Προς το περιεχόμενο

Mesa Lonestar Classic/Special...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι γνώμη έχετε για τους ενηχυτες του θέματος?? ψάχνω για ζεστό lead κ καθαρό κανάλι, αλα Timmons...

 

φιλικα

κώστας

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ vintageκατάσταση.Προσωπικά προτιμώ τον Special που νου φάνηκε πιο αλήτικος ο ήχος του.Ο Timmons όμως έχει πιο πολύ gain στον ήχο του ;) Βέβαια εγώ τον άκουσα με Tele τον ενισχυτή :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικοι ενισχυτες και οι δυο (δυστυχως ομως πανακριβοι...) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει τον 2χ12 special (επαιζε αλλος και οχι εγω) και ηταν οντως καταπληκτικος στα καθαρα....ζεστος, στρογγυλος, γλυκος ηχος...."bells were ringing all over the place"  :) ;)....το drive του ομως δεν το εχω ακουσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι τέτοιο σκέφτομαι κ εγω, να τον "σπρωχνω" με το bb και το okko diablo (που έχω)..

 

αλλά όπως είπε κ ο σουπερφανκ είναι πανάκριβοι (στην ευρώπη) και οι δύο, αλλά μπορώ να διαθέσω τα χρήματα αυτη τη στιγμή.. αλλα΄δεν ξέρω αν αξίζει και αν υπάρχουν καλύτερες επιλογές (για τον ήχο που ζητάω πάντα) στα ίδια χρήματα...

 

καμιά ίδέα?

 

κωστας

 

Υγ. ευχαριστώ για τις απαντήσεις

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι τέτοιο σκέφτομαι κ εγω, να τον "σπρωχνω" με το bb και το okko diablo (που έχω)..

 

αλλά όπως είπε κ ο σουπερφανκ είναι πανάκριβοι (στην ευρώπη) και οι δύο, αλλά μπορώ να διαθέσω τα χρήματα αυτη τη στιγμή.. αλλα΄δεν ξέρω αν αξίζει και αν υπάρχουν καλύτερες επιλογές (για τον ήχο που ζητάω πάντα) στα ίδια χρήματα...

 

καμιά ίδέα?

 

κωστας

 

Υγ. ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

vht deliverance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

vht deliverance

 

Δυστυχώς ο VHT δεν έχει effectloop και δεν βγαίνει κ σε combo..

 

δυο φασικες προυποθέσεις γι' αυτό που θέλω τωρα..

 

ευχαριστώ...

 

κωστας

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Θεωρω οτι ο ηχος πανω απ' ολα ειναι στο χερι, οποτε και το setup του να σου δωσει ο Timmons ιδιο ηχο δε θα βγαλεις. Επισης οπως ολοι οι μεγαλοι κιθαριστες, ο Τimmons και με Marshall να παιξει πανω κατω τον ιδιο ηχο θα εχει. Καλο ειναι να εχεις καποιες αναφορες αλλα μεχρι εκει.

 

2) Καλο θα ειναι να ακουσεις αυτο που θα παρεις γιατι θα δωσεις αρκετα χρηματα. Το μονο μαγαζι με ενισχυτες (για τα δικα μου γουστα) ειναι ο Κουρμπης. Μπορεις να πας με κιθαρα-πεταλια και να δοκιμασεις αρκετους για μια πρωτη γνωμη. Ψαξε και για boogie αν υπαρχουν στην ελλαδα. Εγω προτεινω τον Diesel Einstein γιατι ειναι πιο vintage προσανατολισμενος (παντα σε σχεση με τους αλλους δυο Diesel) και γιατι εχει επιλογες σε καναλια και EQ. Το πιο βασικο ειναι οτι μπορεις να "φερεις" τον ηχο με αλλαγες τελικων λαμπων αφου μπορει να δεχθει παρα πολλες διαφορετικες οπως και οι υπολοιποι Diesel.

 

3) Oι Boogie οσες φορες επαιξα δε μου αρεσαν ποτε, μου αρεσουν ομως δισκοι που εχουν γραφτει με boogie. Καλο ομως ειναι να μη ξεχναμε την αλλαγη του ηχου σε μια δισκογραφικη παραγωγη απο τον ηχοληπτη, παραγωγο, χαρακτη.

 

4) Το BB preamp ειναι οτι πιο διαφανο και παραλληλα γλυκο εχω ακουσει. Ειναι το πεταλι που δε θα πουλησω ποτε. Εδω

ο Τimmons παιζει το Electric Gypsy χρησιμοποιωντας το ΒΒ και μου αρεσει πιο πολυ ο ηχος του απο την εκδοχη του δισκου. Τα Xotic τα φερνει ο Κουρμπης, σε περιπτωση που δεν τα εχεις ακουσει ειναι must. Οπως και τα Barber.

 

5) Προτεινω και αυτον που θα ειναι η επομενη αγορα μου:

Εχει μονο ενα καναλι αλλα εχει καταπληκτικο ηχο (για το δικο μου γουστο) και τη τρελη πατεντα "Power Scaling" που ειναι το πιο σημαντικο για μενα που ειμαι bedroom player. Θα ερθει γυρω στα 2000 ευρω στην ελλαδα.

 

6) Τελος υπαρχει η αρκετα ακριβη επιλογη του Egnater, με τα modules που δινει ειναι δυσκολο να μη βγαλεις ηχο της αρεσκειας σου. Που θα τον βρεις στην Ευρωπη διαθεσιμο ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τα λέει ο KostasP γιατι οταν ο timmons έπαιζε με laney  ειχε άσχημο ηχο ?  παρόμοιο  θα ελεγα .. εξαιρετικός και ο suhr πάντως

κανε ενα κόπο και τσεκαρε τον koch studiotone με 2χ12 ίσως εκπλαγείς  !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου