πως δεν είμαι και τόσο απόλυτος (ούτε έχω χαρακτηρήσει ποτέ τις αμερικάνικες κιθάρες σκουπίδια) απλά προσπαθώ να προτείνω συμφέρουσες λύσεις & να καταρίψω :lol: κάποιους ανυπόστατους μύθους, απο εκεί & πέρα ο καθενας έχει τα γουστα του & τις απόψεις του οι οποίες ,τουλάχιστον εδω μέσα είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σεβαστές :wink:

 

και βέβαια χρησιμοποιώ τα καλύτερα ξυλα για τις κιθάρες που φτιάχνω,αλλα μόνο για λόγους φετιχισμού 8O (και γιατι σπάνια θα βρείς κακά ξυλα κατα παραγγελία :lol: )

 

ελπίζω να παραμείνεις στο φόρουμ & να ανταλλάσουμε συχνά απόψεις...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ένα πείραμα περί ακουστικής ξύλων :idea:

κάποιες σκέψεις χωρίς να είμαι ειδικός

 

αν πάρουμε δύο καρφιά και έχουμε τοποθετήση μια χορδή από άκρη σε άκρη και την ακουμπήσουμε σε διαφορετικές επιφάνειες ξύλου, θα ακούσουμε την ακουστική διαφορά των ξύλων,

θα καταλάβουμε τον συντονισμό του ξύλου δηλ. πόσο ακούει

με την δόνηση της χορδής και τον συντονισμό στο ξύλο εξαρτάται το τι θα πάρει ο μαγνήτης.

 

κάποιος γνώστης επί του θέματος ακουστική ξύλων

μπορεί να τα χαρακτηρίση ως προς το τι ηχόχρωμα μας δίνει το κάθε ξύλο.

 

(αν γνωρίζει κάποιος και ηχητικούς συνδιασμούς σε σχέση σώμα+μπράτσο+ταστιέρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Ερωτεύομαι εύκολα.... το κέρατό μου.

Χτυπάω μια G&L stratoula (αν δεν μπορέσω να την πάρω έχω σταμπάρει και μια πικάντικη του Silot - που είχε αγγελία παλαιότερα.....).

Από μαγνήτες έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα αλλά ξανάνοιξα το τοπικ για να συζητήσουμε κάτι που παρατήρησα.

Λέμε για κουρδισμένα ξύλα για διαφορές μόνο από μαγνήτες κλπ κλπ..... ΚΙ ΟΜΩΣ η δική μου παρατήρηση έχει να κάνει με δυό "ξεχωριστά" πράγματα.

 

Έχω ένα σετάκι Lace Copper 25 Years  Anniversary αγoρασμένο από την Lace και το συγκεκριμένο set προσπαθώ να βρώ που θα πιάσει τόπο και που θα ακουστεί όπως του αξίζει.... ως τώρα το δοκίμασα και σε 10 στρατ και τα αποτελέσματα ήταν από "μαύρα χάλια" μέχρι "πάρα πολύ καλά".

Παρατήρησα λοιπόν ότι οι συγκεκριμένοι ήταν από χάλια μέχρι απαράδεκτοι σε οποιοδήποτε strat με σώμα ASH, μια πλαστικούρα..... ένα τενεκεδέ twang για κλωτσιές τελείως.....

Μετά τους έβαλα σε μιά σε σώμα SWAMP ASH και ακουγόνταν ένα κλικ καλύτερα.

Σε Alder διορθώθηκε το πράμα και άρχισε να ψιλοαρέσει, μαλιστα με μανίκι maple ήταν υποφερτή. Όταν έβαλα ένα μανικάκι Rosewood πήγαμε ακόμη καλύτερα και αυτό ήταν που μου έβαλε ψύλλους στα αυτιά....

Δηλ όσο πάμε σε ποιό συμπαγή ξύλα τόσο και καλύτερα ανταποκρίνεται (στην προκειμένη περίπτωση και οι συγκεκριμένοι μαγνήτες)

Έτσι λοιπόν τόλμησα να πάω σε ποιό ακραίο συνδιασμό..... Μαόνι σώμα με Έβενο ταστιέρα.....

Το αποτέλεσμα με ξετρέλανε...... η κιθάρα αυτή ΠΟΤΕ δεν έπαιξε έτσι.... και φυσικά έτσι θα μείνει.

Λοιπόν δεν ξέρω τι λέτε για ξύλα κλπ εγώ όμως πλέον έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου πλέον.

 

ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥΣ

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου