Προς το περιεχόμενο

Διπλος να'ναι και οτι να'ναι....(μαγνητες παντα!!)


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον, ενημερωμενος πλεον (μετα απο το ταξιδακι στο παρισι οπου επιτελους μπηκα σε μαγαζι και ειχα τη δυνατοτητα να δοκιμασω τα παντα(τα παντα ομως) χωρις να χρειαστει να δειξω το πορτοφολι μου) >:(  λεω τα εξης προς καθε μελλοντικο ενδιαφερομενο... ;)

 

οι prs se ειναι καλοκατασκευασμενες , πολυ καλο γκαζωμενο ηχο , αλλα πασχουν στα καθαρα....και σκεφτειτε οτι την δοκιμασα σε koch  ;).... οι μαγνητες απλως δν ειχαν κατι το ιδιαιτερο στα καθαρα, .... σε overdrive και πανω καταστασεις ομως ειχε εξαιρετικο ενδιαφερον η κιθαρα,.... επισης εξαιρετικο το μπρατσο της...παχυ οσο πρεπει και βολικοτατο..."κουμπωνε" ολη η παλαμη πανω του....

 

η gretch electromatic με τους  διπλους( και οχι τους αμερικανικους μονους) απλως ηταν αστεια....κατασκευαστικα ειχε κατι αστειες ενωσεις με το σωμα, ατελειες στο φινιρισμα και ακουγοταν αδεια....μονο αυτη η λεξη ταιριαζει...αδεια....

σκεφτειτε οτι την δοκιμασα και σε fender super reverb http://www.thomann.de/gr/fender_65_super_reverb.htm (που οτι κιθαρα να του βαλεις ακοθγεται ωραια ;D) και ηταν μαυρο χαλι.....κριμα γιατι με εψηνε πολυ ειδικα λογω εμφανισης...

 

οι επφον τωρα ηταν αξιολογοτατες....(μιλαω παντα για τις sheraton, γιατι οι dot  ηταν ανεπαρκεις κατα τη γνωμη μου... χειροτεροι μαγνητες, μετρια κατασκευη....δν αξιζουν τα λεφτα τους δλδ σε αντιθεση με τα "αδερφια" τους τισ sheraton)...

πολυ καλοι μαγνητες (δλδ δν χρειαζονται αμμεσα αλλαγη, σημαντικο συν ), τελειο φινιρισμα, καλη κατασκευη(τουλαχιστον σε 3 μοντελα δν βρηκα ελλατωμα) ....ειδικα ομως ο ηχος μου εκανε τρομερη εντυπωση.... αερινος, σκαστος παρα τους διπλους.... οπως καταλαβατε ηταν και η τελικη αγορα μου  ;) ;D ;D ;D

 

Υ.Γ. για την B.B. King...εκτος του οτι δυσκολευτηκα να τη βρω, μονο θετικες εντυπωσεις μου αφησε....βεβαια δυο παρατηρησεις...1) προσπαθησα να βρω χρησιμοτητα του varitone system αλλα δν βρηκα.... αποτι ακουσα εκοβε τις ψηλες συχνοτητες αλλα δν το εκανε πολυ επιτυχημενα....καλυτερα ενα eq pedal....2) λογω της μη υπαρξης f-holes ο ηχος ηταν πολυ πιο παχυς απο αυτον μιας sheraton...η καθε νοτα ειχε αλλη "βαρυτητα"(τωρα αντε να καταλαβετε τι λεω ;D)...παντως μου θυμισε κατα 80% τον ηχο της epiphon les paul standar που ειχα.... εν τελει δν τα αξιζει τα λεφτα της..... σκαφος δν ειναι σιγουρα, μαλλον λεσπολοειδες ειναι με κατι εξτρα τα οποια ειναι αχρηστα.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι επφον τωρα ηταν αξιολογοτατες....(μιλαω παντα για τις sheraton, γιατι οι dot  ηταν ανεπαρκεις κατα τη γνωμη μου... χειροτεροι μαγνητες, μετρια κατασκευη....δν αξιζουν τα λεφτα τους δλδ σε αντιθεση με τα "αδερφια" τους τισ sheraton)...

πολυ καλοι μαγνητες (δλδ δν χρειαζονται αμμεσα αλλαγη, σημαντικο συν ), τελειο φινιρισμα, καλη κατασκευη(τουλαχιστον σε 3 μοντελα δν βρηκα ελλατωμα) ....ειδικα ομως ο ηχος μου εκανε τρομερη εντυπωση.... αερινος, σκαστος παρα τους διπλους.... οπως καταλαβατε ηταν και η τελικη αγορα μου  ;) ;D ;D ;D

 

H Sheraton έχει διαφορετικούς μαγνήτες από την Dot; Είχα την εντύπωση ότι και οι δύο έχουν τους 57CH της Epiphone, οι οποίοι είναι μετριότατοι κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι επφον τωρα ηταν αξιολογοτατες....(μιλαω παντα για τις sheraton, γιατι οι dot  ηταν ανεπαρκεις κατα τη γνωμη μου... χειροτεροι μαγνητες, μετρια κατασκευη....δν αξιζουν τα λεφτα τους δλδ σε αντιθεση με τα "αδερφια" τους τισ sheraton)...

πολυ καλοι μαγνητες (δλδ δν χρειαζονται αμμεσα αλλαγη, σημαντικο συν ), τελειο φινιρισμα, καλη κατασκευη(τουλαχιστον σε 3 μοντελα δν βρηκα ελλατωμα) ....ειδικα ομως ο ηχος μου εκανε τρομερη εντυπωση.... αερινος, σκαστος παρα τους διπλους.... οπως καταλαβατε ηταν και η τελικη αγορα μου  ;) ;D ;D ;D

 

H Sheraton έχει διαφορετικούς μαγνήτες από την Dot; Είχα την εντύπωση ότι και οι δύο έχουν τους 57CH της Epiphone, οι οποίοι είναι μετριότατοι κατά τη γνώμη μου.

μετριοτατοι δν ειναι σιγουρα....τελικα πεισθηκα πληρως οτι ολα ειναι θεμα ενισχυτη κατα πολυ....οταν την βαζεις σε super reverb ή σε vox acc30 2χ12 πραγματικα ασχημα δν ακουγεται!!!!! ;D ;D περα απο την πλακα και σε ενα blues junior ακουγονταν πολυ καλα!!! και το σημαντικοτερο πολυ καλυτερα απο αυτους της dot....και δν ηταν και η dot studio που κανει 250Ε, ηταν η κανονικη με τα 450Ε.... παρομοιο σετ-απ ειχαν οποτε αυτο δν φταει .... να το ψαξω ομως και να επανελθω για να μην λεω και μλ****εσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου