Προς το περιεχόμενο

Επιλογή νέου μπάσσου P/J έως 1500 ευρώ


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ήρθε επιτέλους η ώρα να πάρω κι εγώ ένα νέο μπάσσο, και μετά από τραγικές (λέμε τώρα) οικονομίες, έχω φτάσει στο budget των 1500 ευρώ. Και για να μπώ κατευθείαν στο ψητό, μετά από άπειρες απόπειρες με άπειρα μπάσσα, φθηνά και ακριβά (από squire μέχρι modulus), και κάποιες ηχογραφήσεις, είδα πως στην τελική ο εφιάλτης μου έγινε πραγματικότητα - δηλαδή εν τέλει χρειαζόταν ένας p ή j ήχος μέσα στο κομμάτι, κάτι που με οποιοδήποτε άλλο μπάσσο έβγαινε ως συνήθως στο περίπου. Κι επειδή οι πολλές χορδές μου βγήκαν άχρηστες (5 και 6), το ξαναγυρνάω στο παλιό καλό μου 4άρι. Ήδη έχω ένα 5άρι G&L που ναί μεν βγήκε απίστευτο, αλλά ως 5άρι μου είναι άχρηστο (και το δίνω), και ψάχνω ένα precision, ή ακόμα καλύτερα ένα jazz. Προσωπικά προτιμώ σαφέστατα τα Γιαπωνέζικα μοντέλα, από τα οποία μόνο ένα μπόρεσα να δοκιμάσω (Geddy Lee jazz), κι ένα για το οποίο μου τρέχουν τα σάλια, εμφανισιακά τουλάχιστον (Marcus Miller jazz). Από precision δεν κατέχω τρελά, εξ'ού και το thread.

 

Οπότε, θα'θελα προτάσεις για κάποιο precision ή jazz, ειδικά αν κάποιος έχει, ή έχει δοκιμάσει.

 

Μερικές έξτρα πληροφορίες που μάλλον χρειάζονται. Παίζω κυρίως σε μια ατμοσφαιρική metal μπάντα, αλλά κατά καιρούς δεν λέω όχι σε κλασσικό rock (REO, Journey, CCR κλπ.). Είμαι σίγουρος πως και τα p και τα jazz ταιριάζουν και στα δύο είδη, απλά είπα να τ'αναφέρω. Επίσης, να αναφέρω πως με μανίκια δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, αν και μπορώ να πώ πως κλίνω προς το jazz στύλ (ειδικά ένα vintage modified jazz squire που είχα ήταν ακριβώς στα μέτρα μου). Να αναφέρω επίσης (έτσι για να τσατίσω λίγο και τον SF :-*), πως τείνω προς το γρηγορότερο παίξιμο συχνά (ναί, shred :P), οπότε ας ληφθεί κι αυτό υπ'όψην. ;D

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις! :)

 

 

Υ.Γ.: Είμαι σίγουρος πως στο τέλος θα καταλήξω με δύο, ένα p κι ένα jazz!!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υ.Γ.: Είμαι σίγουρος πως στο τέλος θα καταλήξω με δύο, ένα p κι ένα jazz!!!

 

+10000  ;D

 

Με 1500 ευρώ αν ψαχτείς λίγο παίρνεις το Geddy Lee και ένα 50's Precision κι έχεις τα best of both worlds!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα μπάσα με PJ μαγνήτες (Jazz Special πχ) δεν σου κάνουν ;

Και υπάρχουν και σε Fender και σε MIJ αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν σε παραγωγή.

Ισως ο Jezus ξέρει....

 

Τι λες για το Duff McKagan P-Bass ?

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ψάξει λίγο για κάτι παρόμοιο έπεσα στην εξής περίπτωση

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0190086805

 

Μιλάμε για την fretted έκδοση. Κοίταξα επίσης και videaκια στο youtube (στην οποία έχει μόνο την fretless εκδοση αλλά μπορείς να καταλάβεις πάνω-κάτω).

 

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι ! Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και το Stu Hamm Urge. Out of production πρόσφατα, αλλα βρίσκεται......

http://www.musiciansfriend.com/product/Fender-Stu-Hamm-Urge-Bass-II?sku=510485

http://www.guitarampkeyboard.com/en/fender-stu-hamm-urge/9821

 

Και αν βρεις το πρώτο με το 32άρι μπράτσο, ξέρεις ποιόν φωνάζεις  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά! :)

 

Και τώρα πάμε! ;D

 

 

+10000 ;D

 

Με 1500 ευρώ αν ψαχτείς λίγο παίρνεις το Geddy Lee και ένα 50's Precision κι έχεις τα best of both worlds!

 

Να σου πώ την αλήθεια το σκέφτηκα κι αυτό, ειδικά αυτό το μπορδοροδοπορτοκαλοκοκκινοκεραμυδί χρωματάκι στο precision με φτιάχνει άσχημα (αυτά τα fiesta είναι για πολλά γούστα!)! Ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι είναι το ότι είναι MIM, και όσα μεξικάνικα έχω δοκιμάσει δεν μου έχουν αφήσει και την καλύτερη εντύπωση...

 

 

Και τα μπάσα με PJ μαγνήτες (Jazz Special πχ) δεν σου κάνουν ;

Και υπάρχουν και σε Fender και σε MIJ αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν σε παραγωγή.

Ισως ο Jezus ξέρει....

 

Τι λες για το Duff McKagan P-Bass ?

 

Κι αυτό το σκέφτηκα, αλλά επειδή είμαι kinky boy δεν μ'αρέσει το συγκεκριμένο configuration στους μαγνήτες, ξέρω ότι είναι κάπως "παιδικός" και καθαρά αισθητικός ο λόγος, απλά δεν μου κάθεται σωστά. Όσο για το signature του Duff, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Δεν μου αρέσει καθόλου! (Άσε που άμα πάρω p κάποια στιγμή θα του κάνω τη μόντα με τον mudbucker [sheehan]...).

 

 

 

Έχοντας ψάξει λίγο για κάτι παρόμοιο έπεσα στην εξής περίπτωση

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0190086805

 

Μιλάμε για την fretted έκδοση. Κοίταξα επίσης και videaκια στο youtube (στην οποία έχει μόνο την fretless εκδοση αλλά μπορείς να καταλάβεις πάνω-κάτω).

 

 

Κι αυτό το είχα υπόψην μου, αλλά η παραξενιά μου χτυπάει κι εδώ, και σκέφτομαι πως μάλλον είναι πολλά τα λεφτά για ένα fender ρε γ#$%&ο. Μου άρεσε γενικώς του franklin, πάντως, αλλά το βρίσκω υπερβολικά ακριβό - όπως φυσικά υπερβολικά ακριβά βρίσκω και τα λοιπά αμερικάνικα, γι'αυτό και προσανατολίζομαι σε γιαπωνέζικα, γιατί συνήθως είναι και καλύτερα! ;D

 

 

 

Α ναι ! Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και το Stu Hamm Urge. Out of production πρόσφατα, αλλα βρίσκεται......

http://www.musiciansfriend.com/product/Fender-Stu-Hamm-Urge-Bass-II?sku=510485

http://www.guitarampkeyboard.com/en/fender-stu-hamm-urge/9821

 

Και αν βρεις το πρώτο με το 32άρι μπράτσο, ξέρεις ποιόν φωνάζεις ;)

 

Το urge το βρήκα σε μερικά ιντερνετομάγαζα (sic), αλλά μου φαίνεται κακάσχημο! :P Εκτός αυτού, τα υπάρχοντα μοντέλα ξεφεύγουν κι από τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω... Άμα βρώ το 32άρι πάντως θα ειδοποιήσω! ;)

 

 

Γενικώς πάντως τείνω πολύ προς τα δύο CIJ jazz (Lee και Miller), με μια ελαφριά κλίση προς του Miller (κυρίως εμφανισιακά και βάσει features, τίποτα άλλο), αλλά δεν θα'λεγα όχι και σ'ένα precision. Είμαι λίγο αναποφάσιστος αγοραστής! ;D Με κόβω όντως στο τέλος να πηγαίνω προς τη λύση του fleamail! ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!  :)

 

Και τώρα πάμε!  ;D

 

 

Να σου πώ την αλήθεια το σκέφτηκα κι αυτό, ειδικά αυτό το μπορδοροδοπορτοκαλοκοκκινοκεραμυδί χρωματάκι στο precision με φτιάχνει άσχημα (αυτά τα fiesta είναι για πολλά γούστα!)! Ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι είναι το ότι είναι MIM, και όσα μεξικάνικα έχω δοκιμάσει δεν μου έχουν αφήσει και την καλύτερη εντύπωση...

 

Μη κολλάς στο MIM. Επειδή πρόσφατα έπαιξα με οτιδήποτε καινούργιο precision κυκλοφορεί από fender (συμπεριλαμβανομένου και του american standard το οποίο έστειλα πίσω όπως ήρθε γιατί ήταν απαράδεκτο) τα μόνο που θα αγόραζα και με κλειστά μάτια είναι το συγκεκριμένο και αυτό. Πήγαινε να το δοκιμάσεις και θα διαπιστώσεις και μόνος σου το γιατί, fiesta red και δε συμμαζεύεται!  ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βρώ κάπου Θεσ/νίκη θα το δοκιμάσω, αν και πολύ αμφιβάλλω...  :-\

 

Είμαι πολύ κοντά στη λύση των δύο προαναφερθέντων μπάσσων, αλλά κολλάω στο ότι αργότερα θα χρειαστεί να τα κουβαλήσω και τα δύο στη Σουηδία, και στα αεροπλάνα ακόμα και για ένα είναι αρκετά δύσκολο...  :-\ Γι'αυτό και ψάχνω ένα και καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βρώ κάπου Θεσ/νίκη θα το δοκιμάσω, αν και πολύ αμφιβάλλω...  :-\

 

Είμαι πολύ κοντά στη λύση των δύο προαναφερθέντων μπάσσων, αλλά κολλάω στο ότι αργότερα θα χρειαστεί να τα κουβαλήσω και τα δύο στη Σουηδία, και στα αεροπλάνα ακόμα και για ένα είναι αρκετά δύσκολο...  :-\ Γι'αυτό και ψάχνω ένα και καλό!

 

E πες ότι είσαι από Σαλονίκη ρε γκαρντάσι!  ;D Τελευταία φορά ο Στόλλας είχε ένα και μοναδικό τελευταίο κομμάτι fiesta red ;)

 

Aν τόσο ποια επιμένεις σε P/J λύση, υπήρξα κάτοχος του συγκεκριμένου:

 

sibis1.jpg?t=1227619698

 

G&L SB-2, πρόκειται για εξαιρετικό όργανο το οποίο όμως έχει πολύ λεπτό μπράτσο που εμένα δε με βολεύει καθόλου, εσύ όμως δεν έχεις πρόβλημα οπότε θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις!

 

http://cgi.ebay.com/New-G-L-SB-2-Electric-Bass-Lake-Placid-Blue-G-and-L_W0QQitemZ250282789877QQcmdZViewItemQQptZGuitar?_trksid=p3286.m20.l1116

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το'χω παίξει το συγκεκριμένο (τα G&L είναι η αδυναμία μου), αλλά πάλι δεν μου έφερε και τόσο τους κλασσικούς p/j ήχους... Μου φάνηκε πιο "high tech", και είμαι σχεδόν σίγουρος πως οι μαγνήτες του ήταν πιο "τσιμπημένοι". Εκτός αυτού, δεν μπορώ να αγοράσω από e-bay!!!  :'(  :'(  :'(

 

Με κόβω στην τελική να μου γυρνάει το μυαλό και να παίζω με rick (όνειρο) και ΠΕΝΑ ( :o  :P)!!!  ;D  ;D  ;D

(Μακάρι να μ'έπαιρνε! )

 

 

 

edit: Ας αλλάξει κάποιος αυτό το "άλλη" στον τίτλο... My bad!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου