Προς το περιεχόμενο

...να βαψω το Tolex μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντα λατρευα τους blonde Fender ενισχυτες. κατι σαν αυτον, ας πουμε...

Bandmaster_blonde_head_and_Cab.jpg

 

Θα ηθελα πολυ να κανω ετσι τον twin μου, αλλα πρεπει να τον γδαρω, και να τον ξαναντυσω με νεο cream Tolex...

 

OK, σιγουρα γινεται, αλλα οπως και να το κανουμε ειναι ψιλομανουρα...

 

Σκεφτηκα λοιπον (ωχ, αντε παλι...) οτι μηπως θα γινοταν να βαψω το ηδη υπαρχον μαυρο Tolex με cream white σπρευ.

Φυσικα με ολες τις προστασιες, μασκαρισματα, αφαιρεση μεταλικων μερων, κλπ κλπ...

Και απλα να παρω λιγο oxblood υφασμα για το grill.

 

Λετε να γινει κατι ή θα καταστραφει? Σιγουρα θα γινει πρωτα δοκιμη σε καποιο σημειο που δεν φαινεται, ή σε καποιο απο τα back covers...

Εχει δοκιμασει ποτε κανεις κατι τετοιο?

 

Παντως κατοπιν προσεκτικης μελετης πανω στον δικο μου, βρηκα οτι καποτε καποιος απο τους παλιους ιδιοκτητες το ειχε περασει ενα χερακι το Tolex απο πανω...

 

Βεβαια, ως ακομα ενα option θα μπορουσε να πει κανεις να αφαιρεσω τελειως το tolex και να μεινει το πευκο ή να βαψω κατευθειαν το ξυλο...  το θεμα ειναι οτι ΘΕΛΩ cream χρωμα...  ;D

 

 

για πειτε ιδεες/εμπειριες ή οτιδηποτε χρησιμο (ή αχρηστο...)   ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ εμπειρία επί του θέματος, αλλά υποθέτω ότι όποιο είδους χρώμα να χρησιμοποιήσεις το tolex θα χάσει την (άκρως σεξουλιάρικη) υφή του και θα ξενερώσεις (δεν ξέρω αν θα μείνει και η οσμή της μπογιάς). Πιο εύκολο βλέπω το βγάλε-βάλε tolex παρά το προετοίμασε-βάψε tolex να σου πω την αλήθεια, θες και κάποιο ανοιχτό χώρο να το κάνεις.

 

Μην κοιτάς εμένα που ΑΚΟΜΑ να βάλω το tolex στον δικό μου (από το Σεπτέμβριο του '08) γιατί έχω...μπαλώματα να κάνω στην καμπίνα  ;D

 

 

 

 

 

ΜΩΒ tolex με γουνάκι. Το όνειρό μου.

 

Άρχοντας

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βαφεται δυστυχως,παρε μερικα μετρα tolex απο εδω και θα εισαι οκ (το ...re-tolexing ειναι πανευκολο,σιγουρα πολυ λιγοτερο... μανουριαρικο απο τη βαφη) ;)

 

http://www.tubeampdoctor.com/index.php?cPath=25&language=en&osCsid=72c9feb0a987a01990f6bb11ea1ffa6b

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... υποθέτω ότι όποιο είδους χρώμα να χρησιμοποιήσεις το tolex θα χάσει την υφή του...

 

λες να μπουκωσουν τα "νερα" του και να φανει χαλια?

 

αμα το κανω με πολλα "ψιλα χερια" (σαν να περναω νιτρο), νομιζω οτι θα κατσει πιο ομοιομορφα και δεν θα μπουκωσει...  (παντως χωρος υπαρχει-no prob)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βαφεται δυστυχως,παρε μερικα μετρα tolex απο εδω και θα εισαι οκ (το ...re-tolexing ειναι πανευκολο,σιγουρα πολυ λιγοτερο... μανουριαρικο απο τη βαφη) ;)

 

εγω παλι πιστευα οτι θα ειναι αρκετα δυσκολο γιατι λογικα ειναι κολημενο με βενζινοκολα.

 

δεν κανεις καμια ερωτηση κ τον Telegun ρε σ Alder

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν επιμενεις να το ..βαψεις οι κανονικες μπογιες δεν κανουν.Θα χρειαστεις σπρεϋ με τα οποια βαφουν ταπετσαριες ή ταμπλω αυτοκινητων,ρωτα σε τετοια μαγαζια να σου πουν που μπορεις να τα αγορασεις,"κανονικες" μπογιες και πινελλα ειναι αδικος κοπος (θα παει τα chipping συννεφο.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ κατά την γνώμη μου είναι άλλο να ρίξεις λίγο μαύρο επάνω σε μαύρο ή σκούρο tolex και άλλο να ρίξεις ανοιχτό μπέζ ή τάν επάνω σε μαύρο.Επειδή θα το κάνεις εσύ, μάλλον αισθητικά θα πετύχει.Αλλά το tolex παραείναι στιλπνό και λίγο λίγο το χρώμα θα φεύγει όσο τον δουλεύεις και τον μεταχειρίζεσαι.

Και στην τελική πότε σε σταμάτησε η μανούρα ενός project?Άντε γδάρτον και ντύσε τον από την αρχή.Και τράβα και πολλές φωτογραφίες! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να μπουκωσουν τα "νερα" του και να φανει χαλια?

 

Ναι αυτό φοβάμαι. Φαντάζομαι κιόλας ότι θα θέλεις να τον...χαϊδεύεις  :o ;D που θα είναι τόσο όμορφος οπότε το βαμμένο (ΑΝ γίνεται) θα σε χαλάσει στην αφή  :)

 

Πάντως δοκιμάζεις και βλέπεις, αν δεν κάτσει βαφή το ξηλώνεις και βάζεις καινούριο  :)

 

Το tolex βγαίνει πανεύκολα, αν δεν είναι πολυκαιρισμένο ώστε να βγαίνει με απλό τράβηγμα τότε παίρνεις ενα σίδερο σε χαμηλή θερμοκρασία και ζεσταίνεις τοπικά και αφαιρείς. Πολύ απλό και καθαρό.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι πιστευα οτι θα ειναι αρκετα δυσκολο γιατι λογικα ειναι κολημενο με βενζινοκολα.

 

δεν κανεις καμια ερωτηση κ τον Telegun ρε σ Alder

 

 

 

μπα ευκολο ειναι (φευγει πανευκολα με  σιδερο (σιδερωματος))

 

τσεκαρε ενα tutorial εδω

 

http://adlibmusic.net/Tolex/index.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου