Προς το περιεχόμενο

USB 2 ή FIRΕWIRE?


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα βρεις πολλούς να έχουν δουλέψει με κάρτες USB2, καθώς αυτές είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Μόνο η motu έχει βγάλει μια τέτοια με προδιαγραφές έτοιμες να τα βάλουν με το firewire.

 

Για ποια κάρτα ενδιαφέρεσαι και το ψυρίζεις τόσο να είναι usb2 ντε και καλά;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή είσαι τυχερός και πρόσφατα έψαχνα ακριβώς τις διαφορές τους βρήκα τα εξής απο επαγγελματιες και τεστ. Αυτη ειναι η πραγματικότητα παρακάτω.Το firewire ειναι καλύτερο λόγω αρχιτεκτονικής.

 

FireWire vs. USB 2.0 - Architecture

 

      FireWire, uses a "Peer-to-Peer" architecture in which the peripherals are intelligent and can negotiate bus conflicts to determine which device can best control a data transfer

     

    Hi-Speed USB 2.0 uses a "Master-Slave" architecture in which the computer handles all arbitration functions and dictates data flow to, from and between the attached peripherals (adding additional system overhead and resulting in slower data flow control)

 

  FireWire vs. USB 2.0 Hard Drive Performance Comparison

 

Read and write tests to the same IDE hard drive connected using FireWire and then Hi-Speed USB 2.0 show:

 

    Read Test:

 

 

    * 5000 files (300 MB total) FireWire was 33% faster than USB 2.0

    * 160 files (650MB total) FireWire was 70% faster than USB 2.0

 

      Write Test:

 

 

    * 5000 files (300 MB total) FireWire was 16% faster than USB 2.0

    * 160 files (650MB total) FireWire was 48% faster than USB 2.0

 

 

Question: Which is faster Hi-Speed USB 2.0 or FireWire?

Answer: In sustained throughput FireWire is faster than USB 2.0.

 

Question: If Hi-Speed USB 2.0 is a 480 Mbps interface and FireWire is a 400 Mbps interface, how can FireWire be faster?

Answer: Differences in the architecture of the two interfaces have a huge impact on the sustained throughput.

 

http://www.usb-ware.com/firewire-vs-usb.htm

 

απο άλλο site:

 

INSIGHTS:

1. USB 2.0 is much slower than FireWire 400 and 800. Apple states that the USB 2.0 ports on their Macs support transfer rates up to 480 megaBITS per second (Mbps), which translates to 60 megaBYTES per second (MB/s). The most we saw was 144 megaBITS per second or 18 megaBYTES per second.

 

Think about it. FireWire 400 is rated at 400 megaBITS per second (50 megaBYTES per second) -- 80 megaBITS slower rating than USB 2.0 -- yet when exact same drive/enclosure is plugged into the FireWire 400 port, it goes almost twice as fast!

 

http://www.barefeats.com/usb2.html

 

κι απο άλλο σχετικά με την εγγραφή αρχείων στον σκληρό μεσω usb2 ή firewire το firewire νικάει κατά κράτος..

 

File copying

 

Connection           USB 2.0       FireWire

1 GBytes - 1 file 1m 54.6 sec 1m 09.6 sec

1GB- in 9226 files 1m 59.4 sec 1m 30.1 sec

 

As you can see, the FireWire outscores the USB 2.0 in all WinBench tests, as well as in the file copying.

 

http://www.directron.com/firewirevsusb.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε boukaw7 θαυμασε τι μου εχει παρει τα μυαλα

 

http://www.esi-audio.com/products/esu1808/.

 

Tugito αυτο το τεστ το ειχα βρει και εγω και αποδεικνυει μοναχα οτι πρακτικα ειναι πιο γρηγορο προτοκολο το firewire και συγκεκριμενα στους δισκους.

 

τη σταθεροτητα του συστηματος εξεταζω δηλαδη αν θα μπορω να ηχογραφω ενα κομματι γυρω στα 8 λεπτα max ή αν θα μπορω να παιξω live κανα 2ωρο χωρις τσακ τσουκ, ποπ και λοιπα ευχαριστα

 

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε συ, αν δεις όλα τα Link αναφέρει και για το πόσο εύκολα διαχειρίζεται με λίγα λόγια το έυρος του, δηλαδη με firewire δεν θα δεις τσουκ τσουκ σε αντίθεση με το usb που μοιάζει ερασιτεχνικά κατασκευασμένο.

Το ESUI1808 θεωρείτε γαμάτο αλλά δεν ξέρω, αν δεν το δω στην πράξη.. εδώ έχω καρτα usb 250 ευρώ με δύο κανάλια και αν γράφεις και τα δυο ταυτόχρονα ειναι στα όρια.. Αυτο που σίγουρα θα ειναι ποιοτικό και ήδη έχει γίνει θέμα ειναι το USB 3.0 ,coming soon...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως έχω το latency στα 6ms, η κάρτα ειναι γαμάτη (edirol UA-25) και μου έχει δουλέψει κομπλέ.

Pc intel core duo 2, 6300, 2gb ram 800mh, 1,100 gb hdd sata 2, 8600gt nvidia, fatality abit motherboard.. γενικά γαμεί το pc.

Παντως με κιθάρα και μπάσο plugged in και real time εφε ampeg και amplitube και πάει λέγοντας, έβαλα να γράφουν και τα δυο και ηταν στα όρια το cpu..

Σε projects που φτιάχνω με 800 εφε real time και 800 vsti δεν μασάει καθόλου. Απλά σε recording, εκεί χάνει λογο usb αν και θα ξανακάνω τεστ.. γενικώς τα 2 κανάλια τα βγάζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σε βοηθησω χαζευοντας το manual της ESU 1808 βρηκα αυτο

 

Via Config > Latency in the Control Panel it is possible to change the latency setting (also called “buffer size”) for the ASIO driver of ESU1808. A smaller or “faster” latency is the result of a smaller buffer size. The available settings are highspeed, rapid, fast, normal, relaxed normal and relaxed. Depending on the typical application (e.g. for playback of software synthesizers) a smaller latency is an advantage. At the same time, the best latency setting indirectly depends on the performance of your system. For recording applications, the normal setting is recommended. Note that the latency has to be setup before launching the ASIO application using ESU1808.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε tugito, εδώ σε άλλα threads όταν ανέφερα το ότι σ' όλα σχεδόν τα τεστ που είχαν γίνει το usb2 τα ρούφαγε ακόμη και με το παλιότερο και "υποδιέστερο" firewire 400 άκουγα τα κλασικό: Το 1 έχει 400mps και το άλλο 450mps και κάπου βαριόμουν να κάτσω να ψάχνω περιοδικά και links για να αποδείξω το αυτονόητο!  :-[

 

 

Ε.... shadowalker αυτό που λες το έχουν όλες μα όλες οι κάρτες!  ;) :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία το firewire, δίνει αυτό που λέει στα χαρτιά, σε αντίθεση με το usb, που το δίνει όποτε θυμάται.

Oι FW,δίσκοι που έχω για το pc και το mac μου δουλεύουν άψογα και απροβλημάτιστα.

Στο θέμα ήχου έχω δοκιμάσει την tascam FW-1804 στο pc μου αλλά και σε laptop(όχι mac)

και έγραφε 8 κανάλια , που το καθένα είχε από 2 fx (δηλ, 8 κανάλια,16fx σύνολο), ίσα που άρχισε να ζορίζεται, αλλά ήταν θέμα του pc και όχι του FW.

Δε νομίζω να τα κατάφερνε το ίδιο καλά μια usb καρτα.

Ειδικά άμα συνδέσεις και καμιά άλλη συσκευή...πχ δίσκο usb.

 

ΥΓ: την tascam την αναφέρω ως προσωπική εμπειρία και όχι για να τη διαφημίσω

 

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνει επιτέλους αυτή η συζήτηση, θα συμφωνήσω με τον boukaw ότι το ερώτημα είναι εντελώς θεωρητικό: απλούστατα δεν υπάρχουν αρκετές USB2 κάρτες στην αγορά ώστε να αξίζει να ασχολούμαστε. Από κάθε πρακτική άποψη, το firewire είναι η μόνη δόκιμη επιλογή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου