Προς το περιεχόμενο

Όχι αλλο ποντίκι!!! (Controller)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω εχω την tascam 1082 και ειδικά την ώρα που τραγουδάω ο ίδιος

με βολέυει αφάνταστα η χρήση του controler.Το ποντικι...δε λέω...το δουλεύω

για να ανοίγω το Nuendo. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δουλεύεις θα πρέπει ναι κοιτάς σε ένα σημείο. Δ εν μπορείς να μετακινείς το βλέμα σου από την οθόνη στο controller και αντίστροφα γιατί μεσολαβεί ένας χρόνος για να λοκάρεις που βρίσκεσαι κάθε φορά. Σαν να αντιγράφεις από τον πίνακα ή να γράφεις στην γραφομηχανή. Σε κάθε τέτοια περίπτωση το τυφλό σύστημα είναι το καλύτερο. Για τον λόγο αυτό΄θα πρέπει τα χέρια σου να μην χρειάζονται επιτήρηση. Ένας τύπος controller που θα ήταν αποδοτικός είναι αυτό που προσπαθεί να κάνει το alphatrack αν και δεν το έχω δοκιμάσει. Τα χέρια σου μπορούν να ψιλαφούν τα χειριστήρια χωρίς να χρειάζεται να πάρεις τα μάτια σου από την οθόνη. Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσαν π.χ. τα fader να είναι έξω΄από την οθόνη θα ήταν στοιχισμένα ακριβώς κάτω από τα fader στην οθόνη. Η κονσόλα που έχουμε στο Mega (Studer vista 5) έχει κάνει το απολύτως σωστό να βάλει πάνω στην οθόνη τα χειριστήρια.

Όσοι έχουν σχέση με ηλεκτρονικά θα μπορούσαν να δουν εδώ www.ucapps.de κάποιες ιδέες για DIY.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβασει στο computer music (ή στο future music δεν ειμαι σιγουρος) για το mawzer το οποιο ειναι και καλά modular midi controller...με την εννοια οτι μπορει να συνδιασεις οτι faders και knobs και controllers γενικά τα οποια τα συνδεεις εσυ με οποια σειρα θες....

 

Επομενως μπορεις να φτιαξεις σε αντιστοιχια με την οθονη τα παντα και ετσι να κανεις την δουλειά σου...

 

To site ειναι αυτο mawzer....Μαλιστα εχει και ενα wizard που να μπαρεις να κανεις drag and drop τα παντα και να δεις τελικα πως θα ειναι περιπου αυτό που θες...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταλαβαίνω όλα αυτά και σεβαστά!

Αλλά το θέμα είναι ότι το να γράψω automation με γρήγορες εναλλαγές και λεπτομέρεια δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω με το ποντίκι. Εντελώς τριτοκοσμικό.  Το να μιξάρω απλά οκ, την παλεύω δεν την παλεύω ...

 

Οπότε θέλω οπωσδήποτε κάποιον controller έστω μόνο για το automation όπως είπα και σε προηγούμενο post.

Το θέμα είναι ποιόν να επιλέξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sweetwater.com/store/detail/MCcontrol/

 

http://www.sweetwater.com/store/detail/MCmix

 

αν αποφάσιζα να πάρω καινούργιο control surface θα διάλεγα μια απο τις παρπάνω euphonix (τωρα βγαίνουν),κλάσεις ανώτερες απο mackie control

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι δυνατόν να είναι κλάσεις ανώτερα απο mackie απο την στιγμή που 'τώρα βγαίνουν'.

Θέλω κάτι δοκιμασμένο στον και που να δικαιολογεί και το κόστος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κλάσεις ανώτερα γιατί κατα πρώτον χρησιμοποιούν το eucon protocol (οχι το hui της mackie),συνδέονται με lan και οχι midi (καθόλου lag) και προέρχονται απο μια εταιρεία πολύ-πολύ σοβαρή που ασχολείται αποκλειστικά με digital desks.

 

ψάξε και μόνος σου για την euphonix και δε θα χάσεις.και αυτό στο λέει ένας άνθρωπος που ΕΧΕΙ το mackie control και EXEI δει την system 5 live.

δεν είπες όμως με τι πρόγραμμα θα το χρησιμοποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου