Προς το περιεχόμενο

Επιλογή νέου μπάσσου P/J έως 1500 ευρώ


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το'χω παίξει το συγκεκριμένο (τα G&L είναι η αδυναμία μου), αλλά πάλι δεν μου έφερε και τόσο τους κλασσικούς p/j ήχους... Μου φάνηκε πιο "high tech", και είμαι σχεδόν σίγουρος πως οι μαγνήτες του ήταν πιο "τσιμπημένοι". Εκτός αυτού, δεν μπορώ να αγοράσω από e-bay!!!  :'(  :'(  :'(

 

Έτσι ακριβώς είναι, αλλά για live είναι εξαιρετικό γιατί κάθετε παντού εύκολα ;)

Κλασσικό ήχο πάντως σε ένα μπάσο δε θα βρεις! Ο μόνος συμβιβασμός που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις Jazz Bass και με τον Neck μαγνήτη να πλησιάζεις αρκετά στον P ήχο.

 

Με κόβω στην τελική να μου γυρνάει το μυαλό και να παίζω με rick (όνειρο) και ΠΕΝΑ ( :o  :P)!!!  ;D  ;D  ;D

(Μακάρι να μ'έπαιρνε! )

 

8) .........  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το σίγουρο είναι πως με 1.500 παίρνεις ένα jazz (Marcus Miller π.χ.),το οποίο απ'όσο έχω ακούσει είναι εκπληκτικό όργανο και μάλλον δν θα χρειαστεί άλλο.Το μοναδικό πρόβλημα -ειδικά- στα Japan είναι οτι είναι πολύ βαριά,πράγμα που προσωπικά με χαλάει αρκετά.Εγώ όταν αγόρασα όργανο το 2000,είχα δοκιμάσει 2-3 μπάσα μόνο,το τρίτο που δοκίμασα ήταν και αυτό που έχω μέχρι τώρα,και δεν έχω χρειαστεί άλλο.Λοβ ατ φερστ σαϊτ! Κι εμένα japan είναι,με maple ταστιέρα σαν του φίλου μου του Marcus,οπότε σου (προσ)-υπογράφω πως δεν θα έχεις κανένα μα κανένα πρόβλημα σε πολλά στυλ μουσικής (συμπεριλαμβανομένης και της metal).. ;)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά, με βλέπω να κλίνω περισσότερο προς το jazz του Miller (δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα το βάρος για μένα, οπότε μια χαρά!). Θα ψαχτώ και λίγο παραπάνω μήπως βρώ και κάτι καλύτερο, ποτέ δεν ξέρεις... Αν υπάρχει πάντως κάποια άλλη πρόταση είναι σαφέστατα ευπρόσδεκτη!  :)

 

edit: Έχω σκεφτεί ήδη για parts μπάσο, αλλά αν έκανα κάτι τέτοιο θα'κανα κάτι πιο "ξεχωριστό", και φαίνεται πως δεν με παίρνει οικονομικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις πάρει ήδη το δρόμο του όλεθρου, τότε το καλύτερο είναι όντως να πάρεις 2, ένα pee και ένα jayyy.

Όσα φεντεροβλαμμένα έχω δει με κάποιο, φεντερ ή όχι, pj όλο και κάτι τους φταίει και κλαίγονται συνέχεια σαν την Μάρθα Βούρτση ότι "ο ήχος δεν είναι ακριβώς" κλπ κλπ μπουχουχου. Γιαυτό σου προτείνω να πάρεις 2, και μάλιστα φέντερ, επειδή όταν συνέλθεις από αυτή τη φάση θα τα πουλήσεις όλα και θα πάρεις ένα κανονικό μπάσο, και ως γνωστόν τα φέντερ έχουν μεταπωλητική αξία, οπότε βολεύει.

 

BAT4VSBC1.JPG

 

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κάμποσοι ήρωές μου το παίζανε στα δάχτυλα  ;D , αυτό το κεφάλι σαν τσαρούχι με χαλάει βρε παιδί μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κάμποσοι ήρωές μου το παίζανε στα δάχτυλα  ;D , αυτό το κεφάλι σαν τσαρούχι με χαλάει βρε παιδί μου.

 

Είσαι νέος, όταν ωριμάσεις αρκετά και αποκτήσεις γούστο θα δεις και σύ το Φως.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι στην Αθηνα πηγαινε στον Κουρμπη ν' ακουσεις τα Bacchus (γιαπωνεζικα). Εχει stock αρκετα κλασικα Jazz και 4χορδα/5χορδα Jazz με active ηλεκτρικα. Η ποιοτητα της εταιρειας ειναι παρα πολυ καλη, οτι καλυτερο (για το γουστο μου) εχω ακουσει σε κλασικο Jazz bass ηχο. Τα κλασικα Jazz ειναι στο χιλιαρικο, αυτα με active ανεβαινουν λιγο. Αξιζουν οπωσδηποτε μια ακροαση. Το ιδιο μαγαζι φερνει και τα Pedulla αλλα δε ξερω αν υπαρχουν μοντελα για το budget σου.

 

Παντως για κλασικο Jazz bass τα Bacchus ειναι η πρωτη μου επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου