Προς το περιεχόμενο

Fender Strat....oxi Stratocaster.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σας υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Prodmaster δεν ενow αυτές.

Είναι στο link που έδωσε ο mscmkr

και συγκεκριμένα η arctic white.

Σύμφωνα m αυτό το site πάντως οι κιθάρες αυτές κάναν 1150$ το 1982 κι όχι 95$ όπως αναφέρει ο Bluesscholar από την βιβλιογραφία του tony bacon.

Προφανώς κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει εδώ αλλα θα συμφωνήσω ότι στοίχιζε 1150$ γιατί την σύγκρινα με τη δικη μου που είναι ακριβώς ίδιας χρονολογίας made in usa βεβαια και η  STRAT

φάνηκε s όλα τα επίπεδα καλύτερη...δυστυχώς για μένα.

 

Αυτό που τις έκανε πραγματικά ξεχωριστές για μένα ήταν το matching headstock... Ήταν το όνειρο μου τότε μια τέτοια...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι μου θυμησες τωρα!! :) :)

Η πρωτη strat που αγορασα στην Αμερικα πριν απο 2-3 αιωνες.... ;D

Ολο μουρη και απο ηχο...πατατα τζουφια (ασε που ζυγιζε 90 κιλα... ;D)

Αμαν εκανα να την ξεφορτωθω και θυμαμαι με τα λεφτα αγορασα αμεσως μια του 70 (η οποια ευτυχως ακουγονταν σαν stratocaster & ζυγιζε και τα μισα κιλα)

 

Παντως αν σου αρεσει,ακομα οι τιμες τους στην vintage αγορα ειναι σχετικα χαμηλες,μελλοντικα νομιζω οτι θα ανεβουν...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς πρέπει να έχουν βγει διαφορα μοντέλα STRAT γιατί μια ο bluesscholar με την τιμή και μια τώρα ο superfunk με τα κιλά και τον ήχο.

Superfunc αυτές οι κιθάρες σύμφωνα πάντα με το link του mscmkr ζuγιzούν από 3,5 έως 5 κιλά.Πάντως σε σύγκριση και με τη δικη μου(Stratocaster του 82 made in usa όπως προείπα) δεν κατάλαβα διαφορα βάρους.

Κι από ήχο ήταν καλύτερη από τη δικη μου.

τι να πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να πεις τιποτα.. :)

Οπως συμβαινει σε ΟΛΑ τα μοντελλα & σε ΟΛΕΣ τις διαφορετικες σειρες κιθαρων υπάρχουν καλες,μετριες και κακες κιθαρες και στη σειρα Strat ;)

Κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει σταθερη ποιοτητα σε κατι που παρασκευαζεται τοσο μαζικα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunc αυτές οι κιθάρες σύμφωνα πάντα με το link του mscmkr ζuγιzούν από 3,5 έως 5 κιλά.Πάντως σε σύγκριση και με τη δικη μου(Stratocaster του 82 made in usa όπως προείπα) δεν κατάλαβα διαφορα βάρους.

Κι από ήχο ήταν καλύτερη από τη δικη μου.

τι να πω?

 

Ακριβώς το ίδιο συνέβη με τη δική μου στρατ ίδιας κοπής (μάλλον σειρά με τη δική σου ήταν apbiotech79). Όχι όμως με STRAT αλλά με Elite.

Θυμάται κανένας τις Elite;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω παίξει με μία... έχουν άλλου τύπου γέφυρα, διαφορά στα ποντεσιόμετρα, και κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις αν θυμάμαι καλά λόγω του ότι είχε active pickups. Αλλά "στρατοκαστέριζε"...αρκετά.. ήταν μία εποχή "πειραματισμού" όχι μόνο για την Fender αλλά και για αρκετές εταιρείες της εποχής.  Απλά δεν "πέρασε" στο κοινό... όχι ότι ήταν κακές κιθάρες.... ;)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν καλές κιθάρες. Το πολύ περίεργο ήταν, αν δεν με απατά η μνήμη μου, το σύστημα του τρέμολο. Τα ελατήρια ήταν μέσα στην κοιλότητα του pickguard και δεν είχες πρόσβαση από πίσω...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σύμφωνα m αυτό το site πάντως οι κιθάρες αυτές κάναν 1150$ το 1982 κι όχι 95$ όπως αναφέρει ο Bluesscholar από την βιβλιογραφία του tony bacon.

Προφανώς κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει εδώ αλλα θα συμφωνήσω ότι στοίχιζε 1150$ γιατί την σύγκρινα με τη δικη μου που είναι ακριβώς ίδιας χρονολογίας made in usa βεβαια και η  STRAT

φάνηκε s όλα τα επίπεδα καλύτερη...δυστυχώς για μένα.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το ποσό που ανέφερε η βιβλιογραφία ήταν βασικά στα 975 δολλάρια. Ακριβότερη δηλαδή από τη standard. Δυστυχώς μάλλον κόλλησε το πληκτρο την ώρα που έγραφα το ποσό. Ήταν σαφώς πιο αναβαθμισμένο ως όργανο από τις standard stratocaster και με αυτό το πνέυμα τις πουλούσαν

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου