Προς το περιεχόμενο

Μπουζούκι κιθάρα


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα ένα παρατημένο μπουζούκι 4χορδο σε ένα φίλο και το πήρα να το κάνω κανα τέστ ντράιβ ίσως να γράψω και κανα κομμάτι.Θα αλλάξω τις χορδές του γιατί είναι σάπιες και λέω να το καθαρίσω γενικά γιατί το χέρι γίνεται κάρβουνο μετά απο λίγο παίξιμο.

 

Μπορώ να το κάνω στο κούρδισμα να πλησιάσει περισσότερο την κιθάρα ώστε να μου είναι πιό εύκολο να εντοπίζω τις νότες?Τώρα είναι κλασσικά Ντο-φα-λα-ρε.

 

Στο καθάρισμα να του βάλω και αυτού κανονικά καθαριστικό για ξύλο ή θα του κάνω ζημιά?

 

Στην αλλαγή και στο καθάρισμα αν βγάλω τις χορδές με τη μία θα την παλέψει ή θα το πάρω κομματάκια?

 

Μου φάινεται οτι το καρφί του για τον μαγνήτη έχει πρόβλημα γιατί όταν κουνιέται το καλώδιο τρίζει και χάνει τον ήχο σαν να είναι κομμένο.Τι να του κάνω αυτουνού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν ο καβαλαρης δεν ειναι κολημενος, τοτε καλητερα να βγαλεις τις χορδες μια-μια και οχι ολες μαζι για να μην μετακινηθει απο τη θεση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DELAGOHN ευχαριστώ ρε συ.

 

kwstas79 αποτυχημένο απ' τα λίγα.

 

Τα τελευταία τάστα του μου φαίνεται οτι εχουν λίγο σκουριά.Με τη να την βγάλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα παρατημένο μπουζούκι 4χορδο σε ένα φίλο και το πήρα να το κάνω κανα τέστ ντράιβ ίσως να γράψω και κανα κομμάτι.Θα αλλάξω τις χορδές του γιατί είναι σάπιες και λέω να το καθαρίσω γενικά γιατί το χέρι γίνεται κάρβουνο μετά απο λίγο παίξιμο.

 

Μπορώ να το κάνω στο κούρδισμα να πλησιάσει περισσότερο την κιθάρα ώστε να μου είναι πιό εύκολο να εντοπίζω τις νότες?Τώρα είναι κλασσικά Ντο-φα-λα-ρε.

 

Στο καθάρισμα να του βάλω και αυτού κανονικά καθαριστικό για ξύλο ή θα του κάνω ζημιά?

 

Στην αλλαγή και στο καθάρισμα αν βγάλω τις χορδές με τη μία θα την παλέψει ή θα το πάρω κομματάκια?

 

Μου φάινεται οτι το καρφί του για τον μαγνήτη έχει πρόβλημα γιατί όταν κουνιέται το καλώδιο τρίζει και χάνει τον ήχο σαν να είναι κομμένο.Τι να του κάνω αυτουνού?

 

δεν μπορει να κουρδισει πιο πανω! θα σπασουν χορδες! ειδη η φα ζοριζετε πολυ να το ξες!

 

καθρισε το οπως την κιθαρα!

 

εαν βγαλεις τον καβαλαρη για να το ξαναβαλεις στην θεση του παρε ενα μετρο κ μετρα απο το nut με μεχρι κ το 12 ταστο! σημειωσε αυτον τον αριθμο. κ βαλε το μετρο στο 12 ταστο κ εκει που καταλαληγει ο αριθμος που ειχες σημειωσει θα βαλεις τον καβαλαρη! υπολογισε να πεφτει ο αριθμος στην μεση ακριβως απο εκει που ακουμπανε οι χορδες

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bluezlick ωραίος ευχαριστώ.Να φανταστώ οτι αυτό είναι το intonation.Κάτι άλλο, πήρα ένα ΄σετ χορδων με 3 ρε 0.11,3 λα 0.14,1 φα 0.22,1 ντο 0.28(prodigy strings).Με τι σειρά μπάινουν αυτά πάνω.Είμαι παντελως άσχετος με μπουζούκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λεει ο bluezlick πρεπει να κανεις. Αν θες να εχεις καλο intonation ομως θα πρεπει να κοιταξεις καθε χορδη ξεχωριστα  και ισως χρειαστει να βαλεις τον καβαλαρη λιγο λοξα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bluezlick ωραίος ευχαριστώ.Να φανταστώ οτι αυτό είναι το intonation.Κάτι άλλο, πήρα ένα ΄σετ χορδων με 3 ρε 0.11,3 λα 0.14,1 φα 0.22,1 ντο 0.28(prodigy strings).Με τι σειρά μπάινουν αυτά πάνω.Είμαι παντελως άσχετος με μπουζούκια.

 

παρακαλω!  ;D

 

παμε για χροδες

4η (δλδ η πιο μπασα θα βαλεις) μια ντο κ μια λα

3η μια φα κ μια ρε

2η δυο λα

3η δυο ρε

 

ειναι σαν τις 12χορδες κιθαρες! δλδ πρωτα οι μπασες κ μετα οι ψιλες ;)

 

οταν κουρδιζεις την φα να προσεχεις! να κουρδισεις πρωτα την πιο μπασα που εβαλες κ μετα την ψιλη!

δυστηχος αυτο το οργανο εχει κατασκευαστη να ειναι τριχορδο! κ απο τοτε που εγινε 4χορδο αρχισαν τα προβληματα!

 

οσο κ αυτο που ειπε ο DELAGOHN εχει απολυτο δικιο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου