Προς το περιεχόμενο

Ιστορική αναδρομή του noiz.gr και γνώμες-απόψεις.


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1, 2, 1, 2, φου, φου. Ακούγομαι;

 

Το λοιπόν. Σκεφτόμουν τις προάλλες ότι συμμετέχω (είτε ενεργητικά είτε παθητικά) αρκετό διάστημα στο noiz.gr αλλά δεν γνωρίζω πώς, πότε και για ποιους λόγους δημιουργήθηκε, ποια είναι η πορεία του μέχρι στιγμής κλπ. Έτσι, είπα να βάλω αυτό εδώ το topic ώστε να μιλήσουν οι πρωτομάστορες του site, οι "παλιοί" :) κλπ αλλά και για να υπάρχει και ένα μέρος όπου τα μέλη να μπορούν να πουν την άποψή τους. Για παράδειγμα τι φανταζόντουσαν, τι περίμεναν και τι βρήκαν στο noiz.gr;

 

Μιας και το έθεσα πρώτος το θέμα ας το ξεκινήσω κιόλας. 8) ( χα... :D άλλο που δεν ήθελα!)

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος πρέπει να "πέτυχα" για πρώτη φορά το noiz.gr γύρω στο '99. Αν θυμάμαι καλά, ήμουν συνδεδεμένος με την X-treme (δωρεάν σύνδεση internet εκείνη την εποχή) και έψαχνα να βρω κάποιο άρθρο για ένα συγκρότημα που είχα μόλις ανακαλύψει, τους The Earthbound. Και που νομίζεται ότι βρήκα κάτι σχετικό με τους παραπάνω εκείνη την εποχή στο δίκτυο; Βέβαια, δε νομίζω να υπήρχε –ούτε καν σαν επιλογή- το forum τότε και θυμάμαι επίσης, ότι είχα κατεβάσει από το downloads section ένα virtual κουρδιστήρι για ηλεκτρική κιθάρα! (Γαμώτ...γαμώτ... καλά θυμάμαι ή θα γίνω ρεζίλι πάλι :? :) .)

 

Anyway ο καιρός πέρασε, ζωντάνεψε το forum και άρχισαν να πέφτουν και τα πρώτα ερωτήματα. Θυμάμαι στις συζητήσεις τον τρομερό Interpaul, Terumi και άλλους που ενώ διατηρώ την παρουσία τους συνειρμικά δεν θυμάμαι τα παρατσούκλια τους και έτσι τους αδικώ. Που είστε ρε! Για εμφανιστείτε ξανά!

Όσον αφορά τα οφέλη που αποκόμισα... που αλλού μπορείς να βρεις τόση αποκρυσταλλωμένη και συμπυκνωμένη γνώση, δωρεάν και εθελοντικά διαθέσιμη κατά ιδίαν παραγγελίαν! Και μάλιστα από άτομα που μιλούν την ίδια γλώσσα και πολύ πιθανό να υπάρχουν και κάποιες κοινές ιδέες κλπ.

 

Σποραδικά, όταν μου δινόταν η ευκαιρία, πετούσα και καμιά τρελή ιδέα-σκέψη. Ξέρεις μωρέ, από αυτές που υπάρχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου αλλά αρνείσαι να τις ακούσεις και γράφοντας τες, μερικές φορές, τις καταλαβαίνεις κιόλας.

 

¶ντε τώρα, αν δεν έχεις ένα ελληνικό forum να ασχολείται, να προσπαθείς να μεταφράσεις-μάθεις για σετάρισμα-συναρμολόγηση κιθάρας, τι είναι το diy, το circuit bending, οι "προετοιμασμένες" κιθάρες, τι μικρόφωνο χρησιμοποιείται στο studio για το τάδε συγκεκριμένο όργανο, τι προβλήματα "παίζουν" στην ελληνική πραγματικότητα, τι κάρτα ήχου να επιλέξω και άλλα πολλά...

 

Ενίοτε, γνωρίζεις και κανα μέλος ή κανονίζεται κάνα μπυρόνι στο Πατατράκ. Ίσως, το σημαντικότερο που μπορεί να προσφέρει μια δικτυακή κοινότητα! :)

 

Τι δεν θυμάμαι και το θυμάται κάποιος άλλος; Τι κερδίσατε από το Noiz.gr; Απόψεις – σκέψεις;

 

Το λοιπόν, κυρίες και κύριοι, η σειρά σας...

 

Υγ. Πώ, πω ελπίζω να είναι ευανάγνωστο. Πάω να κοιμηθώ για βράδυ. Φιλάκια

12:28 9/2/2005

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν περιμενα ενα να εχω παθει τετοια εξαρτηση απο ενα site.γιατι εξαρτηση ειναι αν το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι καθε μερα οταν ανοιγω το pc ειναι να μπω στο noiz...εγω προσωπικα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο ολα και απο ολους και αυτα που εχω μαθει στο διαστημα που ειμαι μελος ειναι απιστευτα πολλα.οφειλω να ευχαριστησω ιδιαιτερα ενα μελος που δεν λεω το ονομα του ετσι για suspens 8) ... απλα ξερει ποιος ειναι ο ιδιος :wink: .....ειναι το μοναδικο μελος που εχω γνωρισει απο κοντα και με τις γνωσεις του με εχει βοηθησει παρα πολυ(αν και ισως τον εχω πρηξει λιγο,σε διαφορα θεματα :oops: ).το μοναδικο μελανο της ολης ιστοριας η αποχωρηση του φιλου feather... :cry: μεγαλη απωλεια .πραγματικα μεγαλη και ευχομαι κατι να γινει να επανελθει εστω και με αλλο ονομα...δεν ξερω...ακομα και το ...chat πεθανε απο οταν εφυγε αυτος και το απιστευτο χιουμορ του :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου