Προς το περιεχόμενο

Tele partscaster project


ndnikola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θες να κάνεις μια rockinger ,δες εδώ

 

www.guitars.gr

 

Θα σου κοστίσει λιγότερο απο την τιμή των υλικών που βλέπεις στο rockinger,γιατι ο Σταυρος παίρνει τα υλικά φθηνότερα λόγω μαγαζιου.

Πχ όταν έψαχνα εγώ φτιαξαμε μια κιθάρα στα χαρτια,και το κόστος υλικών είχε βγεί 800 ευρά και μου την έδινε έτοιμη,συναρμολογημένη σεταρισμένη με 700.

 

 

Πάρε ένα τηλέφωνο ή στείλε ένα mail ,θα σου βγεί γύρω στο 600 κανονικά,αντε πες με το bigsby κλπ ίσως και κανα 700..

Αλλά η κιθάρα θα είναι turbo...πολύ καλύτερη απο ότι φτιαξεις με αυτη που κοιτας.

 

Το bigsby δε θέλει σκάψιμο και ταιριάζει πολύ σε τελε,οπότε είναι ωραια ιδέα.

Και μπορεις να βάλεις ότι μαγνήτες θες,και haeusell που να στους φτιαξει στα μέτρα σου.

ξερουμε αν ο ντουκας φερνει και μεμονωμενα κομματια απο rokinger??? δλδ ενα σωμα μονο ???και αντι για 250 να κανει 200???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ εβρυουαν.

Έχω έρθει ήδη σε (ηλεκτρονική) επαφή με Ντούκα και περιμένω απάντηση.

Παρόλα αυτά θυμάμαι να διαβάζω εδώ για μεταμόρφωση harley benton σε telecaster με αλλαγή μαγνητών, μπράτσου, κλειδιών κλπ.

Αυτό θα δεχόταν να το κάνει ο Ντούκας? Ρωτώ γιατί ένα σώμα rockinger κάνει τα διπλάσια λεφτά, ενώ από την HB όλο και κάτι θα κρατιέται από τα μέρη της το οποίο θα αγόραζα ξεχωριστά σε άλλη περίπτωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι  στους δυο..

 

Ξέρω γω?Μαλλον.

Ρωτήστε τον

 

 

Αν και δε νομίζω να συγκρινεται το σώμα της hb με το rockinger.Πάντως είναι και η μονταρισμένη hb μια καλή και οικονομική λύση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν και δε νομίζω να συγκρινεται το σώμα της hb με το rockinger.Πάντως είναι και η μονταρισμένη hb μια καλή και οικονομική λύση.

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbt16be_egitarre.htm

3 κομματια ash δεν ειναι καλη λες?εχεις την εντυπωση πως ειναι λιγοτερα κομματια μια αμερικανα fender?

η συγκεκριμένη έχει και απίστευτους μαγνήτες που δεν μικροφωνιζουν καθόλου μα καθολου απλά θέλει λίγο σήκωμα ο neck γιατί εργοστασιακά τον έχουν πολύ χαμηλά και με αυτη την ρυθμιση εχει αδύναμο σήμα(δίνοντας την εντύπωση αρχικά πως πρόκειται για πατάτα μαγνήτη)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μίλησα στο τηλέφωνο με τον ίδιο τον Σ. Ντούκα.

Γενικώς μου φάνηκε πολύ εξυπηρετικός και ανοικτόμυαλος.

Από ό,τι μου είπε φέρνει και σκέτα κομμάτια rockinger για όσους ενδιαφέρονται.

Επίσης μπορεί να κάνει και τις μόντες σε HB.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Πόσο μεγάλη διαφορά μπορούν να κάνουν τα δύο κομμάτια ash σε σχέση με τα 3 κομμάτια ash στο sustain μιας κιθάρας? Ρωτώ διότι τα rockinger είναι δύο κομμάτια (σύμφωνα πάντα με τον Σ. Ντούκα).

Προς whiteNoise: Υποθέτω πως έχεις παίξει με την συγκεκριμένη. Πώς καταλαβαίνεις ότι είναι 3 κομμάτια η συγκεκριμένη? Μήπως επίσης θα μπορούσες να βοηθήσεις με εντυπώσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φιλικά,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μίλησα στο τηλέφωνο με τον ίδιο τον Σ. Ντούκα.

Γενικώς μου φάνηκε πολύ εξυπηρετικός και ανοικτόμυαλος.

Προς whiteNoise: Υποθέτω πως έχεις παίξει με την συγκεκριμένη. Πώς καταλαβαίνεις ότι είναι 3 κομμάτια η συγκεκριμένη? Μήπως επίσης θα μπορούσες να βοηθήσεις με εντυπώσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φιλικά,

 

να έχεις υπόψη σου πως οι αμερικανές είναι συνήθως 3 κομμάτια alder h ash, οπότε με ένα σώμα harley benton κανείς μια χαρά την δουλεία σου (μιλάω πάντα για το συγκεκριμένο μοντέλο harley benton tele)

έχω την κιθάρα αυτή εδώ και παρά πολύ καιρό και το μόνο που δεν μου αρέσει ιδιαίτερα(για τα λεφτά του βέβαια είναι μια χαρά) είναι το finish του μπράτσου της.

τα τάστα όμως έχουν τοποθετηθεί μια χαρά και δεν κόβουν καθόλου στις άκρες (πράγμα που συμβαίνει σχεδόν πάντα στις φτηνές κιθάρες ακόμη και σε gibson special η σε prs se που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς)

το σώμα είναι πολύ ελαφρύ, πανέμορφο(μεσα απτο βερνικι ξεχωριζεις τα 3 κομματια ash), έχει perloid pickguard και οι μαγνήτες της είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ!!!!!!!!!!

πολύ σύντομα 8α ανεβάσω κλιπακια γιατί το βρίσκω λογικό να αμφιβάλετε (και εγώ θα αμφέβαλλα αν δεν την είχα και τα έβλεπα με τα μάτια μου...και τα αυτιά μου)

ακόμη και αν πιστεύεις ότι σου λέω πα....ριες δεν έχεις να ρισκάρεις πολλα..99ευρω!!

ΥΓ : επισης αν βαλεις σωστα τις χορδες  8) κραταει μια χαρα το κουρδισμα (αν και εγω θα αλλαξω τα κλειδια για αισθητικους λογους σε λιγο καιρο που θα ξεκινησω το τρελο,αγριο,βαρβαρο modd )

ποδι θα παρει και το μπρατσο επισης λογο παχους και finish

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μεγάλη διαφορά μπορούν να κάνουν τα δύο κομμάτια ash σε σχέση με τα 3 κομμάτια ash στο sustain μιας κιθάρας?

 

απολυτως ΚΑΜΜΙΑ,οι περισσοτερες Fender ολων των δεκαετιων (ακομα και οι vintage του 50,60 & 70) ειναι 3,4 ακομα και 5 κομματια (στη δεκαετια του 90 μαλιστα οι αμερικανικες ηταν 6-7 κομματια poplar με "φλυδα" alder απο πανω....)

 

κιθαρες Fender με ενα κομματι σωμα παρα,μα παρα πολυ σπανια υπαρχουν (διαβαζε: ποτε) αν και πολλοι ξεγελιουνται με το πολυ καλο bookmatching που κανει πολλες φορες η Fender ειδικα στα ακριβοτερα μοντελα....

 

αλλωστε οι περισσοτερες Les Paul απο 5-6 κομματια ειναι....:) (ξεχωριστο 2-3 piece top & 2-3 piece body)

 

αν και λαθος κιθαρα διαλεξες για .....τρελλο sustain... ;D (μια ιδιοτητα που αλλωστε ειναι υπερεκτιμημενη στις κιθαρες....)

 

απλα εχε υποψιν σου οτι το σωμα της Harley Benton (οπως και της squier affinity) ειναι σημαντικα ΛΕΠΤΟΤΕΡΟ απο μια κανονικη Tele (ειναι φτιαγμενη δηλ. οπως καποιες πολυ πρωτες Fender Broadcaster στη δεκαετια του 50) κατι που την κανει ελαφρυτερη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωσ κατοχος της συγκεκριμενης harley benton να πω οτι ειναι αξιολογοτατη....+1 σε οτι λεει ο whitenoise.... και προσωπικα δν εχω προβλημα με το φινιρισμα του μπρατσου??(αν και εγω δν βλεπω καν φινιρισμα...εντελως αλουστραριστο ειναι το δικο μου , και αυτο ειναι και το ωραιο!!)

απο την αλλη απο προσωπικη πειρα λεω τα εξης...παρτην, χωσε πανω μια τριαρα γεφυρα απο gfs, ενα σετακι μαγνητες(δν ειναι καθολου κακοι οι δικοι της...εγω τους αλλαξα μονο και μονο για να βαλω διπλους σε μεγεθος μονου) και θα εισαι μια χαρα.....δν θες τπτ αλλο....ουτε κλειδια , ουτε τπτ...μεχρι και το nut ηρθε τελεια κομμενο στη δικια μου...

Υ.Γ. τονιζω οτι ολα αυτα αφορουν την κιθαρα που ηρθε σε εμενα!!!!προφανως ειδικα σε τετοιες τιμες η ποιοτητα αλλαζει απο κομματι σε κομματι....βεβαια γιαυτο υπαρχει και το 30-days του θωμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(στη δεκαετια του 90 μαλιστα οι αμερικανικες ηταν 6-7 κομματια poplar με "φλυδα" alder απο πανω....)

 

 

Μη ξεχασουμε, για την ιδια δεκαετια και το τοσο...........αγαπητο  ;) ;) ;) ;) απο τους fender players swimming pool routing για τους μαγνητες.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου