Προς το περιεχόμενο

Αγορές online με Visa electron;


tenzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.

-Η εκδοση της κάρτας γινεται απλά' date='επιτόπου και απλά με την ταυτότητα σας.[/quote']

 

 

Αυτό που λές σε ποιές τράπεζες γίνεται?

 

σιγουρα στην κυπρου την οποια χρησιμοποιώ και αν δεν κανω λαθος και στην alpha. αλλα λογικα και στις υπολοιπες.... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή ήρθε η ώρα να κάνω και εγώ αγορές από το internet ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά πρέπει να έχω για να εκδοθεί ? Α και ποιας τράπεζας είναι?

 

Αν θυμαμαι καλα θελουν φωτοτυπια ταυτοτητας διπλης οψης και εκαθαριστικο εφοριας.

Εαν δεν εχεις θελουν εκαθαριστικο καποιου γονεα με υπογραφη του οτι εγγυαται για σενα.

 

Αλλα καλυτερα ρωτα σε οποιο καταστημ τραπεζας γιατι τα δικαιολογητικα λιγο πολυ ειναι παντου τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H VISA ELECTRON της εθνικής πάντως είναι καθαρά πιστωτική, δεν την έχω συνδέσει με κανέναν λογαριασμό, ούτε προπληρώνεται! Προφανώς η κάθε τράπεζα έχει δικούς της όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει και η gift card της τραπεζας αττικης που είναι σίγουρα προπληρωμένη χρεωστική κάρτα.Το λέω απλά μην ψάχνεστε μόνο για την visa electron-πως τη λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει και η gift card της τραπεζας αττικης που είναι σίγουρα προπληρωμένη χρεωστική κάρτα.Το λέω απλά μην ψάχνεστε μόνο για την visa electron-πως τη λένε.

Νομίζω ότι την δέχονται σε πολύ λίγα καταστήματα κυρίως για on-line αγορές' date=' το λέω ξανά [b']νομίζω[/b]...

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόσπασμα απο την περιγραφή του προϊόντος στις σελίδες γνωστότατης τράπεζας:

 

Σήμερα υπάρχει μία νέα κάρτα που σας δίνει τη δυνατότητα να είσθε συνεχώς σε επαφή με τον τραπεζικό σας λογαριασμό, όπου κι αν βρίσκεσθε. Μία κάρτα που σας απαλλάσσει από το άγχος των μετρητών και του συναλλάγματος, μία κάρτα χωρίς συνδρομή και τόκους που δημιουργήθηκε για να ικανοποιήσει τις δικές σας ανάγκες.

 

Είναι η νέα Alpha Bank Electron Visa από την Alpha Bank, η κάρτα για αναλήψεις μετρητών και αγορές σε όλο τον κόσμο με απευθείας χρέωση του τραπεζικού σας λογαριασμού σε Ευρώ...

 

Συμπληρώνω ότι η προσωπική μου εμπειρία επιβεβαιώνει ότι αυτή η κάρτα ΔΕΝ είναι πιστωτική (δεν έχει σημασία ποια τράπεζα την εκδίδει, όπως δεν έχει σημασία ποια τράπεζα μπορεί να έχει εκδόσει μία Mastercard).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει και η gift card της τραπεζας αττικης που είναι σίγουρα προπληρωμένη χρεωστική κάρτα.Το λέω απλά μην ψάχνεστε μόνο για την visa electron-πως τη λένε.

Νομίζω ότι την δέχονται σε πολύ λίγα καταστήματα κυρίως για on-line αγορές' date=' το λέω ξανά [b']νομίζω[/b]...

Σε άλλο thread έλεγαν ότι κάνει σαν VISA παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Χαιρετώ όλους στο forum.

Αν και η συζήτηση μοιάζει να έχει σταματήσει, επιτρέψτε μου να καταθέσω και εγώ τις γνώσεις μου περί του θέματος.

 

Μόλις σήμερα έκανα αίτηση στην Alpha Bank για έκδοση Electron Visa. Γίνεται μόνο με επίδειξη της αστ. ταυτότητας και με τις εξής δυο προυποθέσεις: 1] Την τήρηση ενός τουλάχιστον λογαριασμού στην Alpha Bank (εάν δεν έχεις εύκολα ανοίγεις, αλλά πρέπει να καταθέσεις την ίδια στιγμή τουλάχιστον 300 EURO για να ανοίξει, ανεξάρτητα αν πας για Electron ή όχι, και τα οποία φυσικά μπορείς να πας και να τα σηκώσεις την άλλη μέρα) και 2] Την ύπαρξη Α.Φ.Μ. μόνο, όχι εκκαθαριστικό εφορίας, (αν δεν έχεις Α.Φ.Μ., βγάζεις πανεύκολα στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. σου σε 5 λεπτά χωρίς καμιά άλλη υποχρέωση).

Περιέργως, όλες οι άλλες τράπεζες που χορηγούν Electron (Εθνική, Εμπορική, Ασπίς, Eurobank, Πειραιώς, HSBC, NOVA κ.λ.π). ζητάνε απαραίτητα τελευταιό εκκαθαριστικό εφορίας ή ακόμα και αντίγραφο μισθοδοσίας ! icon_rolleyes.gif

 

Χώρια που οι περισσότερες ανακατεύουν δόσεις και μεταφορές υπολοίπων, πράγματα που δεν μου πολυταιριάζουν για χρεωστικές κάρτες και μόνο. Η πιο καθαρά χρεωστική και η πιό εύκολα αποκτήσιμη μοιάζει να είναι ξεκάθαρα αυτή της Alpha Bank.

 

Όσο για την αποδοχή μιας Electron σε καταστήματα και για αγορές στο internet διαβάστε το σχετικό άρθρο στο Pathfinder εδώ: http://66.102.9.104/search?q=cache:D1lBLSPVn6MJ:shopping.pathfinder.gr/security.html+visa+electron&hl=el

 

Υποστηρίζει οτι γίνεται αποδεκτή παντού (φτάνει να υπάρχει το απαιτούμενο υπόλοιπο στο λογαριασμό για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή) και αναλύει και τα πλεονεκτήματα της χρήσης μιας Electron έναντι μιάς συνηθισμένης πιστωτικής. icon_lol.gif

 

Περισσότερα για την Alpha Bank Electron VISA εδώ:

 

http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=340

 

Αυτά εν... πολλοίς.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Bye!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ?????

 

Λοιπόν είμαι κάτοχος και electron visa (χρεωστική) και VISA (πιστωτική). Γενικά ισχύει ότι έχετε προαναφέρει για τις electron visa. Η alpha bank γενικά είναι πιο ελαστική τράπεζα στο να εκδόσει κάρτες γενικότερα. Π.χ. αν πας στην Nova Bank και δεν έχεις βαρβάτο εισόδημα δύσκολα σου εκδίδουν μια πιστωική. Το κακό είναι ότι η electron δεν την συναντάς και τόσο συχνά σε μαγαζιά για αγορές απο internet (αν και τελευταία όλο και εμφανίζεται). Μια άλλη λύση (τι οποία έχω κάνει κι εγώ για αγορές απο internet) είναι η έκδοση μιας πιστωτικής VISA με ανωτατο όριο χρέωσης τα 400 Euro (ή ένα ποσό της επιλογής σου). Έστι διασφαλίζεις και την περίπτωση που υπάρξει κάποια υποκλοπή. Δεν θα χάσεις πέραν του συγκεκριμένου ποσού.

 

Επίσης θέλω (ασχετο) να καταγγείλω ότι σήμερα πήγα στην alpha bank να κάνω μια κατάθεση για προκαταβολή για ένα μικρόφωνο που πήρα και με χρέωσε για την κατάθεση 1,20 Euro. ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ. Τρώω ένα φλάς και την ρωτάω:"αν σας έλεγα να γίνει μεταφορά του ποσού απο λογαριασμό μου στην ALPHA στο συγκεκριμένο λογαριασμό πόσο θα πήγαινε το μαλλί?'' και μου απαντάει: ''0,40Euro''. Τους σκοτώνεις ή όχι. Απο παντού να τα πάρουν ρε παιδιά. ΈΛΕΟΣ. Τι να πω. Πλέον (αν και δεν το θέλω ακόμα) θα πρέπει όλα να τα κάνω μέσα απο τo INTERNET.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι την δέχονται σε πολύ λίγα καταστήματα κυρίως για on-line αγορές' date=' το λέω ξανά [b']νομίζω[/b]...

Από το Τhomann πάντως έγω ψωνίζει αρκετές φορές με την Gift Card χωρίς κανένα πρόβλημα...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου