Προς το περιεχόμενο

USB 2 ή FIRΕWIRE?


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω διαβασει πολλες αποψεις κυριως σε αυτο το site περι της σταθεροτητας του firewire εναντι του usb 2 αλλα θα ηθελα να ακουσω αποψεις απο καποιον που εχει δουλεψει πραγματι καποια πολυκαναλη καρτα usb 2.

 

ετοιμαζομαι να παρω καρτα για το laptop και παιζουν στα ιδια λεφτα 2 καρτες που χαλβαδιαζω αλλα η usb 2 εχει 18 αναλογικα in που με ψηνουν σε τρελλο βαθμο

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχικά να σου πω ότι το θέμα έχει αναλυθεί ξανά και ξανά και μπορείς με ένα search να βρεις ΠΟΛΛΑ θέματα. Κατά τα άλλα, θα στο θέσω απλά...

 

Τα 18 κανάλια ήχου είναι πολλά για να μπορέσει να τα διαχειριστεί σωστά το USB. Ενώ αυτός ο δίαυλος είναι γρήγορος, έχει τόσα σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα μεταφοράς που θεωρώ απίθανο να μπορέσει να δουλέψει απροβλημάτιστα με τόσο όγκο δεδομένων.

 

Το Firewire είναι πολύ πιο αξιόπιστο όταν μιλάμε για μεταφορά μεγάλου όγκου δεδομένων, γι' αυτό άλλωστε όλες οι ψηφιακές βιντεοκάμερες λειτουργούν ως επί το πλείστον με iLink (δηλαδή Firewire), το USB δεν μπορεί να αντέξει επαρκώς σε απαιτητικές εφαρμογές όπως είναι η μεταφορά ψηφιακού βίντεο ή ήχου πολλών καναλιών.

 

Καλύτερα πάρε κάποια Firewire αν πρόκειται να δουλεύεις με πολλά κανάλια ταυτόχρονου recording ή έστω πάρε μια USB με το πολύ 8 κανάλια για να μην έχεις προβλήματα μετά... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο για τo σεαρψη το εκανα μετα...

 

αλλα παρολα αυτα θελω να ακουσω και καποιον(χωρις να λεω οτι με χαλασε να ακουσω την αποψη σου) να μου πει οτι ειχε πολυκαναλη usb και του εκανε καΐλες για να πειστω.

 

απλα μου φαινεται παραλογο να φτιαχνει μι εταιρια κατι που δεν δουλευει....

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, καλύτερα να πάρεις και άλλες γνώμες γιατί δεν είμαστε και παντογνώστες άλλωστε. 8)

 

Αν προσέξεις πάντως, είπα ότι πιθανότατα δεν θα δουλεύουν ΣΩΣΤΑ, όχι οτι δεν θα δουλεύουν καθόλου. Μπορεί ας πούμε σε ένα βαρύ project και έχοντας χαμηλό buffer size για να μην έχεις latency, να σου κάνει dropouts σε κάποια κανάλια και να ψάχνεσαι εσύ τι φταίει. Κατάλαβες... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εγω USB 2 μια Tascam us-224 (απο το 2002) που μαμει αλλα ειναι μονο 2 καναλια. Ποτε δεν ειχα προβλημα και οι convertors ειναι σουπερ αλλα ειναι μονο 2 καναλια (μιας και γραφω μονος μου)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μερικα εξτρα data

 

το buffersize μου ειναι κολλημενο στα 1024 στη ESP1010 που εχει ο ταπεινος 1800+  - 512 ram υπολογιστης μου χωριw να ακουω καποιο latency. βεβαια δε δουλευω με vst-i αλλα με εξωτερικα οργανα που σημαινει 10 audiο in με τα εφφε του το καθε καναλι.

 

την εξωτερικη τη θελω για ενα laptop 1.5 core 2 duo - 2 gig ram

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Buffer size στα 1024 και δεν ακούς καθυστέρηση; Δλδ περνάς κιθάρα και την τρέχεις από το guitar rig πχ και την ακούς με τους ήχους του, δίχως καθυστέρηση; Μου φαίνεται πολύ χλωμό σε αυτό το buffer size να μην έχεις καθυστέρηση...

 

Εκτός και αν παίζεις με το direct σήμα των οργάνων και το ακούς έτσι ξερό, δίχως να ακούς την επίδραση των εφε, που αυτό είναι πολύ πολύ διαφορετικό, από την λειτουργία που σου λέει ο alchemist, που εκεί φαίνονται οι κάθε κάρτες τι πραγματικά αξίζουν, καθώς στην ουσία παρακάμπτονται οι λειτουργίες της κάρτας και απλά δρομολογείται το σήμα των οργάνων στην έξοδο για να ακούς realtime τι παίζεις, ξερά

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με εφφε το περναω το σημα του synth απο cubase.(οχι και κιθαρα  :P)

 

μπορει και να το εχω συνηθισει ετσι τον ηχο αλλα παντως δε με ενοχλει κατι οσον αφορα το latency

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α κάτι που ειπώθηκε πιο πριν. Το αν μια κάρτα είναι usb δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει. Απλά για λόγους και κόστους, υπάρχει και αυτή η δυνατότητα, για να την διαλέξει κάποιος που δεν έχει και κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις, ή απλά με δεδομένο το πόσο φθηνότερο είναι το usb έναντι του firewire, να μην τους πειράζει να πάρουν μια τέτοια κάρτα.

 

Εγώ πάντως ψηφίζω δαγκωτό firewire. Άλλοι θα πουν ότι το usb2 υπερτερεί (στα χαρτιά λέω εγώ), πράμα το οποίο δεν αποδεικνύεται στην πράξη και γιαυτό, όπως είπε και ο Alchemist, τα προϊόντα με υψηλές απαιτήσεις σε μεταφορές δεδομένων, όπως οι ψηφιακές και οι κάρτες ήχου, προτιμούν (κατά συντριπτική πλειοψηφία οι δεύτερες) το firewire.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι θα πουν ότι το usb2 υπερτερεί (στα χαρτιά λέω εγώ), πράμα το οποίο δεν αποδεικνύεται στην πράξη

 

ακριβως για αυτη την "πραξη" ψαχνω αλλα ακουω οτι εχω διαβασει και εγω χωρις προσωπικες εμπειριες. λοιπον το ξαναλεω ψαχνω να ακουσω για καποιον που εχει δουλεψει usb 2 και ειχε προβληματα ή και το αντιθετο (πραγμα που ελπιζω)

 

ΥΓ:sorry αν ακουγομαι ερριστικος. δεν ειναι στις προθεσεις μου αλλα εχω ψαξει αρκετα και δεν εχω βρει κατι ακομα

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου