Προς το περιεχόμενο

Δημοσκόπηση-Πως πάνε τα πράγματα?


Grigoris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

fatigue_full.jpg

 

Aκριβως

 

Δεν μου αρεσει η εμφυτη καταστροφολογια που εχει στρογγυλοκαθησει στην τηλεοραση...πριν βιαστουμε να πουμε οτι ολα ειναι χαλια (ναι ειναι πιο ευκολο να σκεφτει κανεις αρνητικα παρα θετικα) ας κανει μια συγκριση με τη ζωη στην Ελλαδα (η τον κοσμο) μισο αιωνα πριν...ο κοσμος ζει περισσοτερο, σε μεγαλυτερη αφθονια, ζει η σπουδαζει στο εξωτερικο, πληρωνεται περισσοτερο, υπαρχει ηθικη εξελιξη της κοινωνιας (η οποια μπορει να ειναι αργη , αλλα υπαρκτη) κ.ο.κ  Δεν λεω πως ολα ειναι ροδινα οπως επισης αναγνωριζω οτι δυστυχως ολα τα παραπανω δεν ισχυουν για ολους.......ομως ειναι αναμφισβητητο οτι ο ισολογισμος εχει θετικο προσημο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρωνεται περισσοτερο, υπαρχει ηθικη εξελιξη της κοινωνιας (η οποια μπορει να ειναι αργη , αλλα υπαρκτη)

 

Χμ. Όχι και τόσο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πληρωνεται περισσοτερο, υπαρχει ηθικη εξελιξη της κοινωνιας (η οποια μπορει να ειναι αργη , αλλα υπαρκτη)

 

Χμ. Όχι και τόσο.

 

Νομίζω ότι για να καταστεί σαφές αυτό που λέει ο fenderiarhs πρέπει να δει κανείς την πορεία τα τελευταία 40 χρόνια καί όχι τις προσωρινές "διακυμάνσεις". 

Υπάρχουν πράγματα που πάνε προς το χειρότερο, αλλά σαφώς υπάρχουν άλλα τόσα (και περισσότερα) που πηγαίνουν προς το καλύτερο. Αρκεί να αναλογιστεί κανείς το μορφωτικό - ηθικό και οικονομικό και πολιτικό επίπεδο της Ελλάδας των 60s. Τι... δεν υπήρχε φτώχεια, εκμετάλλευση, διαφθορά, ρουσφέτι, αμορφωσιά και αυταρχισμός τότε? 

 

Αλλάζει ο τρόπος ζωής και μαζί αλλάζει και το είδος των προβλημάτων. 

Θα συμφωνήσω με την άποψη  ότι συνολικά το ισοζύγιο "κλείνει" στα θετικά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι προοδευτικό όντως εν έτει 2008 να πεθαίνουν ανθρωποι απο τη δίψα, άλλοι να βασανίζονται μέχρι θανάτου, και άλλοι να αλληλοσκοτώνονται επειδή άλλοι το αποφάσισαν.

 

Παιδάκια που ζούν στην εκμετάλλευση και στην κακουχία,

 

Ποιος απο εμάς ακόμα τους 30-35  βλέπουμε μικρά παιδάκια και ενστικτωδώς θέλουμε το καλύτερο γι αυτά.

 

Υπάρχουν άνθρωποι στην εξουσία που εν μέρει εμείς οι ίδιοι τους τοποθετήσαμε εκεί και κάνουν το πάν για να καταστρέψουν κάθε ανθρώπινο πάνω μας, και που και πού μας πετάνε και κανα ψίχουλο για να μας κρατάνε.

 

Ολα αυτά μια μέρα θα αλλάξουν, ίσως όχι στον καιρό μας , οταν θα έρθει ο Εκλεκτός ( Οχι θεάνθρωπος και τέτοια), ενας απο εμάς που θα οδηγήσει την ανθρωπότητα στον σωστό δρόμο.

 

Ισως να είμαι εγώ αυτός, γιατι έχω την Λάμψη, αλλά δεν μου έχει δωθεί ακόμα η Δύναμη, μου είπαν οτι δεν είμαι έτοιμος ακόμα.

 

θες να γνωρισεις την σκοτεινη πλευρα της δυναμης φιλε;;;ο μονος τροπος να γινεις ελευθερος...ε; θες darth cos_dr??

may the force be with us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τις απαντήσεις. Να σημειώσω οτι μοναδικός στόχος της ερώτησης είναι να κατανοήσουμε καλύτερα ο ένας τον άλλο, δεδομένου οτι τελικά πρόκειται για δυο εντελώς αντίθετες οπτικές.

 

Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ να σημειώσω -επίσης- ότι ένοχλούμαι λίγο από τις "στημένες" και εκμαιευτικού τύπου ερωτήσεις με το ύφος "Προσωπικά έχω την άποψή μου, αλλά σας ρωτάω για να 'ψαχτείτε' κι εσείς λίγο παραπάνω...."

 

Δεν το λέω για σένα Γρηγόριε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σημειώσω -επίσης- ότι ένοχλούμαι λίγο από τις "στημένες" και εκμαιευτικού τύπου ερωτήσεις με το ύφος "Προσωπικά έχω την άποψή μου, αλλά σας ρωτάω για να 'ψαχτείτε' κι εσείς λίγο παραπάνω...."

 

Δεν το λέω για σένα Γρηγόριε.

 

Ακριβως...........παγια τακτικη των πρασσινων, γαλαζιων κοκκινων κ.λ.π δημοσκοπων.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ πως ανάλογα με 40-50 χρόνια πριν το επίπεδο της ζωής είναι καλύτερο στα χρόνια μας. Το θέμα είναι πως με την αλματώδη εξέλιξη σε όλους τους τομείς της ζωής μας, έχουν δημιουργηθεί σε όλους νέες ανάγκες, οι οποίες μας εξυπηρετούν αλλά τατόχρονα μας βαραίνουν οικονομικά. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα αλλα χαρακτηριστικά θα αναφέρω 1-2 περιπτώσεις όπως π.χ. το κινητό τηλέφωνο που στην εποχή μας βλέπεις 10χρονα πιτσιρίκια να έχουν και 2 συσκευές ενώ στις δεκαετίες του 50-60 ήταν άθλος αν είχες τηλέφωνο και οι περισσότεροι εξυπηρετούνταν απο τον περιπτερά της γειτονιάς ή το αυτοκίνητο οπου στην εποχή μας οι περισσότερες οικογένειες έχουν σίγουρα 2 αυτοκίνητα ενώ αντιστοιχα πριν 4-5 δεκαετίες αν είχες αυτοκίνητο ήσουν ο πλούσιος της γειτονιάς. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό που παρατηρείται στην εποχή μας είναι η αύξηση του άγχους λόγω της υπερπροσπάθειας που γίνεται από τον άνθρωπο σε σχέση με τα παλιά χρόνια.. Κάποιος ξεκινούσε για μία δουλειά με το γαιδουράκι  ή το άλογό του και πήγαινε σε ένα μέρος χωρίς να αγχώνεται και χωρίς να τον αγχώνουν . Τώρα μπαίνεις στο αυτοκίνητο για να πάς σε 3-4 δουλειές και ξαφνικά "ντριν ντριν" το κινητό , να σου το αφεντικό σου λέει "πήγαινε και απο εκει, πετάξου και στον άλλον...."  , "ντριν ντριν" δεύτερη κλήση να κάποιος από την οικογένεια(μάνα, πατέρας, αδέρφια, κοπελιά, γυναίκα) θέλει να πάμε εδώ εκει κτλ κτλ... λίγο πολύ όλα αυτά μας επιβαρύνουν και οικονομικά αλλά και ψυχοσυναισθηματικά. 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως...........παγια τακτικη των πρασσινων, γαλαζιων κοκκινων κ.λ.π δημοσκοπων.....

 

Πόσο θα ήθελα να αντικατασταθεί το "Καταλληλότερος για πρωθυπουργός;" με το "Είναι κατάλληλος για πρωθυπουργός;"  :)

 

Πάντως κάποτε είχα κάνει μια προσωπική έρευνα για μια συγκεκριμένη χρονιά πρίν περίπου 30 χρόνια και αποδείχτηκε ότι για μή εξελισσόμενα τεχνλογικά προιόντα (τηλεόραση κλπ) η αμοιβή ενός ανειδίκευτου εργάτη είχε μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη (στέγη, φαγητό, διασκέδαση). Ένας μπορούσε να συντηρεί οικογένεια και να αποταμιεύει. Οι μεγαλύτερες απαιτήσεις σήμερα (κινητά κλπ) προστίθενται στη μικρότερη αγοραστική δύναμη, και πολλές φορές ενώ καί οι δύο δουλεύουν το χρήμα δέν φτάνει.

 

Επομένως συμπεραίνω ότι οικονομικά πηγαίνουμε συνεχώς σε χειρότερη κατάσταση. Η εικόνα που θέλουν να μας παρουσιάζουν μου θυμίζει τη μαγική εικόνα όπου συνεχώς ανεβαίνουμε:

 

staircase.gif

 

Στους υπόλοιπους τομείς πλήν του οικονομικού πιστεύω οτι υπάρχει σταδιακή βελτίωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου