Προς το περιεχόμενο

Acid, latency και άλλα


simboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα...Λοιπόν εγώ ως σταθμό εργασίας χρησιμοποιώ το nuendo οι λόγοι είναι πολλοί' date='αλλα ένας από τους σημαντικότερους είναι ότι είναι παρα πολύ σταθερό!!επίσης ένα από τα πολύ αγαπημένα μου soft σύνθια είναι το z3ta+ Waveshaping Synthesizer.Το οποιο κάνει παπάδες.Και αν ακούσει κάποιος τα έτοιμα preset του θα θυμηθεί πολλές καινούριες παραγωγές.(βεβαια το λέω με κάθε επιφύλαξη)

Επίσης επίσης ένα από τα τελευταία μπιμπλίκια που βγήκε στην αγορά το Korg Legacy Collection MS20, poly6 & wavestation το οποιο έχει δυο υπερκαλουτσικα εφεδακια παντώς τυπου π.χ. πέρασα την φωνή μου στο ms20 και την μετέφραζε σε ήχο με τις ανάλογες τονικότητες.

(πρέπει να έχω κάτι να παιζω τις ώρες χαλάρωσης που το αυτή έχει γίνει τούμπανο :lol: )τέλος χρησιμοποιώ πολύ τα εφέ τις PSP Lexicon 42 ,Nitro ποιοτικά και χρήσιμα...αυτά ως επί το πλείστον :arrow:[/quote']

 

Αυτά πως δουλεύουν ? δηλαδή πχ κάνεις εγκατάσταση το "z3ta+ Waveshaping Synthesizer" και το ανοίγεις μέσα από ένα άλλο πρόγραμμα πχ Acid , cacewalk , cubase κτλπ ?

Τι εννοείς για το Nuendo σταθερό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.Από ότι θυμάμαι και η τελευταία έκδοση του Acid υποστηρίζει vst!!Απλα για midi επεξεργασία θα τα βρείς πιο εύκολα σε περιβάλλον cubase. το z3ta λειτουργεί και αυτόνομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.Από ότι θυμάμαι και η τελευταία έκδοση του Acid υποστηρίζει vst!!Απλα για midi επεξεργασία θα τα βρείς πιο εύκολα σε περιβάλλον cubase. το z3ta λειτουργεί και αυτόνομα

Την τελευταία έκδοση του Acid έχω

Πολύ βαρύ μου μοιάζει το nuendo τώρα που το κοιτάζω στο net από θέμα απαιτήσεων

Να ρωτήσω και κάτι ..... παίζει ρόλο ποιό πρόγραμμα δουλεύεις για να ελαχιστοποιήσεις το latency ( έτσι το λένε ? ) :)

Αν ναι πως μπορούμε να γνωρίζουμε ποιά προγράμματα είναι αυτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το latency έχει να κάνει αποκλειστικά και μονο με την κάρτα ήχου σου.Ποιά έχεις???Βεβαια σημαντικό παράγοντα παίζουν η cpu και η ram..(-?-)Midi clavie ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το latency έχει να κάνει αποκλειστικά και μονο με την κάρτα ήχου σου.Ποιά έχεις???Βεβαια σημαντικό παράγοντα παίζουν η cpu και η ram..(-?-)Midi clavie ???

 

Από αλλού ξεκίνησε το θέμα και αλλού θα πάει αλλά δεν πειράζει , είναι μια καλή ευκαιρία να μιλήσουμε για τα μηχανήματά μας και τα υπέρ και τα κατά τους και τι προτείνουμε

Λοιπόν ...... έχω την SoundBlaster Audigy 2SZ Platinum Pro

CPU έχω Asus ( μια ψιλοκαινούργια θα σου πω αύριο :) )

και ram νομίζω 2 πεντακοσάρες

για κλαβιέ έχω ένα απλό συνθεσαίζερ Casio πλαστικούρα πατατούρα αλλά με βόλεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάποιοι θα μας κατηγορήσουν ότι δεν έχουμε καλές κόπιες.Τεσπα κάποιοι στιγμή θα χτυπήσω το cubase από τον νακοβιτς.

 

Τώρα όσο αναφορά την κάρτα ήχου σου.Αυτό έχει να κάνει με τις ανάγκες σου,δηλ τι ακριβώς θέλεις να κανεις???

με την συγκεκριμένη μπορείς να κανεις δουλειά με το latency γύρο στα 12-14ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάποιοι θα μας κατηγορήσουν ότι δεν έχουμε καλές κόπιες.Τεσπα κάποιοι στιγμή θα χτυπήσω το cubase από τον νακοβιτς.

 

Τώρα όσο αναφορά την κάρτα ήχου σου.Αυτό έχει να κάνει με τις ανάγκες σου' date='δηλ τι ακριβώς θέλεις να κανεις???

με την συγκεκριμένη μπορείς να κανεις δουλειά με το latency γύρο στα 12-14ms[/quote']

 

Κάρτα δεν με παίρνει να αλλάξω , πριν ένα μήνα την πήρα , no money no funny

Είναι πολύ καλύτερα από την προηγούμενη που είχα μεν αλλά και πάλι αν ανοίξω την ένταση του κλαβιέ πρώτα ακούω τη νότα και μετά βγαίνει ο ήχος.Αλλά αυτό όχι σε άσχημο επίπεδο.Αν μπορώ αυτό να το καλυτερεύσω ελαχιστοποιώντας ξέρω 'γω πχ κάτι από τα options θα το κάνω.

Απλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το πρόγραμμα που δουλεύουμε

12-14ms πόσο είναι ? milisecond ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δουλεύεις με το acid.πχ στήνεις λούπες, δεν σου χρειάζεται χαμηλό latency.Αν όμως κανεις midi εγγραφη χρειάζεσαι χαμηλό latency.Την διαφορά θα την καταλαβεις οταν όπως είπες ακούγεται ταυτόχρονα η νότα και από το αρμόνιο σου και από το soft synth.τώρα όσο πιο χαμηλά είναι το latency τόσο μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύει χρειάζεσαι/κάρτα ήχου.το μειονέκτημα σε απλά συστήματα είναι ότι δεν μπορείς να έχεις πολλά vst φορτωμένα,πάντως υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές και για τις creative με αλλους drivers..http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=278 http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=312

του yameth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου