Προς το περιεχόμενο

SPDIF και Minidisk


dimmihel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Spirou είμαι μέλος σε αυτο το Forum και το έχω υπόψιν μου αλλά το θέμα είναι πώς δεν διαθέτω DVD και CD με SPDIF IN αλλά ένα MD . Δυστυχώς δεν έχω έξοδο για headphones απο το MD οπότε μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιήσω εξωτερική κονσόλα . Πάω για την compact4 της soundcraft . Είναι καλή ; Πρώτα θα συνδέσω την SPDIF OUT στην SPDIF IN του MD και μετά την αναλογική έξοδο του MD στο μίκτη ; Τότε θα ακούω μέσω ακουστικών απο το MD ; WhiteNoise είχε κάποιο πρόβλημα ο server ; κάναμε post και μας έλεγε ότι δεν έγινε και είχε γίνει . Οπότε το κάναμε πολλές φορές .

cheers !

atural High !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα συνδέσω την SPDIF OUT στην SPDIF IN του MD και μετά την αναλογική έξοδο του MD στο μίκτη ; Τότε θα ακούω μέσω ακουστικών απο το MD ;

 

¶μα πάρεις κονσόλα' date=' ξέχνα το MD. Θα συνδέσεις το output της EMU στην κονσόλα και από εκεί θα έχεις και ακουστικά, και άλλες εξόδους (για ενισχυτή κλπ)...Γιατί επιμένεις να θέλεις να χρησιμοποιήσεις το MD; :)

 

WhiteNoise είχε κάποιο πρόβλημα ο server ;

 

Ναι, το κάνει μερικές φορές. Όταν λέει Internal Error...δεν το εννοεί, άμα δείτε μετά από ένα τέτοιο Error το post σας έχει δημοσιευθεί κανονικά.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κορυφαία είναι η compact (πάντα για τα λεφτά της).έχει σαφώς καλύτερους preamps απο behringer ub.και για τις yamaha ακουω καλά πράγματα αλλά αν ηχογραφείς μόνο τον εαυτό σου είναι καλύτερο να πας προς compact4 μεριά.δε σου κρύβω οτι και εγώ αυτήν θα αγοράσω μιας και δε χρειάζομαι πολλά-πολλά,μόνο ένα track την φορά.

να φανταστώ πάντως οτι ανήκεις στην πλευρά των ευχαριστημένων χρηστών της emu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είμαι ευχαριστημένος με EMU . Μπορεί να κρύβεται η Creative απο πίσω αλλά αυτή τη φορά έκανε θαύμα ... Φυσικά για να αποδώσει τα μέγιστα θέλει ενα καλό tweak του PC και επίσης να βελτιώσει τους drivers όσο περισσότερο μπορεί . ¶ντε να δούμε θα κάνει και άλλα θαύματα ;

atural High !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, με όλο το σεβασμό.. δεν καταλαβαίνω πλέον τίποτε. Ξεκίνησα να παρακολουθώ αυτό το thread με μεγάλο ενδιαφέρον διότι έχω και εγώ ένα παλιότερο mini disk. Πλέον, σκέφτομαι σοβαρά να το πετάξω.. :) Μπορεί κάποιος να ανασκοπήσει το πρόβλημα που υπάρχει και την επικρατέστερη μέχρι τώρα λύση;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλάμε για minidisc, (ελπίζω να μην ξεφεύγω πολύ από το θέμα), μπορεί μήπως να με βοηθήσει κάποιος στο γιατί το ΜΖ-R50 που έχω, ξαφνικά σταμάτησε να διαβάζει ότι δισκάκι και αν του βάλω μέσα, και το μόνο που ακούγεται είναι η κεφαλή να κινείται ψάχνοντας ? Καμιά ιδέα ?

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλάμε για minidisc' date=' (ελπίζω να μην ξεφεύγω πολύ από το θέμα), μπορεί μήπως να με βοηθήσει κάποιος στο γιατί το ΜΖ-R50 που έχω, ξαφνικά σταμάτησε να διαβάζει ότι δισκάκι και αν του βάλω μέσα, και το μόνο που ακούγεται είναι η κεφαλή να κινείται ψάχνοντας ? Καμιά ιδέα ?[/quote']

 

Sony Service :(

Κ. ΜΑΝΟΥ 28, 731-00 ΠΕΛΑΙΚΑΠΙΝΑ- ΧΑΝΙΑ

Τηλ. 28210-76303 FAX : 28210-76303

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας, αλλά προτιμώ να αγοράσω καινούριο παρά να το πάω εκει...

 

Σε Sony Hi8 ενός φίλου, ζητούσαν 60 ευρώ μόνο για να την ανοίξουν να δουν τι έχει...

 

Τα συμπεράσματα δικά σας...

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα σερβις ολων των εταιριων εχουν εναν νομιμο και δηλωμενο στον αντιστοιχο κρατικο φορεα,καταλογο με τις χρεωσεις τους.

 

Ειναι σαφες οτι και ο ελεγχος μιας συσκευης κοστιζει. Για να ανοιχτει μια συσκευη (και ειδικα καμερα ή κατι με πολλες πλακετες) ωστε να γινει ενας αρχικος ελεγχος και να δοθει στον πελατη ενα αρχικο ή και τελικο κοστος επισκευης χρειαζεται χρονος... ο οποιος αν ο πελατης δεν θελει να το επισκευασει τελικα, θα πρεπει να τον χρεωθει.

Γιατι να φαει χρονο ο τεχνικος πανω σε μια συσκευη και να μην πληρωθει?

Και τα σερβις των εταιριων ειναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ. Απο αυτο ζουνε.

 

Λογικο δεν ειναι?

 

Παντως με τα καλουδια που προσφερουν τα καινουρια MDplayers ειναι πειρασμος η αγορα ενος καινουριου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι που το κοίταξα λιγάκι, μου φαίνεται ότι χρειάζεται καθάρισμα η κεφαλή...

 

Αλήθεια υπάρχουν καθαριστικά για MD ?

 

Αν και παλιό σχετικά MD, με έχει βολέψει σε πάρα πολλά jams και ηχογραφήσεις τις στιγμής, άσε που έχει κ τεράστια αυτονομία !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου