Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά δεδομένων Korg M1 (hardware) στο Μ1 (VST)


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά θέλω να ξεκινήσω με μια ερώτηση η οποία αποτελεί και την σημαντικότερη προκειμένου να έχει νόημα η αγορά του εν λόγω software για μένα.

 

Νίκο, μπορείς αν θέλεις να ανεβάσεις ένα sysex dump από κάποιο πραγματικό Μ1 (υποθέτω ότι έχεις) και κάποιος από εμάς θα δοκιμάσει να το φορτώσει στο klc dig.ed. ώστε να σου πει τι γίνεται.

 

Αλλά, το όλο θέμα έχει τεθεί σε λάθος βάση, διότι το KLC dig.ed. είναι πολύ μεγαλύτερο και πλουσιότερο από ότι ήταν ποτέ τα πραγματικά όργανα (τα είχα και ξέρω τι σου λέω).

 

Επίσης, τι εννοείς όταν λες ήχοι "της πλάκας"; Το όργανο (είτε το ένα, είτε το άλλο) δεν ξέρει τι περιέχει ο κάθε ήχος, απλά φορτώνει τα data. Φορτώνει τα programs και όχι τα combis; Συμβαίνει και στο M1 και στο Wavestation;

 

Διαφώτισέ μας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...Εντελώς ενημερωτικά στο Casio CZ-101 στο οποίο διακινώ syx data με το cz-librarian δίνω εντολή απο το software και το synth ανταποκρίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bεβαίως...μπορώ να ανεβάσω τα αρχεία που δεν μου φορτώνουν...ή ακόμα καλύτερα να τα στείλω με pm σε όποιον θέλει να τα τσεκάρει.

 

Όταν λέω ήχοι της πλάκας--sorry για την ασάφεια-- εννοώ οτι όλοι οι ήχοι που έχω καταφέρει μέχρι στιγμής να φορτώσω απλά δεν μου αρέσουν. Το σετ που δεν μπορώ να φορτώσω περιέχει ήχους που θέλω!

 

Απλά καταριέμαι την γκαντεμιά μου ...that simple!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως να προσπαθηεις να το ξανασωσεις απ το Μ1?να μην ειναι all data dump ...?

στειλε μου αν θες το sysex σε πμ να τεσταρουμε τωρα στα γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνει μόνο στο M1 (δεν δοκίμασα ποτέ με το wavestation).

 

Το πρόβλημα είναι οτι όταν κάνω import τα syx αρχεία και browse στην directory που βρίσκονται το Legacy δεν τα βλέπει καν. Το περιεχόμενο του φακέλου είναι άδειο. Είναι σαν να μην αναγνωρίζει οτι είναι Syx αρχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην ειναι all data dump ...?

 

Δηλαδή αν είναι σωσμένο μέσω all data dump το Legacy δεν θα το δεί?

 

υποθετικα το λεω :) μηπως αν το σωσεις ως bank μονο να το δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην ειναι all data dump ...?

 

Δηλαδή αν είναι σωσμένο μέσω all data dump το Legacy δεν θα το δεί?

 

υποθετικα το λεω :) μηπως αν το σωσεις ως bank μονο να το δει

 

Το ρωτάω γιατί έχω ακούσει οτι το KLC υπάρχει περίπτωση να μην φορτώνει all data dump. Γι αυτό το σκοπό μάλιστα υπάρχει ένα μικρό software (Μ1 SYX Split) το οποίο κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά. "Σπάει" το all data dump σε program, combi κτλ data dump...

 

Δοκίμασα και αυτό και πάλι δεν τα φορτώνει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου