Προς το περιεχόμενο

αναλυτης συχνοτητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Δε ξέρω αν έχω επιλέξει το κατάλληλο χώρο, ελπίζω κάποιος να με βοηθήσει. Ασχολούμαι με τη κατασκευή μουσικών οργάνων. Αυτό που ακριβώς  χρειάζομαι, είναι έναν αναλυτή συχνοτήτων έτσι ώστε "χτυπώντας" π.χ. το καπάκι της κιθάρας, το πρόγραμμα ή η συσκευή μέσω ενός μικροφώνου, να "διαβάζει" τα Hz και να εμφανίζει στην οθόνη την ακριβή συχνότητα. Πως μπορεί να γίνει αυτό? Πιστεύω να έγινα κατανοητός!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spectrum analyzer λέγεται αυτό που ψάχνεις (αναλυτής φάσματος)

 

χτυπώντας το καπάκι θα πάρεις εύρος συχνοτήτων και αρκετά μεγάλο μάλιστα, όχι μια μοναδική συχνότητα

 

εργαλεία όπως το CoolEdit (που τώρα λέγεται πλέον Adobe Audition), αν τους δώσεις ηχογραφημένο κλιπάκι σε μορφή π.χ. .wav, σου κάνουν ανάλυση φάσματος σ' αυτό με ένα-δύο ποντικο-κλικ

 

προς τα κει θα κοιτούσα, στη θέση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χρειάζεσαι έναν spectrum analyzer και μία επιλογή είναι να κάνεις τις μετρήσεις στον υπολογιστή σου. Επειδή όμως το να στήσεις και να καλιμπράρεις μια τέτοια διάταξη (που απαιτεί υπολογιστή, πρόγραμμα, εκμάθηση του προγράμματος, καλή κάρτα ήχου και μικρόφωνο τουλάχιστον), ώστε να σου δίνει σίγουρα σωστά αποτελέσματα, είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο, ίσως σε βολεύει να αγοράσεις μια έτοιμη συσκευή που κάνει αποκλειστικά αυτή τη δουλειά.

 

Αν προτιμάς τη 2η επιλογή , τότε ίσως σε ενδιαφέρει κάτι σαν τα παρακάτω :

 

http://www.prostage.gr/pages/product.asp?prID=1562

http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=16311&pcode=H002_I0016311

 

(τα παραδείγματα είναι τυχαία, δεν έχω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου