Προς το περιεχόμενο

Μήπως το internet κάνει (και) κακό στους μουσικούς;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
H αλήθεια είναι ότι τελευταία, όλο και συχνότερα πιάνω τον εαυτό μου να παίζω "καρφί" στον ενισχυτή με λίγο βάθος μόνο

 

ειναι να μην παρεις την πρωτη.... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προσωπικα με βοηθησε παρα πολυ κ η τεχνολογια κ το ιντερνετ!

μπορεσα να γνωρισω πολλους μουσικους απο τους οποιους γνωρισα αλλα ειδη μουσικης αλλα κ παιξιματα! μπορεσα κ βρηκα πολλα μαθηματα με αποτελεσμα να βελτιωθω αρκετα! εμαθα πολλα πραγματα για το οργανα που δεν ηξερα κ επεισης μπορεσα να αποκτησω καποια πραγματα που στο ελλαδισταν ποτε δεν φερνανε!

ακομα κ στο Group που παιζω τωρα μεσω του νετ γνωριστικαμε! σιγουρα πολλες φορες εκατσα ωρες πανω στο pc ψαχνοντας διαφορα πραγματα με αποτελεσμα να τρωω χρονο απο παιξιμο αλλα ρε παιδια δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!

ολα ειναι καλα το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε κ πως τα χρησιμοποιουμε!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικα εχω ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ κιθαρες απο οσες ειχα πριν ανακαλυψω το "ντερνετ" :) (καποια στιγμη ειχα 35 και εχω 7) και ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ λιγοτερους ενισχυτες επισης (ειχα καποια στιγμη 28 & εχω 3)

οποτε μαλλον ΚΑΛΟ μου εκανε.. :) :) (ή μαλλον κακο γιατι με παρεσυρε να πουλησω τις vintage κιθαρες μου οταν κακως εκρινα οτι η τρελλα του vintage παραειχε τραβηξει και οτι ηταν αδυνατον να παρουν και αλλη αξια....)

 

φίλε superfunk μακάρι να είχα και τις 35 κιθάρες σου και να μην είχα ιδέα τι είναι ο υπολογιστής! πλάκα κάνω ! anyway θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και θα πω οτι όλα με μέτρο είναι για καλό και για όσους ασχολούνται με την μουσική είναι ακόμα καλύτερο! ας σκεφτούμε πόσο δύσκολη ήταν η κατασκευή ενός πλήρους home studio που θα είχε και όλα τα απαραίτητα plugins..απλά αναφέρω ένα απλό παραδειγμα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικα εχω ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ κιθαρες απο οσες ειχα πριν ανακαλυψω το "ντερνετ" :) (καποια στιγμη ειχα 35 και εχω 7) και ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ λιγοτερους ενισχυτες επισης (ειχα καποια στιγμη 28 & εχω 3)

 

Συγνώμη, αλλά...

 

...

 

...

 

...

 

...

 

...

 

...

 

ΕΙΧΕΣ 35 ΚΙΘΑΡΕΣ ΚΑΙ 28 ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ?

 

:o :o :o

 

EDIT: Τώρα κατάλαβα ότι είχε κάνει QUOTE σε ατάκα του SF... :-[

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικα εχω ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ κιθαρες απο οσες ειχα πριν ανακαλυψω το "ντερνετ" :) (καποια στιγμη ειχα 35 και εχω 7) και ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ λιγοτερους ενισχυτες επισης (ειχα καποια στιγμη 28 & εχω 3)

 

Συγνώμη, αλλά...

 

...

 

...

 

...

 

...

 

...

 

...

 

ΕΙΧΕΣ 35 ΚΙΘΑΡΕΣ ΚΑΙ 28 ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ?

 

:o :o :o

 

EDIT: Τώρα κατάλαβα ότι είχε κάνει QUOTE σε ατάκα του SF... :-[

 

γιατι?μονο ο SF μπορει να εχει 35 κιθαρες και 28 ενισχυτες?επειδη το παλικαρι εχει μονο 5 μυνηματα?

no offence...μια απλη παρατηρηση..

2+2=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι?μονο ο SF μπορει να εχει 35 κιθαρες και 28 ενισχυτες?επειδη το παλικαρι εχει μονο 5 μυνηματα?

no offence...μια απλη παρατηρηση..

 

Δες την απάντηση μόνος σου:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152633.msg166428#msg166428

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως θα συμφωνήσω με όσους αναγνωρίζουν τα θετικά του ιντερνετ στη διακίνηση της μουσικής γνώσης και πάνω σε θέματα καθαρα μουσικής αλλά και οργάνων..

 

Να πω πως και εγώ απεκτησα κιθάρα από ιντερνετ που εδω δεν έφτασε ποτε στα μαγαζιά και μου την έφερναν παραγγελία 450ευρω πάνω από τα λεφτά που έδωσα, επίσης πως επέκτεινα αρκετά τις γνώσεις μου συνειδητοποιώντας ότι μπορω να εκμεταλλευτώ τη γνώση κάποιου συνομιλιτη-συνφορουμιτη,πριν από αυτό οτιδήποτε άκουγα στο στενό κύκλο των φίλων μου ήταν το 'ευαγγ'ελιο' μου πράγμα το οποίο εκ των υστέρων αποδείχθηκε πως ήταν σα διαβάζω τα "Νεα της Κυψελης" για να ενημερωθώ για τις ειδήσεις στον κόσμο.

 

Το αν τώρα αξιοποιώ τον ελοπλισμό το κόβω χλωμό γιατί οι απαιτήσεις αυξάνουν με τις προσδοκίες που έχεις ως μουσικός και αλλάζουν με τις καινούριες γνώσεις που αποκτάς και τα κολλήματα που τρως. Επίσης πιστεύω πως ανάλογα με το εύρος των ακουσμάτων και των στυλ μουσικής που κάποιος ακούει ή παιζει είναι λογικό να θέλει να έχει 5 ή 10 διαφορετικές κιθάρες και το ίδιο λογικό κάποιος να εχει μία και να είναι ευχαριστημένος. Είναι στο χαρακτήρα..(και στο ζώδιο του καθενος ;D)Όλοι είχαμε φίλους που είχαν όλα τα G.I.J.O.E. και φίλους που είχαν μια πλαστική μπασκετούλα στην πόρτα του δωματίου..

 

Πάντως κάτι που δεν αναφέρθηκε είναι πώς αυτό που πραγματικά λείπει απο το ίντερνετ είναι η προσωπική επαφή και νομίζω το ότι οποιαδήποτε "ενοχή" που προκαλεί η υπερβολική χρήση του πηγάζει απο εκεί..και μη μου πείτε πως δεν έχετε σκεφτει πως είστε σε ένα φόρουμ μουσικών και δεν έχετε δει τους περισσότερουςς από κοντά, πόσο μάλλον να τους ακούσετε να παίζουν('οχι μέσω clips)..

Φλυαρία που με έπιασε μεσημεριάτικα ???

You look like you haven't seen a ghost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαδίκτυο δημιουργήθηκε για να διευκολύνει τη ζωή μας, εξ 'ου και η πλέον εύκολη

πρόσβαση σε "εξειδικευμένα" άλλοτε θέματα (που όλοι καταλαβαίνουμε ποια είναι).

 

Το θέμα είναι η ιδιοσυγκρασία του καθενός & κατά πόσο κρίνει απαραίτητο τον τόσο

ογκώδη εξοπλισμό..Προσωπικά το internet μου έχει κάνει μόνο καλό, επειδή έχω επιλέξει

να μην χάνω τον χρόνο μου με άσκοπο surf-άρισμα (παρά μόνο στο myspace & στο Noiz κυρίως).

 

Ερχόμαστε πάλι στο θέμα του συνδρόμου G.A.S. και το κατά πόσο είναι απαραίτητο..Η άποψή μου

είναι να μένουμε σε λίγο εξοπλισμό ,γιατί νομίζω πως χάνουμε ολο το νόημα και την απόλαυση.

Με internet ή χωρίς αυτό.

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαδίκτυο δημιουργήθηκε για να διευκολύνει τη ζωή μας, εξ 'ου και η πλέον εύκολη

πρόσβαση σε "εξειδικευμένα" άλλοτε θέματα (που όλοι καταλαβαίνουμε ποια είναι).

 

Το θέμα είναι η ιδιοσυγκρασία του καθενός & κατά πόσο κρίνει απαραίτητο τον τόσο

ογκώδη εξοπλισμό..Προσωπικά το internet μου έχει κάνει μόνο καλό, επειδή έχω επιλέξει

να μην χάνω τον χρόνο μου με άσκοπο surf-άρισμα (παρά μόνο στο myspace & στο Noiz κυρίως).

 

Ερχόμαστε πάλι στο θέμα του συνδρόμου G.A.S. και το κατά πόσο είναι απαραίτητο..Η άποψή μου

είναι να μένουμε σε λίγο εξοπλισμό ,γιατί νομίζω πως χάνουμε ολο το νόημα και την απόλαυση.

Με internet ή χωρίς αυτό.

 

+10000000000000000

2+2=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου