Προς το περιεχόμενο

Plexi Super Lead '69 clone by Electrictabs (+mods)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοεις το speed προφανως...naaaaaaaaaaaaaaaaaaah...στην προκειμενη στιγμή έτσι μου αρεσε mate (αυτο το άκουγα,no worries)... ;)

 

ε τοτε πολυ καλα εκανες!... απλα ο αρχαγγελος Jimi συνηθως το ειχε σε πιο αργο rate (ok, speed ;D)

Αλλα στο machine gun ηταν οντως πιο γρηγορο...  ;)

 

To 51 εχει buffer το οποιο το ενεργοποιείς/απενεργοποιείς με ενα εσωτερικο διακοπτάκι...στην προκειμενη περιπτωση ειναι ενεργοποιημενο...

 

...προφανως!

 

παντως θα ηθελα καποια στιγμη να δοκιμασω τον inductor τους. Λενε οτι ειναι πολυ καλος. Θα κανω ενα Α/Β με του Fulltone (κορυφαιο so far). Βλεπεις διαφορα με το buffer ανοιχτο? ειναι τ ε λ ε ι ω ς transparent? (παντα κατι κλεβουν)

 

Το φαζ και το vibe σιγουρα έχουν "πονηριές" γιατι ειναι η πρώτη φορα που εβαλα φαζ πρίν το vibe και ακουστηκε οπως πρεπει (για μενα) και οχι απλα απεραντο λεπτό φαζο-phasing... ;)

 

χμμμ... οντως. αν και εγω προτιμω τη βρωμια μετα το univibe. Το δικο μου που ειναι exact κοπια δενει πιο καλα με τη βρωμια μετα.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου αρεσε ο ηχος σου, μου εκανε εντυπωση ποσο "πολιτισμενο" ακουγεται το fuzz σε σχεση με το fuzz factory που εχω αλλα και με αλλα fuzz. Αν εχεις φωτογραφιες, θα ηθελα να δω τη κατασκευη του isolation box.

 

Αν θελεις να αποχωριστεις τα Gypsy Fuzz & Mega Vibe στειλε μου ενα μηνυμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... απλα ο αρχαγγελος Jimi συνηθως το ειχε σε πιο αργο rate (ok, speed ;D)

Αλλα στο machine gun ηταν οντως πιο γρηγορο...   ;)

 

Χεχεχεχε...οχι απαραιτητα...και δεν το ειχε και απαραιτητα σε μια ρυθμιση το speed κατα την διαρκεια του οποιουδηποτε τραγουδιου (ρυθμιση speed μεσω πενταλ)... ;)

 

Βλεπεις διαφορα με το buffer ανοιχτο? ειναι τ ε λ ε ι ω ς transparent? (παντα κατι κλεβουν)

 

Δεν ακουω διαφορα, δεν ξερω αν ειναι τελειως transparent δεν με απασχολησε ποτε τοοοοοσο πολυ το θεμα...το σιγουρο (με τα δικα μου αφτια) ειναι οτι το retrofit της foxrox στο pic wah αλλάζει λίιιιιιγο τον αρχικο ηχο, χωρις αυτο να ειναι απαραίτητα κακό... ;)

 

χμμμ... οντως. αν και εγω προτιμω τη βρωμια μετα το univibe. Το δικο μου που ειναι exact κοπια δενει πιο καλα με τη βρωμια μετα.

 

Αυτο ειναι το θεμα, να σου αρεσει οτι και να ειναι απλα το "exact κοπια" ειναι μια πολυυυυυυ μεγαλη κουβεντα (ψιλοϊδια για τις "exact κοπιες" των πλεξι)... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να αποχωριστεις τα Gypsy Fuzz & Mega Vibe στειλε μου ενα μηνυμα...

To γυφτο fuzz το εχω προλαβει εγω  ;D

 

Πραγματικα εντυπωσιακο αποτελεσμα, η υπαρξη του πλεξι πιστευεις ειναι αναγκαια για να παρεις ενα παρομοιο αποτελεσμα?

 

Υ.Γ Οσο για το παιξιμο... :'( :'( :'( πικρα, πολυ πικρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε ο ηχος σου, μου εκανε εντυπωση ποσο "πολιτισμενο" ακουγεται το fuzz σε σχεση με το fuzz factory που εχω αλλα και με αλλα fuzz.

 

Κατσε Κωστή, το fuzz factory εκτος των αλλων εχει και καμια 500αρια ρυθμίσεις, ιδιο δεν θα ακουστει σιγουρα αλλα το εχεις ψαξει οσο θα ήθελες? ;)

 

Αν εχεις φωτογραφιες, θα ηθελα να δω τη κατασκευη του isolation box.

 

Ορίστε: http://homepages.pathfinder.gr/fommof/Gear/IsolationBox%2Ehtml

 

;)

 

Αν θελεις να αποχωριστεις τα Gypsy Fuzz & Mega Vibe στειλε μου ενα μηνυμα...

 

Μονο μετα θανατον... ;)

 

(τσεκαρε καθες μερα ebay και tgp μπας και καποιος -σπανιοτατα- τα πουλαει και τα στελνει ευρωπη- πιο σπανιο ακομα)

 

Το Mega στα δικα μου αφτια ειναι οτι πιο κοντινο στο Univibe, το ηχοχρωμα, η συμπεριφορά, ο παλμός κλπ κλπ...το Gypsy Fuzz απο την άλλη ειναι...φακ ιτ, εδω ελεγα οτι θα κραταγα και το Fulltone '70 (το οποιο εννοειται οτι ειναι πιο ευελικτο) και τελικα το εβγαλα αγγελια... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γυφτο fuzz το εχω προλαβει εγω  ;D

 

Πίιιιιιιιιιισω αντιχριστεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!! ;)

 

Πραγματικα εντυπωσιακο αποτελεσμα, η υπαρξη του πλεξι πιστευεις ειναι αναγκαια για να παρεις ενα παρομοιο αποτελεσμα?

 

Καλή ερωτηση...όχι, δεν θεωρω οτι για να παρεις παρόμοιο αποτελεσμα πρεπει ντε και καλα να εχεις πλεξι...για να παρεις το συγκεκριμένο ομως ναι...τσεκαρε ενα κλιπακι στην σελιδα του sweetsound, Machine Gun...αυτα που χρησιμοποιησε δεν εχουν και μεγαλη σχεση... ;)

 

Υ.Γ Οσο για το παιξιμο... :'( :'( :'( πικρα, πολυ πικρα...

 

ΕΝΤΑΞΕΙ, ΕΙΠΑΜΕ, μονο φωτια δεν ειχα αναψει στο δωματιο να ζεσταθω, θα μαθω καποτεεεεεεεεεε!!!!  ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχεχεχε...οχι απαραιτητα...και δεν το ειχε και απαραιτητα σε μια ρυθμιση το speed κατα την διαρκεια του οποιουδηποτε τραγουδιου (ρυθμιση speed μεσω πενταλ)... ;)

 

σωστα. αρκετες φορες το ...πειραζε.

Αλλα ο πιο trademark ηχος ειναι με χαμηλοτερη ταχυτυτα...

(βλ. villanova junction, hey baby...)

 

 

Δεν ακουω διαφορα, δεν ξερω αν ειναι τελειως transparent δεν με απασχολησε ποτε τοοοοοσο πολυ το θεμα...το σιγουρο (με τα δικα μου αφτια) ειναι οτι το retrofit της foxrox στο pic wah αλλάζει λίιιιιιγο τον αρχικο ηχο, χωρις αυτο να ειναι απαραίτητα κακό... ;)

 

συνηθως κανουν τον ηχο λιγο πιο flat (δηλ οχι τοσο 3D...)

 

 

Αυτο ειναι το θεμα, να σου αρεσει οτι και να ειναι απλα το "exact κοπια" ειναι μια πολυυυυυυ μεγαλη κουβεντα (ψιλοϊδια για τις "exact κοπιες" των πλεξι)... ;)

 

Το exact copy παει στο οτι ειναι 1 προς 1 με το original και χωρις περιεργα Mods η extra πονηρα κυκλωματακια...  ;)

 

αλλα οσο Exact copy και να κανεις απο κατι, ΠΟΤΕ δεν θα ειναι ιδιο με ενα original, γιατι απλα ειναι... copy!  ;)

 

φτανεις κοντα, ενιοτε πολυ κοντα εως και φουλ μεσα, αλλα αλλο πραμα το αυθεντικο...

 

anyway, κι αυτα που εχουμε μια χαρα ειναι!

 

Enjoy!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα. αρκετες φορες το ...πειραζε.

Αλλα ο πιο trademark ηχος ειναι με χαμηλοτερη ταχυτυτα...

(βλ. villanova junction, hey baby...)

 

 

εδω συμφωνω! γενικα το χρησιμοποιουσε σε πιο αργη ταχυτητα. επισης στην studio εκτελεση του Hey baby χρησιμοποιει το vibrato του πεταλιου.

 

ΟΝ ΤΟΠΙΚ

τα σπαει το μηχανημα φιλε οπως κ το παιξιμο σου! γουσταρα πολυ!

marshall κ τα μυαλα στα καγκελα ορε!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα. αρκετες φορες το ...πειραζε.

Αλλα ο πιο trademark ηχος ειναι με χαμηλοτερη ταχυτυτα...

(βλ. villanova junction, hey baby...)

 

 

επισης στην studio εκτελεση του Hey baby χρησιμοποιει το vibrato του πεταλιου.

 

 

 

 

πολυ σωστα!  ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα. αρκετες φορες το ...πειραζε.

Αλλα ο πιο trademark ηχος ειναι με χαμηλοτερη ταχυτυτα...

(βλ. villanova junction, hey baby...)

 

Και το "ο ποιο trademark ηχος" ειναι σχετικο...για μενα προσωπικα που εχω συνδεσει τα vibes με το Machine αυτο ειναι το "trademark" για μενα... ;)

 

 

συνηθως κανουν τον ηχο λιγο πιο flat (δηλ οχι τοσο 3D...)

 

Μμμμμμμμμ...με το pic και το retrofit πιθανοτατα γινεται αυτο...με το Area51 δεν εχω παρατηρησει τιποτα (μπορει να το κανει αλλα να μην το ακουω εγω)... ;)

 

Το exact copy παει στο οτι ειναι 1 προς 1 με το original και χωρις περιεργα Mods η extra πονηρα κυκλωματακια...  ;)

 

αλλα οσο Exact copy και να κανεις απο κατι, ΠΟΤΕ δεν θα ειναι ιδιο με ενα original, γιατι απλα ειναι... copy!  ;)

 

φτανεις κοντα, ενιοτε πολυ κοντα εως και φουλ μεσα, αλλα αλλο πραμα το αυθεντικο...

 

anyway, κι αυτα που εχουμε μια χαρα ειναι!

 

Enjoy!

 

Exact copy δεν υπαρχει γιατι και σε αυτα υπηρχε καλως ή κακώς inconsistency...οποτε εξαρτάται ποιο univibe ειχες μπροστα σου και κοπιαρες και πώς το κοπιαρες (πειραζει που σε blindfold test μεταξυ ενος κλωνου univibe και mini dejavibe θεώρησα οτι το Deja ηταν πιο κοντα? Καλά παιζει να ειμαι και κουφός)...anyway το εχω ξαναπει, τα vintage οργανα δεν με ενδιαφερουν...οι vintage ήχοι ναι οπότε προτιμω να κοπιαρεται ο ήχος και η συμπεριφορά του αυτη καθαυτή παρα το οποιο ηλεκτρονικο κυκλωμα με τα οποια αρχαία components...αλλωστε τον ηχο γουσταρουμε, οχι το χρωμα των πυκνωτών και την τελεια κατασκευαστική αρμονια των φωτοσελς του '60... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου