Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά δεδομένων Korg M1 (hardware) στο Μ1 (VST)


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

 

Βασικά θέλω να ξεκινήσω με μια ερώτηση η οποία αποτελεί και την σημαντικότερη προκειμένου να έχει νόημα η αγορά του εν λόγω software για μένα.

 

Γνωρίζει κανείς αν είναι εφικτό να φορτώσει τα κανονικά αρχεία του M1? Νομίζω πως ναι αλλά θέλω να ξέρω τι format υποστηρίζει.

 

Θυμάται κανείς σε τι format γινόντουσαν export σε pc τα αρχεία του M1?

Το Μ1 (VST) μπορεί να τα φορτώσει αυτούσια ή θα πρέπει πρώτα να γίνουν export σε syx format απο το hardware Μ1 και μετά να φορτωθούν στο VST. To VST θα μπορεί να διαβάσει κατευθείαν syx ή χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία...

 

Σε γενικές γραμμές θα ήθελα να γνωρίζω ποια είναι η διαδικασία που χρειάζεται έτσι ώστε να φορτώσω όλους τους ήχους απο το M1 (HARDWARE) στο Μ1 (VST) του Legacy Collection Digital Edition

 

Aυτά αρχικά...

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι γινεται διαβασει sysex αλλα δεν νομιζω να γινεται η μεταφορα κατευθειαν απο το Μ1...

υποθετω θα θελεις να φορτωσεις λαϊκους ηχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα για να γίνει το dump από M1 σε PC έτσι ώστε να φορτώσω τα syx αρχεία απο το PC μου πλέον στο VST?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Costas_SD το midi ox έχει εντολή για να "τραβάει" τα syx files χωρίς να δίνεται απαραίτητα εντολή dump απο το όργανο το ίδιο?

 

Επίσης υπάρχουν κάποια αρχεία που το KLC δεν αναγνωρίζει καν και ας προέρχονται απο το M1. Προφανώς όταν γίνεται dump διαφόρων mode (All data dump) το KLC dig. ed. δεν μπορεί να τα κάνει split...

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να εισάγει τα αρχεία syx που έσωσε απο το m1 του στο KLC με απόλυτη επιτυχία?

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Costas_SD το midi ox έχει εντολή για να "τραβάει" τα syx files χωρίς να δίνεται απαραίτητα εντολή dump απο το όργανο το ίδιο?

 

Επίσης υπάρχουν κάποια αρχεία που το KLC δεν αναγνωρίζει καν και ας προέρχονται απο το M1. Προφανώς όταν γίνεται dump διαφόρων mode (All data dump) το KLC dig. ed. δεν μπορεί να τα κάνει split...

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να εισάγει τα αρχεία syx που έσωσε απο το m1 του στο KLC με απόλυτη επιτυχία?

 

Ευχαριστώ 

 

αυτο που λες να τραβαει δεν  το καταλαβα ακριβως αλλα δεν νομιζω να γινεται...εγω παντα κανω dump απο τα οργανα και τα σωζω μετα στον υπολογιστη ή φορτωνω με το midiox.

ισως ειναι πιθανο οτι καποιοι ηχοι δεν θα περνανε ακριβως ιδιοι στο klc...ειχα δοκιμασει παλιοτερα στο wavestation να φορτωσω κατι ηχους και ητανε καπως...περιεργοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ να έχεις συνδεδεμένο το Μ1 στο pc μέσω midi και να δίνεις εντολή dump request απο το software στο όργανο. Αμέσως μετά το όργανο στέλνει τα δεδομένα στο pc.

 

To πρόβλημα είναι οτι το Μ1 (VST)δεν διαβάζει καν ορισμένα syx...και όχι οτι οι ήχοι είναι διαφορετικοί...Έχω ένα αρχείο που περιέχει τρομερούς ήχους...φορτώνει στο Μ1 το όργανο κανονικά αλλά δεν μπορώ με τίποτα να το φορτώσω στο Legacy.

 

Mέχρι στιγμής οτι έχω καταφέρει να φορτώσω στο Legacy είναι απλοί ήχοι της πλάκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου