Προς το περιεχόμενο

Balanced - Unbalanced. Κάποιος που να γνωρίζει καλα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι έχει ξαναυποθεί η ερώτηση αλλα δεν έχει δωθεί η απάντηση που θέλω. και δεν ξέρω αν θα δωθει...

 

 

Ερώτησις!

 

Μπορούμε να αναγνωρίσουμε αν το καλώδιο είναι balanced h' unbalanced από την εξωτερική του όψη?

 

Έχει καμμία σχέση το stereo ή mono με το balanced ή unbalanced?

 

Δεν με απασχολεί το κύκλωμα μέσα στο καλώδιο (τα διαβάσαμε αυτα... ωραία νταξει), το θέμα είναι πως ξεχωρίζουμε τα καλώδια.

 

Αυτό το καλώδιο http://www.thomann.de/gr/cordial_cfm_30_vv.htm είναι balanced αλλά είναι stereo ή mono? ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τις δυο περιπτώσεις? Αν χρησιμοποιηθεί για stereo, θα είναι balanced? μπερδεμα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(Λέω τι ξέρω, ας με διορθώσουν αν έχω λάθος)

 

Το unbalanced μεταφέρει σήμα (+) και γείωση.

Το balanced μεταφέρει σήμα (+), σήμα (-) και γείωση.

Επομένως το balanced έχει 3 καλώδια μίνιμουμ.

 

Άρα:

Το απλό καρφί (με τη μια μαύρη ρίγα) είναι unbalanced. (2 καλώδια)

Το καρφί με τις δύο μαύρες ρίγες μπορεί να είναι stereo unbalanced (τρία καλώδια) ή mono balanced. (πάλι τρία καλώδια).

 

Συμπέρασμα:

Αν ένα καλώδιο καρφί είναι με μία μαύρη ρίγα είναι unbalanced. Αν έχει δύο και χρησιμοποιείται για να μεταφέρει στέρεο σήμα, είναι πάλι unbalanced. Αν μεταφέρει μονοφωνικό σήμα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως balanced.

 

(τα είπα οκ?)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι έχει ξαναυποθεί η ερώτηση αλλα δεν έχει δωθεί η απάντηση που θέλω. και δεν ξέρω αν θα δωθει...

 

 

Ερώτησις!

 

Μπορούμε να αναγνωρίσουμε αν το καλώδιο είναι balanced h' unbalanced από την εξωτερική του όψη?

 

Έχει καμμία σχέση το stereo ή mono με το balanced ή unbalanced?

 

Δεν με απασχολεί το κύκλωμα μέσα στο καλώδιο (τα διαβάσαμε αυτα... ωραία νταξει), το θέμα είναι πως ξεχωρίζουμε τα καλώδια.

 

Αυτό το καλώδιο http://www.thomann.de/gr/cordial_cfm_30_vv.htm είναι balanced αλλά είναι stereo ή mono? ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τις δυο περιπτώσεις? Αν χρησιμοποιηθεί για stereo, θα είναι balanced? μπερδεμα...

 

 

 

Γεια χαρά, ένα balanced καλώδιο το ξεχωρίζεις γιατί έχει 2 καλωδιάκια μονωμένα και ένα συνήθως γυμνό, δηλαδή σύνολο 3.

Το unbalanced έχει ένα μονωμένο και ένα γυμνό, σύνολο 2

Το balanced θέλει stereo βύσμα το οποίο έχει και 3 ακροδέκτες ώστε να κολλάνε πάνω του και τα 3 καλώδια που έχει σαν balanced που είναι. To balanced επίσης ξεχωρίζει από το unbalanced γιατί έχει 2 μαύρους δακτύλιους πάνω στο καρφί αντί για έναν που έχει το Unbalanced καρφί.

Ίσως μπερδεύεσαι από το γεγονός ότι τα balanced καρφιά (το κάθε ένα εννοώ) ονομάζονται και "stereo" καρφιά ίσως γιατί χρησιμοποιούνται και στα insert καλώδια μεταφέροντας 2 unbalanced σήματα.

Κανονικά όμως όταν αναφερόμαστε σε balanced συνδέσεις, τότε το κάθε ένα balanced καλώδιο μεταφέρει 1 balanced σήμα, άρα είναι mono.

 

Άρα όταν βλέπεις έτοιμο καλώδιο καρφί-καρφί που λέμε, τότε κοιτάς το βύσμα αν έχει 2 δακτύλιους ή έναν.

Στο καλώδιο του thomann, εκτός από ότι λέει πως το καλώδιο είναι balanced, φαίνονται καθαρά και οι 2 δακτύλιοι πάνω στο βύσμα.

 

Γενικά στα σκέτα καλώδια, αν εσωτερικά βλέπεις 2 μονωμένα και ένα γυμνό καλώδια τότε το καλώδιο είναι balanced και πιθανότατα θα γράφει πάνω του "microphone cable"

 

Aν έχει ένα μονωμένο και ένα γυμνό τότε είναι unbalanced.

 

Aν έχεις απορίες μας λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ήθελα να ρωτήσω πως και να μπορούμε να δούμε αν μια συσκευή στέλνει στέρεο ή μονο?

και έπειτα... αν έχω αριστερή έξοδο καρφί και δεξιά έξοδο καρφί πώς μπορώ να τα συνδέσω σε είσοδο xlr???? και το αναποδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να ξεκινησουμε λεγοντας οτι δεν υπαρχει balanced ή unblanaced καλωδιο ,αλλα συνδεσμολογια.

 

Το γυμνο καλωδιο που αναφερθηκε ειναι το προστατευτικο πλενταζ (σε τελεια ελληνικα  :P¨)

 

εγώ ήθελα να ρωτήσω πως και να μπορούμε να δούμε αν μια συσκευή στέλνει στέρεο ή μονο?

και έπειτα... αν έχω αριστερή έξοδο καρφί και δεξιά έξοδο καρφί πώς μπορώ να τα συνδέσω σε είσοδο xlr???? και το αναποδο?

 

???

Αληθεια δεν μπορεις αυτο να το σκεφτεις και ρωτας?

Τα αυτια ακουν καλυτερα απο τα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ήθελα να ρωτήσω πως και να μπορούμε να δούμε αν μια συσκευή στέλνει στέρεο ή μονο?

 

απο το manual. Επισης, αν ειναι balanced και συνδεσεις unbalanced το σημα σου θα ειναι 6db 'χαμηλοτερο'. Οποτε μπορεις να το καταλαβεις και ετσι.

 

αν έχω αριστερή έξοδο καρφί και δεξιά έξοδο καρφί πώς μπορώ να τα συνδέσω σε είσοδο xlr???? και το αναποδο?

 

 

νομιζω πως δε καταλαβα την ερωτηση αλλα υπαρχουν καποια στανταρτσ γενικα. Το Tip σε TRS (jack) ειναι το hot (pin2 XLR). To Cold ειναι το Ring  se σε TRS (pin3 XLR) και το Sleeve (pin1 XLR) το ground.

 

Αν αντιστρεψεις το hot με το cold στοκαλωδιο σου 'απλα' θα εχεις αντιστροφη φαση

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αληθεια δεν μπορεις αυτο να το σκεφτεις και ρωτας?

 

όχι φίλε μου.  ::)

έχω κάνει τρελές πατέντες λόγω έλλειψης αλλά αν βοηθούσες θα με... βοήθαγες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το manual. Επισης, αν ειναι balanced και συνδεσεις unbalanced το σημα σου θα ειναι 6db 'χαμηλοτερο'. Οποτε μπορεις να το καταλαβεις και ετσι.

 

 

νομιζω πως δε καταλαβα την ερωτηση αλλα υπαρχουν καποια στανταρτσ γενικα. Το Tip σε TRS (jack) ειναι το hot (pin2 XLR). To Cold ειναι το Ring  se σε TRS (pin3 XLR) και το Sleeve (pin1 XLR) το ground.

 

Αν αντιστρεψεις το hot με το cold στοκαλωδιο σου 'απλα' θα εχεις αντιστροφη φαση

 

 

 

 

οκαυ τα ξέρω αυτά... επαναδιατυπώνω γιατί μάλλον σε μπερδεψα!

η πεταλιέρα βγάζει ένα δεξί και ένα αριστερό! η κονσόλα παίρνει xlr! (ή έχει είσοδο καρφί) τι κάνω?

και απο xlr να χωρίζεται σε δύο καρφιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου