Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για αγορά μαγνητών


irintis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χαρα σας! Ειναι η πρωτη φορα που δημοσιευω κατι γιατι χρειαζομαι μαλλον λιγη βοηθεια!

Ας αρχισω απο τα βασικα πρωτα!

Εχω μια κιθαριτσα τυπου les paul της οποια η μαρκα ειναι η κατα κοσμον αγνωστη jim harley! Για τα λεφτα της βεβαια ειναι καλη κιθαρα!

Εχυν περασει 2 χρονακια απο τοτε που παιζω κιθαρα και αυτη η κιθαρα ειναι και η πρωτη που αγορασα! Σε αυτα τα δυο χρονακια εχω μαθει καποια ελαχιστα πραγματακια για τον μαγευτικο κοσμο της κιθαρας αλλα επειδη πλεον δεν με ευχαριστει καθολου ο ηχος της πηρα την αποφαση να αλλαξω τους κακης ποιοτητας μαγνητες της και θελω μια βοηθεια!

 

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι

1.εναν bridge με ηχο hard rock!Το πολυ μεχρι ηχο guns n roses πχ

2.εναν neck rock blues και vintage καθαρα!

 

Μην μου πειτε να αλλαξω κιθαρα pls.επισης λατρευω τις fender!σιγα σιγα θα γινει και αυτο που θα μου παει!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Slash παίζει με Seymour Duncan Alnico II Pro humbuckers. Προφανώς μ'αυτούς είσαι στο "όριο" γκαζιού που περιέγραψες. Γενικά, δεν είναι και πολύ γκαζωμένοι μαγνήτες και είναι και λίγο μαζεμένοι στα μεσαία, οπότε για Les Paul type κιθάρα μάλλον θα σε ικανοποιήσουν τα καθαρά τους - γενικά, μην περιμένεις φοβερά καθαρά με Les Paul.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά' date=' περιμένεις φοβερά καθαρά με Les Paul.[/quote']

 

Δεν θα το έλεγα αυτό...Η Les Paul έχει απίστευτα καθαρά με ένα all-tube ενισχυτή βέβαια...Εγώ μιλάω για Gibson, αλλά εάν βάλεις τους μαγνήτες του slash πιστεύω δεν θα καλυφθείς...Βάλε τους μαγνήτες μίας les paul standard ή ενός sg '61 reissue...Την sg την έχει ο άλλος ο κιθαρίστας μας και έτσι και ακούσεις το intro στο sweet child, 8α νομίζεις οτί ακούς τον slash! 8) Το παν είναι να πάιξεις με το EQ και το gain. Εγώ τον ήχο του slash, τον έχω βγάλει στο 95% με μία Ibanez με EMG 81 bridge, EMG 60 neck... 8)

 

To παν είναι να το ψάξεις...Αλλά πάρε μαγνήτες που γκαζώνουν και παίζε με λιγοότερο gain...Αυτή είναι η συμβουλή μου... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Les Paul έχει απίστευτα καθαρά με ένα all-tube ενισχυτή βέβαια...Εγώ μιλάω για Gibson' date=' αλλά εάν βάλεις τους μαγνήτες του slash πιστεύω δεν θα καλυφθείς...Βάλε τους μαγνήτες μίας les paul standard ή ενός sg '61 reissue...[/quote']

Οι Alnico II Pro είναι σαφώς καθαρότεροι από το set της Standard (490R/498T) - έχουν πολύ χαμηλότερο output και πολύ λιγότερα μεσαία. Οι μαγνήτες της SG '61 RI (PAF '57) είναι υπέροχοι για jazz καθαρά, αλλά δε μπορούν να συγκριθούν με μονοπήνιους στα υπόλοιπα είδη.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.seymourduncan.com/website/SDToneWizard/index.shtml

 

http://www.seymourduncan.com/website/tonechart.shtml

 

Για τσέκαρε...Θα πρότεινα για neck μαγνήτη να πας σε alnico γιατί προφανώς δεν θες τα γκάζια των κεραμικών και δεν θες να χάσεις τη "ζεστασιά" των alnico.Κάτι σε 59' ή alnicoII pro ίσως.Για bridge ίσως ένας jb ή custom να σου ταίριαζε...Μπορεί και κάτι πιο light...

 

 

Πάντως οι ειδικοί θα σου πουν ότι το "σκάσιμο" της fender δεν το αποκτάς με τίποτα και ίσως να ήταν καλύτερα να άλλαζες κιθάρα.Βέβαια η διαφορά χρημάτων είναι αρκετά μεγάλη (μαγνήτες περίπου 160+λοιπά έξοδα) ενώ μια fenderοειδής κιθάρα 500-800.Εσύ αποφασίζεις!

 

Ευτυχώς που έγραψες να μη σου προτείνουμε αλλαγή κιθάρας! :P

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δυο λόγια: Seymour Duncan '59 επάνω και JB κάτω.Νέτα σκέτα (και σχετικά φτηνά)

Οι alnico II pro δεν είναι hard rock μαγνήτες,ασχέτως πώς τους χρησιμοποιεί ο Slash.Ναι,ίσως πάνω σε ένα Marshall Jubilee να ακούγονται έτσι αλλά μή νομίζεις ότι θα ακουστεί έτσι και σε σένα.Ο Slash πάντως χρησιμοποιεί πολύ ΛΙΓΟΤΕΡΟ gain,απ'όσο νομίζουν μερικοί...

Τα καθαρά των PAF είναι μόνο για Jazz: μύθος.Οι '57 παίζουν ωραιότατα καθαρά blues.Πού είσαι άγιε Β.Β. (King) να φρίξεις.

Πάντως,χωρίς παρεξήγηση,με το post σου είναι σαν να λές:"Ζητείται για πρόσληψη οδηγός formula 1,να έχει προυπηρεσία σε τριαξονικό,να ξέρει να αλλάζει λάδια και να κατέχει μοτοσακό".Πρώτον,δεν μπορείς να τα έχεις όλα,και δεύτερον,πρότεινα τους παραπάνω μαγνήτες δεδομένου ότι φαίνεται ότι και εσύ ακριβώς δεν ξέρεις.Είναι οτι πιο "γενικό" μπορεί να βάλει κάποιος σε μια les paul.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καθαρά των PAF είναι μόνο για Jazz: μύθος.Οι '57 παίζουν ωραιότατα καθαρά blues.Πού είσαι άγιε Β.Β. (King) να φρίξεις.

Έχεις δίκιο για το blues, παράληψή μου. Βέβαια, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αυτά δεν είναι ακριβώς "καθαρά". :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

irintis:

Δεν είπες τι ενισχυτή έχεις.

Ισως η αλλαγή του μαγνήτη να μην έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα αν σε "προδώσει" ο ενισχυτής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

irintis:

Δεν είπες τι ενισχυτή έχεις.

Ισως η αλλαγή του μαγνήτη να μην έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα αν σε "προδώσει" ο ενισχυτής σου.

 

Με τους "μαμά" μαγνήτες τις jim harley φαντάζομαι ότι και σε mesa boogie να τη βάλει,μάλλον δεν θα έχει το επιθημητό αποτέλεσμα...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω κατ'αρχην για τις συμβουλες!

 

Επισης θελω να πω οτι δεν εχω και τις τρελες απαιτησεις που να θελω η κιθαρα μου να ακουγεται σαν να δινουν συναυλια μαζι guns n roses,bb king,pink floyd και led zeppelin και να παιζουν ολοι με τη δικη μου κιθαρα!

 

Ειμαι σιγουρος παντως οι οποιους αλλους μαγνητες απο αυτους που αναφερατε και να παρω σιγουρα θα ακουγονται καλυτερα απο αυτους που εχω τωρα!

 

για di marzio paf classic και για ενα μοντελο seth lover duncan τι εχετε να πειτε αν και το τελευταιο ειναι λιγο ακριβουτσικο!

 

Επισης δεν με απασχολει να δω τεραστια διαφορα στον ενισχυτη μου εφοσον ειναι ενας marshall mg 15cdr!

 

γεια σου gangster!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου