Προς το περιεχόμενο

κάρτα με SPDIF σε προενισχυτή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, και καλές γιορτές σε όλους!!!

Το θέμα όπως και στον τίτλο συγκεκριμένο, γι' αυτό please όσοι πιστοί προσέλθετε (και οι άπιστοι no problemo... );D

 

Έχω μια κάρτα ήχου M-audio audiophile 192, η οποία για πολύ καλή μου τύχη έχει spdif Ι/Ο. (αν και δεν ήταν αυτός ο λόγος που την πήρα.)

Σκεφτόμουν, πως αντί να πάρω μια καινούργια κάρτα ήχου γύρω στα 500ευρώ, με firewire κτλ καθώς δεν έχω κάρτα για firewire σύνδεση, αξίζει να επενδύσω σε μια καλή προενίσχυση με spdif outs και να συνδεθεί κατευθείαν στην κάρτα; (π.χ. μια SPL προενίσχυση) Η ποιότητα παρόλο που θα συνδέεται στην απλή M-audio θα χαθεί στo signal flow;

 

Μήπως είναι καλύτερα να πάρω μια MOTU με 10 Ι/Ο και μετά να τη συνδέσω στο input SPDIF της M-audio;

(έτσι δλδ και καλοί AD converters, και σε σύνδεση PCI μέσω M-audio, και μέσω SPDIF)

 

Ποια η γνώμη σας;;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όμως το όλο θέμα είναι μπακαλίστικο;

Απλά ψάχνω πώς μπορώ να εκμεταλευτώ τις ψηφιακές συνδέσεις της κάρτας.

 

Με καλή προενίσχυση ή κατευθείαν μια καλή κάρτα; Λέω να μην την παρατήσω ακόμα.

 

(το πρόβλημα ήρθε από τη στιγμή που χρειάστηκα παραπάνω από 2 εισόδους, γιατι ήθελα να γράψω ένα CD φίλων που παίζουν live και θέλουν να φανεί πως γράφτηκε από ζωντανό -έγχορδα όργανα μόνο- Γενικότερα δεν χρειάζομαι παραπάνω από 2 εισόδους για τις ηχογραφήσεις μου)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να είναι μπακαλίστικο; Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν αυτόνομοι κονβέρτορες πόσων εκατοντάδων, ή και χιλιάδων €, να συνδέονται ψηφιακά, με άλλες κάρτες, παρόμοιου βεληνεκούς! Βέβαια παίζει ρόλο και ποιον κονβέρτορα συγκρίνεις, με ποια κάρτα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Holystone,η SPDIF θύρα,είνα ουσιαστικά μια "είσοδος" δεδομένων και όχι ήχου.Περνάνε δηλαδή "ψηφία (digits)"απο μέσα της.Το ζητούμενο είναι το απο πού θα γίνει η μετατροπή αυτού του σήματος ωστε να οδηγηθεί στο SPDIF της κάρτας σου.Ο καλός εξωτερικός converter ουσιαστικά κάνει πολύ καλύτερα αυτή τη μετατροπή απο τον converter της κάρτας ήχου σου ή αν θέλεις απο τις περισότερες κοινές κάρτες ήχου.Τώρα στην περίπτωσή σου,εφ'όσον θέλεις να χρησιμοποιήσεις το digital in της κάρτας σου,θεωρητικά δεν θα υπάρξει καμία αλοίωση του "σήματος" σου απ'τη στιγμή που όλη τη μετατροπή θα την αναλάβει ένας εξωτερικός μετατροπέας.Οι ψηφιακές είσοδοι δεν αλοιώνουν το "σήμα" γιατί πολυ απλά το "σήμα" είναι στην ουσία μια ψηφιακή πληροφορία.Οσο καλύτερα την μετατρέψει ένας A/D converter,τόσο πιο πιστά θα περάσει στον υπολογιστή σου.Με ένα καλό converter και ένα καλό καλώδιο 75Ω θα είσαι super.H M-Audio είναι μια χαρά...

Καλά Χριστούγεννα σε όλους! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο Στάθης. ;)

 

 

 

 

 

 

 

Υγ.Έτσι σε θέλω πιο ενεργητικό (με το συμπάθειο ;D).Α και ωραίο avatar.Πως την κρατάς την Soundcraft έτσι αγόρι μου?θα λειώσει! ;D :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο Στάθης. ;

Υγ.Έτσι σε θέλω πιο ενεργητικό (με το συμπάθειο ;D).Α και ωραίο avatar.Πως την κρατάς την Soundcraft έτσι αγόρι μου?θα λειώσει! ;D :-*

;) ;) ;)Οι μεγαλες αγαπες!!!!

 

Υ.Γ Το calibration που κάναμε στο desk ειναι SUPER!!!Thanx bro!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να συμπληρώσω σε αυτά που ανέφεραν οι φίλοι παραπάνω και μια σημαντική παράμετρο που συχνά κακώς ξεχνιέται...

ότι δηλαδή ναι μεν η ποιότητα του εισερχόμενου σήματος θα εξαρτηθεί από τον προενισχυτή και θάναι ανάλογη του, ΑΛΛΑ η μετέπειτα επεξεργασία του σε ψηφιακό επίπεδο θα εξαρτηθεί από τον "τρόπο" που θα ακούει κάποιος αυτό το σήμα...

 

με απλά λόγια αν μετά το "καλό" take, αυτό που φτάνει στα αυτιά μου για να επεξεργαστώ είναι "πλασματικό" λόγω των μέτριων D\A της M-audio πλέον, το αποτέλεσμα θάναι  ανάλογα μέτριο με την ικανότητά τους να το αποδώσουν σωστά...

εκτός αν δεν επέμβω καθόλου (πράγμα μάλλον απίθανο...)

 

αν λοιπόν δεν αποκτήσω (ή δεν σκοπεύω να το κάνω στο μέλλον ) έναν D\A converter ανάλογο ποιοτικά με τον προενισχυτή, τα πλεονεκτήματα του ακυρώνονται σε μεγάλο βαθμό και ανάλογα την περίπτωση (και την επιλογή των parts, την τιμή τους, το matching τους κλπ..) μπορεί η λύση μιας καλύτερης κάρτας να ΜΗΝ αποκλεισθεί ως καταλληλότερη...

 

όπως αναφέρω συχνά, η audio "αλυσίδα" (mic, pre, D/A-A\D, monitor) απαιτεί ισορροπημένους σε απόδοση "κρίκους"... ένας πολύ καλύτερος στην "σειρά" μπορεί ενίοτε να ζημιώνει το ποθούμενο αποτέλεσμα περισσότερο κι από έναν "αδύναμο"...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο.Είναι σημαντική βέβαια η ποιότητα του d/a και κατά την ίδια την ηχογράφηση γιατί και τότε αν ακούμε από "κακό" converter,πάλι πιθανότατα να έχουμε απατηλή αντίληψη για το πόσο καλός είναι ο ήχος που μόλις ηχογραφήσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό τον αγαπάω τον npap εγώ. Εκεί που λέμε λέμε διάφορα, πετάει μια μικρή λεπτομέρεια που μας διέφυγε και μας κάνει 1 με το πάτωμα!  ;D ;D

 

Βέβαια υπάρχουν και ad/da κονβέρτορες, που με αυτούς ξεπερνούμε το πρόβλημα που αναφέρει ο npap, αλλά συνήθως είναι στα ίδια λ7 με τις δυνατές κάρτες κι εκεί εξαρτάται στον καθένα ποια από τις 2 λύσεις να προτιμήσει.

 

Αν και ο συνδυασμός ad+da κονβερτόρων, που να οδηγούνται στο μηχάνημα μέσω  αυτού  είναι τρομερός. Το έχω δει να δουλεύει και είναι τρομερό πράμα, αλλά βεβαίως αυτό είναι άσχετο με το αρχικό ερώτημα, οπότε το κόβω.  ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου