Προς το περιεχόμενο

Η σημασία του serial number


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας δει τελευταία αρκετές Ibanez στις βιτρίνες καταστημάτων με σβησμένο το serial number, θέλω να επιστήσω την προσοχή στη σημασία της ύπαρξής του γενικά στα μουσικά όργανα τύπου κιθάρας-μπάσου. Η σημαντικότερη συνέπεια είναι της έλλειψης του serial είναι:

 

Χαμηλή ή μηδαμινή αξία μεταπώλησης: Πως θα πουλήσεις ένα όργανο που δεν έχει ταυτότητα που να μπορεί να διασταυρώσει ο ενδιαφερόμενος; Εννοείται ότι όσο ανεβαίνει η αξία του οργάνου τόσο πιο σημαντικό είναι το serial number. Θα αγοράζατε εσείς μια Gibson Les Paul Custom χωρίς serial? Ή μια Ibanez JEM?

 

Ένα όργανο που πωλείται σε κατάστημα χωρίς serial δεν αποκλείεται να είναι κλεμμένο που πασάρεται ξανά στην αγορά ως μεταχειρισμένο ή καινούριο b-stock.

 

Προσοχή λοιπόν γιατί αγοράζοντας ένα τέτοιο όργανο παίρνετε σαφώς λιγότερα απ'ότι έχετε πληρώσει  ;)

 

Αν παρέλειψα κάτι feel free to add it.

 

 

edit: να προσθέσω ότι αν έχεις π.χ. Fender ή Ibanez bolt-on κιθάρα/μπάσο και για κάποιο λόγο χρειάζεται αντικατάσταση το μπράτσο, πρέπει να τους το στείλεις πίσω για να σου στείλουν το replacement. Απ'ότι ξέρω, χωρίς το serial η διαδικασία αυτή δεν είναι εφικτή. Αν κάποιος γνωρίζει επί του θέματος από εμπειρία ας το επιβεβαιώσει/διαψέυσει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχεις δηκιο αλλα αν το οργανο ειναι original ιδιως στα παλια κομματια που μας ενδιαφερει  αν δεν γραφει sn πανω στο headstock χανει μονο ενα 5%

σε αντιθεση αν εχουν αλλαχτει ταστα μπορει να χασει 30-40% της αξιας.

 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς κάτι παραπάνω ξέρεις από μένα στο θέμα των vintage οργάνων και των ποσοστών που γράφεις. Στο αρχικό μου ποστ δεν αναφέρομαι σε vintage όργανα μιας και αυτή η αγορά είναι αρκετά εξεζητημένη (αρκετοί κατασκευαστές παλιά δεν έβαζαν serials ή δεν κράτησαν αρχεία από τα πρώτα όργανα που έφτιαξαν), αλλά αποκλειστικά σε όργανα "σύγχρονης" παραγωγής, δηλ. των τελευταίων 15-20 ετών που πωλήθηκαν/πωλούνται σε καταστήματα ως καινούρια ή ελαφρώς μεταχειρισμένα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δηκιο αλλα αν το οργανο ειναι original ιδιως στα παλια κομματια που μας ενδιαφερει  αν δεν γραφει sn πανω στο headstock χανει μονο ενα 5%

σε αντιθεση αν εχουν αλλαχτει ταστα μπορει να χασει 30-40% της αξιας.

 

 

Και σε περιπτωση που κάποιος αγοράζει ενα vintage όργανο θα είναι αρκετα εμπειρος και ψαγμένος ώστε να καταλάβει ποιο είναι το όργανο χωρίς να χρεισαστεί s/n. Σε καμια περιπτωση όμως δεν αλλάζεις μανικι ή αλλο μέρος μονο και μονο επειδή δεν εχει s/n. Παντως το να πουλανε διαφορα μαγαζια κιθαρες με σβησμένα s/n είναι θλιβερό και θα έπρεπε κάποιος να παρέμβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρήκα μερικές αναφορές που θα μπορούσαν να συζητηθούν πάλι:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=2001.msg20942#msg20942

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=6274.msg80030#msg80030

 

 

 

κι από δω: http://www.noiz.gr/index.php?topic=10226.msg137026#msg137026

 

Θυμάται κανεις τον ελεινό ευτραφή γέροντα του DOREMI? Αυτον που πούλαγε όοολααα τα όργανα με σβησμένο κωδικό παραγωγής? Και τα πούλαγε σε μεγαλύτερη τιμή και απο τον εγχώριο αντιπρόσωπο. Μάλιστα μου είχε αναφέρει για κάτι IBANEZ οτι τους 'ξυνει' (μποινκ) τον κωδικό απο το μπρατσο για να μην βρισκει ο Τριμης ποιος του τα φέρνει!!!!

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: να προσθέσω ότι αν έχεις π.χ. Fender ή Ibanez bolt-on κιθάρα/μπάσο και για κάποιο λόγο χρειάζεται αντικατάσταση το μπράτσο, πρέπει να τους το στείλεις πίσω για να σου στείλουν το replacement. Απ'ότι ξέρω, χωρίς το serial η διαδικασία αυτή δεν είναι εφικτή. Αν κάποιος γνωρίζει επί του θέματος από εμπειρία ας το επιβεβαιώσει/διαψέυσει.

 

Για Ibanez απ΄οσο ξερω εχεις (τουλαχιστον στα ακριβα μοντελα) 100% δικιο!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άλλαξα το μπράτσο της ibanez jem και κανείς δεν μου ζήτησε serial (βέβαια αυτό έγινε πριν 3 χρόνια, δεν ξέρω αν έχει σημασία). Παρόλ' αυτά εννοείται ότι το serial number είναι εξαιρετικά χρήσιμο και καλά κάνεις και το αναφέρεις, κυρίως για τα καταστήματα που τα πουλάνε με τη λογική "έλα μωρέ ποιός θα το προσέξει"

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις οτι δεν να μην εχουν s.n. ή να εχει σβηστει γιατι ειπες στο αρχικο post οτι ειναι σβησμενα.

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς, κάτι λείπει απ΄την πρότασή σου.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου