Προς το περιεχόμενο

mixing στον αξωνα Ζ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα μου στο mixing την συγκεκριμενη περιοδο ειναι αυτο του αξωνα Ζ δηλαδι πως ενας ηχος ερχεται κοντα η μακρια απο τα αυτια του ακροατη. Π.χ στο δεξια(χ) αριστερα(Υ) με ενα panarisma κανω ευκολα την δουλεια μου οταν ομως πρεπει να μετακινισω τον ηχο μπροστα η πισω ετσι ωστε να μην τον εχω in my face τα πραγματα δεν ειναι και τοσο απλα. Τι τεχνικες χρησημοποιητε για το συγκεκριμενο προβλημα???  ??? ???

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

wild guess: αναστροφή φάσης?

 

Δεν καταλαβα τι ενοεις???

 

wilder guess: reverb;

Κατι ποιο αποτελεσματικο?? Και μην μου πεις Delay  ;D

 

Thnx για τις απαντησεις

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω την απάντηση, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον η απορία

Κάτι όμως δεν πάει καλά με τους άξονες

το αριστερά-δεξιά είναι ο ίδιος άξονας (ο Χ πχ) και τον ορίζουμε με το panning

εκτός από το κοντά-μακριά που ρώτησες, τι γίνεται αλήθεια με το πάνω-κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το δεξί με το αριστερό κανάλι έχουν διαφορετική φάση (το + του ενός να γίνει - δηλαδή) όταν ο κωνος του ενός ηχείου μπαίνει μέσα του άλλου θα βγαίνει έξω. Αυτό δημιουργεί την ψευδαίσθηση ότι ο ήχος έρχεται απο πίσω. Κυκλοφορούν διάφορα Vst που το κάνουν αυτόματα, αλλά μπορείς να το κάνεις και τσαμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yparxei plugin pou kanei autes tis epiloges kai legete sonitus :fx surround!To exw sto sonar to 6 to producer edition dn thimamai omws an to vrika egw i to eixe mesa apo mono tou ....

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω την απάντηση, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον η απορία

Κάτι όμως δεν πάει καλά με τους άξονες

το αριστερά-δεξιά είναι ο ίδιος άξονας (ο Χ πχ) και τον ορίζουμε με το panning

εκτός από το κοντά-μακριά που ρώτησες, τι γίνεται αλήθεια με το πάνω-κάτω;

 

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ,

 

φανταστειτε να μπορουσαμε να επεμβουμε σε αυτες τις παραμετρους. Να μπορουσαμε δηλ τα πιατινια εκτος απο panning left right να ηταν και up-left up-right και η κασα down-center.

 

Μαγκια. Μπορει οι ηχοληπτες guru εδω μεσα να μπορεσουν να βοηθησουν.

Αυτα ειναι χρησιμα θεματα οχι αυτα που μοιραζουνε τσελα σε βαζακια σαν μαρμελαδα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ,

 

φανταστειτε να μπορουσαμε να επεμβουμε σε αυτες τις παραμετρους. Να μπορουσαμε δηλ τα πιατινια εκτος απο panning left right να ηταν και up-left up-right και η κασα down-center.

 

Μαγκια. Μπορει οι ηχοληπτες guru εδω μεσα να μπορεσουν να βοηθησουν.

Αυτα ειναι χρησιμα θεματα οχι αυτα που μοιραζουνε τσελα σε βαζακια σαν μαρμελαδα

 

Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερα δύσκολο φίλε playloud. Το sonitus Fx surround είχα και εγώ στο νου μου, το οποίο είναι εξαιρετικό. Το καλό είναι ότι έχει έτοιμα paterns για να κάνει ο ήχος κύκλους και τέτοια. Ειδικά όταν φοράς ακουστικά είναι πολύ εντυπωσιακό το πόσο ρεαλιστικό είναι. Κάθε sequencer έχει εργαλείο που ελέγχεις την φάση (όχι την keep it real φάση δικιέ μου).

 

Στην μίξη όμως ποτέ δεν κατάφερα να μου βγεί όπως το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου