Προς το περιεχόμενο

κάρτα με SPDIF σε προενισχυτή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αγαπητοί συμFORUMήτες και συμFORUMήτισσες - ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ -

 

Στο θέμα μας τώρα........

Άρα λοιπόν στον signal flow δεν μπορείς να βάζεις μια Lamborgini στους Α/D και να σου βγαίνει σε Fiat Seicento στo D/A :D (Αν και δεν έχω Fiat, μην με παρεξηγήσουν οι Fiatάδες  ;D) (ούτε και Lamborgini  !!!!)

 

Ψάχνοντας στο Θωμά, για μια καλή προενίσχυση, πέφτω στην MOTU 8Pre που έχει και 8 κανάλια ΧLR και μπορεί να συνδεθει και με Firewire και ψηφιακά (optical). Η ερώτηση λοιπόν:

1. Αντί για μια καλή μονοκάναλη προενίσχυση (π.χ. SPL GOLDMIKE 9844 -δυο καναλιών χωρίς ψηφιακές εξόδους στα 400ευρώ) η MOTU στα λεφτά της (555ευρω) αξίζει τα παραπάνω κανάλια της;

2. Οσον αφορα την ποιότητα και την ευελιξία, τι αξίζει:

a) Να κρατήσω την M-Audio και να συνδέσω στο input της την SPL

b) να πάρω την MOTU 8Pre (να πάει στην άκρη η M-Audio) και να συνδεθεί πλέον με firewire (δεν έχω όμως κάρτα firewire...)

c) να κρατήσω και τις δύο και μέσω ψηφιακής σύνδεσης στην M-Audio να γίνει και το D/A conversion στην MOTU 8Pre με τις εξόδους της στα monitors;;;;;

 

Θα τρελαθώ, κι ακόμα δεν μπήκε καλά καλά η χρονιά :-\ :-\ :-\

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

a)...δώρον άδωρον η "αναλογική" σύνδεση...

b)...από τις τρεις σου επιλογές η πιο "λογική"...το κόστος μιας pci κάρτας firewire είναι πολύ μικρό

και δεν πρέπει να σε ανησυχεί... (επειδή  προβλήματα "συμβατότητας" των motu γενικά -εκτός περιβάλλοντων

mac- αναφέρονται συχνά, θα σου πρότεινα να εξετάσεις και την περίπτωση απόκτησης μιας FOCUSRITE SAFFIRE

στην θέση της που είναι και φθηνότερη χωρίς να υστερεί ηχητικά...)

c)...την τρίτη ειλικρινά δεν την κατάλαβα...(έχω φάει και πολύ αυτές τις μέρες... :))...

αν πάρεις την motu ποιος ο λόγος ύπαρξης της  υποδεέστερης m audio? (ρητορική η ερώτηση... ;D)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnxs, npap :)

 

Όντως, έχεις δίκιο, το c) απορρίπτεται πανηγυρικά, απλά προσπαθώντας να βρω τον τρόπο εκμετάλλευσης των ψηφιακών συνδέσεων της M-Audio για καλύτερη ποιότητα στις ηχογραφήσεις, σκέφτηκα κι αυτόν τον τρόπο σύνδεσης, που από ό,τι φαίνεται δεν έχει και νόημα!

 

Δεδομένου πως θέλω να ανέβω σκαλί στην ποιότητα (και μην φανταστείς και καμιά 5όροφη πολυκατοικία ;)), πέρα από αυτήν της M-Audio, τι μπορώ να κάνω για να έχω και καλή προενίσχυση και κανα-δυο κανάλια παραπάνω γύρω στα 500ευρώ;;

 

α) Η Μ-Audio και η SPL GOLDMIKE 9844= 400ευρώ;

β) Η FOCUSRITE SAFFIRE χωρίς ξεχωριστή προενίσχυση;

γ) RME 9632 (+προενίσχυση= >400ευρώ;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

FOCUSRITE SAFFIRE PRO 10 I/O στα 479 e...

8 προενισχυτές με καλό ήχο και ανάλογα καλό D/A..

πιστεύω ότι θα σε καλύψει απόλυτα και θα "νοιώσεις" την διαφορά :)...

http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_10_io.htm

 

ΥΓ. η τιμή του τομ αναφέρεται ενδεικτικά... μπορείς να ψάξεις περαιτέρω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

b)...από τις τρεις σου επιλογές η πιο "λογική"...το κόστος μιας pci κάρτας firewire είναι πολύ μικρό

και δεν πρέπει να σε ανησυχεί... (επειδή  προβλήματα "συμβατότητας" των motu γενικά -εκτός περιβάλλοντων

mac- αναφέρονται συχνά, θα σου πρότεινα να εξετάσεις και την περίπτωση απόκτησης μιας FOCUSRITE SAFFIRE

στην θέση της που είναι και φθηνότερη χωρίς να υστερεί ηχητικά...)

 

Επαναφέρω το θέμα και ρωτάω σχετικά με την συμβατότητα Motu και windows pc, πρέπει κανεις να εχει TI chipset για να δουλεύει η κάρτα απροβλημάτιστα? Σε άλλο chipset θα έχω πρόβλημα?Είδα βέβαια στο site η motu προτείνει TI αλλά αν κάποιος έχει εμπειρία ας πει....

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έχουν αναφερθεί προβλήματα και εξαιτίας της απουσίας ti τσιπακίου, αλλά και περί driver έχουν ακουστεί και άλλα.

Βέβαια τώρα που η apple δεν πολυβάζει ti τσιπάκια για το firewire της, λογικά θα έχει φτιαχτεί αυτό.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η απουσία word clock πόσο αρνητικό ρόλο μπορεί να παίξει? Όταν συνδέεται η 8pre σε μια άλλη κάρτα ώς converter δεν υπάρχει πρόβλημα χωρίς word clock να συγχρονίζει?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου