Προς το περιεχόμενο

Αγορές online με Visa electron;


tenzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα θελα να ρωτησω αν εχει αγορασει κανενας απο το ιντερνετ με καρτα Visa electon. Ρωτησα τον Θωμα και ειπε οτι προτιμα τις Visa. Τις προτιμα,οκ αλλα δεχεται και τις ελεκτρον?

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι τις δέχεται. Έχω κανει αγορα με electron και δεν είχα πρόβλημα. Γενικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την electron, την δέχονται όπου γράφει απλα visa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το μόνο πρόβλημα που έχουν οι Electron, είναι ότι δεν περνάνε από τα χειροκίνητα μηχανάκια που έχουν στα μαγαζιά (αυτά με το αυτογραφικό χαρτί, που πιέζεις την κάρτα πάνω του και εκτυπώνει τα ανάγλυφα στοιχεία της πάνω στο χαρτί), επειδή οι Electron δεν έχουν ανάγλυφα στοιχεία !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις λυθηκε ενα μεγαλο προβλημα. :D Δεν ηθελα να μπλεξω με πιστωτικες επιτοκια κτλ.Ηρθε ο καιρος για καινουργια κιθαρα :lol: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το μόνο πρόβλημα που έχουν οι Electron' date=' είναι ότι δεν περνάνε από τα χειροκίνητα μηχανάκια που έχουν στα μαγαζιά (αυτά με το αυτογραφικό χαρτί, που πιέζεις την κάρτα πάνω του και εκτυπώνει τα ανάγλυφα στοιχεία της πάνω στο χαρτί), επειδή οι Electron δεν έχουν ανάγλυφα στοιχεία ![/quote']

 

Δεν περνάνε γιατί είναι χρεωστικές κάρτες και όχι πιστωτικές. Δηλαδη τραβάνε κατευθείαν τα λεφτά απο τον λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένες και έτσι χρειάζονται online σύνδεση για να ελέγξουν το υπόλοιπο.

 

Κατα τα άλλα μπορουν να χρησιμοποιηθούν οπουδήποτε έχει το σημα VISA, είτε σε μαγαζί είτε στο Internet.

 

Επίσης μπορεί κανείς να ζητήσει απο την τράπεζα να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κάρτα σαν VISA αλλα μόνο στα ΑΤΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περνάνε γιατί είναι χρεωστικές κάρτες και όχι πιστωτικές. Δηλαδη τραβάνε κατευθείαν τα λεφτά απο τον λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένες και έτσι χρειάζονται online σύνδεση για να ελέγξουν το υπόλοιπο.

 

Κατα τα άλλα μπορουν να χρησιμοποιηθούν οπουδήποτε έχει το σημα VISA, είτε σε μαγαζί είτε στο Internet.

 

Επίσης μπορεί κανείς να ζητήσει απο την τράπεζα να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κάρτα σαν VISA αλλα μόνο στα ΑΤΜ.

 

Μια χαρά πιστωτικές είναι, και δεν περνάνε στα χειροκίνητα μηχανήματα των καταστημάτων, γιατί ΔΕΝ έχουν ανάγλυφα τα στοιχεία πάνω τους, έτσι ώστε να μπορούν να εκτυπωθούν υπο πίεση σε αυτογραφικό χαρτί.

 

Δεν είναι απαραίτητο να είναι συνδεδεμένες σε λογαριασμό (έχω Electron η οποία δεν έχει ουδεμία σχέση με κανένα λογαριασμό), και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις οπουδήποτε έχει το σήμα Visa.

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά πιστωτικές είναι' date=' και δεν περνάνε στα χειροκίνητα μηχανήματα των καταστημάτων, γιατί ΔΕΝ έχουν ανάγλυφα τα στοιχεία πάνω τους, έτσι ώστε να μπορούν να εκτυπωθούν υπο πίεση σε αυτογραφικό χαρτί.

 

Δεν είναι απαραίτητο να είναι συνδεδεμένες σε λογαριασμό (έχω Electron η οποία δεν έχει ουδεμία σχέση με κανένα λογαριασμό), και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις οπουδήποτε έχει το σήμα Visa.[/quote']

 

Είναι χρεωστική κάρτα και απαιτεί μόνο ηλεκτρονική επεξεργασία, γιαυτό και δεν έχει ανάγλυφα γράμματα επάνω.

 

Ο τρόπος που δουλεύουν είναι

 

1. είτε online με λογαριασμό τραπέζης, αν είναι συνδεδεμένες.

2. είτε αφαιρείται το ποσό, αν είναι προπληρωμένες χωρίς σύνδεση με λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν είσαι τόσο σίγουρος για αυτά που λες, για πες μου πως γίνεται να έχω Electron, που δεν έχει ουδεμία σχέση με κανένα λογαριασμό και να κάνω αγορές ?

 

Δεν έχει καμία σχέση με τις χρεωστικές (Debit cards)... Και δεν χρειάζεται σύζευξη με κανένα λογαριασμό !

 

Μια κανονικότατη πιστωτική είναι που απλά δεν περνάει απο χειροκίνητο μηχανάκι.

 

Αμάν πια όλοι νομίζουν πως οι Electron είναι τίποτα το φοβερό !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι η electron ειναι μια απλη χρεωστικη καρτα που απλα μπλεκεται στο συστημα visa και γιαυτο γινεται δεκτη σε ολο τον κοσμο.Δεν ημουν σιγουρος για το αν γινεται δεκτη μονο εκει που γραφει visa electron η και εκει που γραφει μονο visa.Αλλα λυθηκε η απορια μου.Γιαυτο και νομιζω δεν γινεται να εχεις electron και να μην ειναι συνδεδεμενη με λογαριασμο.(εκτος αν υπαρχουν προπληρωμενες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Visa Electron είναι καθαρά και μόνο χρεωστική κάρτα, δεν είναι πιστωτική. Τραβάει λεφτα απο το λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη. Είναι δηλαδή σαν να κάνεια ανάληψη.

 

Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις παντού, και σε ATM, και στο Internet. Εγω την χρησιμοποίησα στην Σουηδία, έκανα αγορές και έβγαζα λεφτά απο το λογαριασμό μου στην Alpha Bank.

 

Ακόμα, κάνω και καταθέσεις σε ATM μέσω της Electron, για να μην περιμένω στην ουρά της τράπεζας.

 

 

Alex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου