Προς το περιεχόμενο

περίεργο latency στο Nuendo


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες. Ανοίγω το θέμα στο "ανέμων και υδάτων" γιατί μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο αυτό που συμβαίνει και μάλλον θα είναι καμιά χαζομαρούλα που θα είναι και ντροπή να φαίνεται στην πρώτη σελίδα.

 

Προσπαθώ στο Nuendo να γράψω Midi. Γράφω λοιπόν και βλέπω ότι τελικά τα μίντια μου είναι πιό γρήγορα απ΄ότι θα πρεπε (λόγω μετρονόμου) με αποτέλεσμα, όταν τα γράφω να τα ακούω μεν καλά, ότι πέφτουν σωστά πάνω στα άλλα όργανα, αλλά όταν βάζω να παίζει, ακούγονται σαν θάλασσα με 12 μποφόρ.

Έχει αυτό να κάνει επειδή έχω (νομίζω) μεγάλο output latency (κοντά στα 20); Έκανα μια αναζήτηση στο φόρουμ και είδα ότι μια από τις λύσεις είναι το Asio4all. Το κατέβασα, το έβαλα, και έχω μεγαλύτερο latency και στο input και στο output, σε σχέση με τους drivers της κάρτας μου (Tascam us 122, driver version 3.3)

 

Έχει αντιμετωπίσει άλλος αυτό το ζήτημα;

 

Ευχαριστώ

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην απλή αναπαρωγή δεν έχεις πρόβλημα. Γιαυτό άλλωστε και όλοι στο στάδιο της μίξης βάζουμε τεράστιο buffer size, ώστε να μην επιβαρύνεται ο επεξεργαστής, χωρίς από έλλειψη ισχύος. Το αντίθετο κάνουμε όταν ηχογραφούμε. Εκεί βάζουμε μικρό buffer size, ώστε να μην έχουμε καθυστέρηση και ταυτόχρονα ακούμε ή μόνο το μετρονόμο, ή τον οδηγό.

 

Το πρόβλημά σου είναι η καθυστέρηση στην εγγραφή και γιαυτό ίσως καθυστερούν σε σχέση με τα άλλα κανάλια. Αν και να σου πω την αλήθεια αυτό

Γράφω λοιπόν και βλέπω ότι τελικά τα μίντια μου είναι πιό γρήγορα απ΄ότι θα πρεπε
με αυτό
με αποτέλεσμα, όταν τα γράφω να τα ακούω μεν καλά
και με αυτό
Έχει αυτό να κάνει επειδή έχω (νομίζω) μεγάλο output latency
δεν κατάλαβα πως κολλάνε μεταξύ τους! Δλδ ακούγονται γρηγορότερα από τα υπόλοιπα, ενώ όσο τα γράφεις ακούγονται σωστά και υποθέτεις ότι φταίει η καθυστέρηση;;;

 

 

Α και κάτι άλλο παίδες. Asio4all βάζουμε όταν η κάρτα μας δεν υποστηρίζει asio (πχ οι onboard) και όχι όποτε να είναι

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ηχογραφώ, ακούω ότι ό,τι παίζω είναι πάνω στο ρυθμό και στα άλλα όργανα. Και το αστείο είναι ότι όταν τα ακούω (όταν ήδη τα έχω γράψει) δεν ακούγονται τα μίντια σε καθυστέρηση, αλλά πιό γρήγορα!!!!

 

Για το Asio4all έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά το δοκίμασα μπας και έφταιγε κατά κάποιο περίεργο τρόπο το δικό μου asio.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ τώρα κατάλαβα.

Λοιπόν γιαυτό το πρόβλημα έχω ακούσει 3 διαφορετικές λύσεις:

 

1ον) Λύθηκε με απλή απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του cubase-nuendo.

2ον) Αυτό μαζί με το ότι όλα τα μιντι σκάγανε στο 1ο bar, αποτελούσε known issue στο cubase (για το nuendo δεν το έχω ξανακούσει είναι η αλήθεια). Λυνότανε με κάτι αλχημείες στο φάκελο midiport και με το αρχείο ignore midiport, αλλά δε θυμάμαι τι γινόταν, οπότε μη σε κάψω. Πρέπει η Steinberg να έχει βγάλει και update γιαυτό.

3ον) Παίζει κάποιο είδος προβλήματος μεταξύ cubase-nuendo και μερικών καρτών, αλλά και αυτό πλέον έχει λυθεί.

 

 

Κάνε όμως και το άλλο, μην είναι κουλό πρόβλημα με την καθυστέρηση: Προσπάθησε με το κλαβιε στην αρχή να γράφεις στην αρχή κάθε μέτρου, που σκάει ο μετρονόμος. Μετά άνοιξε τον key editor και κοίτα αν οι νότες σκάσανε κανονικά στα μέτρα τους. Στο λέω μπας και ακούς με καθυστέρηση τον ήχο σωστά, ενώ στην ουσία οι νότες γράφονται νωρίτερα. Είναι 1 ενδεχόμενο και αυτό.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή παρατήρηση, δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Θα το κάνω το απόγευμα που θα είμαι σπίτι

 

Πιστεύεις ότι θα μπορούσε να είναι πρόβλημα output latency που είναι στα 20 περίπου, ενώ το input είναι στα 7;

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνω c/p από κάποιες απαντήσεις που βρήκα στο internet, σε περίπτωση που κάποιος φίλος έχει ένα παρόμοιο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν αυτή είναι η λύση, θα το κάνω το απόγευμα και θα δούμε. Η λύση φαίνεται να είναι περίπου αυτό που είπε ο φίλος boukaw7, αλλά...αντίστροφα!!!

 

 

Η προτεινόμενη λύση:

You need to use emulated ports for that device. Here's what you do.

 

Using windows explorer, navigate to C://program files/Steinberg/Nuendo **/MIDI port enabler

 

In this folder you will find a file called "ignoreportfilter". Cut it out and paste it one level up in the Nuendo root folder.

 

 

Η τελική λύση:

I navigated through nuendo as your instruction to find I have been using the emulated inputs.

I'm thinking to myself..."isn't the opposite actually the case...to hide the emulated and use the ones that aren't ?"

So I made both visable and usable.

I tried each.

It turns out that the emulated inputs are the midi track offset timing inputs.

The non-emulated inputs don't have the midi timing offset prob.

 

You solved my prob !!! although indirectly. hehe

 

 

 

 

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα στο είπα ότι κάποιες αλχημείες παίζανε με τον φάκελο και το αρχείο...

 

Κάποιος να το κάνει στικι παρακαλώ, μιας και αποτελεί γνωστό πρόβλημα με το cubase-nuendo και έχει ξαναρωτηθεί κάποιες φορές στο παρελθόν. (και το distortion αν γίνεται πλιζ)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απλα να πω κι εγω την 'εξυπναδα' μου μηπως και τη χρειαστει κανεις μελλοντικα  :P

 

Μετα απο ενα βαρβατο format και αφου επανεγκατεστησα το Nuendo, θυμηθηκα οτι δεν θυμομουνα (ωραια ελληνικα) πως ειχα λυσει το θεμα του latency στο MIDI οταν ειχα βαλει το Nuendo για πρωτη φορα. Να 'ναι καλα το Noiz, το θυμηθηκα χαρη σ'αυτο το thread.

 

Το θεμα ειναι οτι στον φακελο midi port enabler, εμενα δεν υπηρχε κανενα αρχειο ignoreportfilter. Υπηρχε μονο ενα pdf. Οποτε, αν και σε καποιον αλλον λειπει αυτο το αρχειο (για οποιονδηποτε λογο), μη μασατε, απλα καντε create ενα καινουριο αρχειο Notepad, το οποιο θα το ονομασετε ignoreportfilter.txt και πεταξτε μεσα στον φακελο του Nuendo/Cubase 3. Τελος, απλα μετονομαστε το αρχειο απο ignoreportfilter.txt σε ignoreportfilter ΣΚΕΤΟ (χωρις κανενα extension δηλαδη).

 

Και ολα καλα...Επιτελους!

 

(Μεχρι να θυμηθω οτι παιζει bug, ειχα αρχισει να πιστευω οτι οχι μονο ειμαι αχρονος, αλλα οτι ειμαι και τοσο αχρηστος που δεν ακουω το οτι ειμαι αχρονος..!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Devices -> Device setup -> Windows Midi ->tik στο Use System Timestamp ->ok. ;).

Βέβαια αυτό που έγραψες πάει στράφι,αλλά από κει και μετά θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Devices -> Device setup -> Windows Midi ->tik στο Use System Timestamp ->ok. ;).

Βέβαια αυτό που έγραψες πάει στράφι,αλλά από κει και μετά θα είσαι οκ.

 

Ωχ, τοσο απλο ηταν...? :-[ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου