Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά δεδομένων Korg M1 (hardware) στο Μ1 (VST)


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάτι ακόμη : ποια έκδοση του προγράμματος έχεις δοκιμάσει;

Στο λέω διότι άνοιξα τα κιτάπια των αναβαθμίσεων που έχω πάρει σα νόμιμος χρήστης και πρόσεξε τι λέει μία από αυτές:

 

Changes and revisions in v1.1.0 from v1.0.1

M1

v1.5.0

 

    * [Enhancement] The T-series internal presets and 5 expansion cards have been added. All PCM, Programs, and Combinations of the following cards are integrated:*

      TSD-00PI <PRE-LOAD DATA>

      TSD-01 <SYNTH>

      TSD-02 <DRUMS>

      TSD-03 <COMBINATION 1>

      TSD-04 <COMBINATION 2>

      TSD-05 <COMBINATION 3>

 

      *Each of these cards originally contained 200 Programs and 100 Combinations, but since there was some overlap between the content of these cards and the data that is already included in the M1 software synthesizer, the total number of original T-series sounds added is 200 Programs, 209 Combinations and 61 PCM waveforms.

 

    * [Enhancement] User and third-party T-series data can be imported from system exclusive files. Each data file will be imported to the user cards listed below. So we recommend that you make a backup copy in advance of any data you have currently saved in these locations. The importing procedure is the same as when importing M1 data.

      All Data Combination USER 1 - USER 2

      Program USER 1 - USER 4

      Drumkit USER 1

      All Combination Combination USER 1 - USER 2

      All Program Program USER 1 - USER 4

      1 Combination Combination USER 1

      1 Program Program USER 1

      Global Data Drumkit USER 1

 

    * [Change] In order to support T-series sounds, the variable range of the TRANSPOSE parameter on the MIDI page has been expanded from -12 - +12 to -24 - +24.

 

    * [bug fix] Some small screen distortion problems and other malfunctions when using the M1 as a VST plug-in within SONY MEDIA SOFTWARE Acid or LOUD Technologies Tracktion have been resolved.

 

 

---

 

Πες μου ότι δεν παιδεύεσαι με κάποια κλακαμία πειρατικό... :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναβάθμιση έχει να κάνει με την ικανότητα του KLC να φορτώνει και patches της σειράς Τ (Λιγο μεταγενέστερη απο το Μ1)

 

Έχω την έκδοση 1.1.0 και δεν με αφορά η αναβάθμιση προς το παρόν. Κανένα απο τα bugs για τα οποία έχουν συμπεριληφθεί τα fixes στην νέα έκδοση δεν με απασχόλησε ποτέ. Ο μόνος λόγος ο οποίος χρησιμοποιώ το KLC DE είναι το M1 και η ικανότητα του να φορτώνει τα αρχεία του κανονικού οργάνου (...αντε να δούμε πότε!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μετανιώνω κάθε μέρα είναι το γεγονός οτι έδωσα το M1 μου πριν 6-7 χρόνια γιατί έπεσα με τα μούτρα σε Korg Trinity, 2 Triton (Le και Extreme) και Korg Pa series πέρα από άλλα. Δεν μετάνιωσα βέβαια αλλά δεν έπρεπε να δώσω το Μ1 το οποίο είχα σε άριστη κατάσταση όπως άλλωστε όλα τα όργανά μου.

 

Oχι οτι θεωρώ οτι το Μ1 είναι κάτι τρομερό αλλά είχε κατι δείγματα τα οποία με κατάλληλη επεξεργασία μου έφερναν πολύ καλά αποτελέσματα. Δυστυχώς απο τη νεότερη γενιά trinity(ACCESS) και ΤRITON (HI SYNTHESIS) λείπουν αυτά τα δείγματα ή μάλλον καλύτερα δεν ακούγονται το ίδιο...

 

Το πιστεύετε ή όχι έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία για όχι παρπάνω από 10-15 ήχους οι οποίοι φυσικά ούτε portamento έχουν ούτε άλλα καλούδια που μπορείς να κάνεις με σημερινά synth. Aπλά έχουν το "χρώμα" 90's...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok!! Λύθηκε!

 

How?

 

Sorry παράλειψή μου!!

 

Τελικά μάλλον κάτι δεν πήγαινε καλά με τα αρχεία. Αυτό που έκανα ήταν να ξανακάνω Dump All Data, και μετά το έσπασα με το Μ1 SYX Split και φόρτωσαν κανονικά.

 

Sorry για το "πρήξιμο" χριστουγεννιάτικα...

 

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου