Προς το περιεχόμενο

....Ακομα ενας που ζηταει τα φωτα σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Ρε παιδια , αγορασα ενα ζευγαρι ενεργα ηχεια για να κανω προβες σε δικο μου χωρο και κανα ακουστικο live ..απλα ακομα δεν εχω τελειωσει το χωρο που ετοιμαζω και με εχει φαει η περιεργια για ορισμενα πραγματα....οποτε ψαχνω απεγνωσμενα για καποιες απαντησεις ....οποιος καλος ανθρωπος θα θελε να βοηθησει εναν ασχετο με τον ηχο, ας ριξει ενα βλεφαρο στα links που παραθετω να με σωσει:

 

1. http://www.stollas.com/viewproduct.asp?ProductID=7243

2. http://www.altoproaudio.com/manual/PS_series_English.pdf

 

 

κι ερωτω :

 

1. Τελικα ποσα watt ειναι το καθε ηχειο αν σκεφτουμε οτι οταν μιλαμε για ενισχυτες κιθαρας / μπασσου λεμε "κατοσταρης" , "ογδονταρης" ,κλπ?

2. Θα μπορεσω να βγαλω απο αυτα 2 φωνες,κιθαρα,μπασσο σκεφτομενοι οτι στην προβα θα παιζουμε με φυσικα τυμπανα ή θα τα καψω?

3. Καποιος που να ξερει τι σημαινει "voice coil" και λοιπα χαρακτηριστικα απο το manual του δευτερου link να μου τα εξηγησει σε απλα ελληνικα?

4. Το λαμπακι που εχει για το peak  (εκεινο το ρημαδι που αναβει κοκκινο) , πρεπει να μην αναβει καθολου ή να ανυσηχω μονο αν μενει αναμενο για αρκετα δευτερολεπτα?

 

....Help please!  ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 200 watt το ένα λέει ο στόλλας.

2. 200*2 και ανάλογα με το χώρο που έχεις.Αν είναι μικρός 8α την παλέψετε όλοι.Λίγη κουφαμάρα θα την έχει η φαση στάνταρ.

3. Δεν ξέρει εγώ.........

4. Μην το πάς καθόλου κόκκινο.Να προσέχεις και το κίτρινο άν έχει γιατί απο κεί αρχίζει το πικάρισμα.Το πράσινο είναι το νορμάλ.Και οι περισσότερες συσκευές ήχου πράσινο έχουν.Το ηχείο σου δεν το είδα αν έχει πράσινο ή αλλο χρώμα αλλά σίγουρα κόκκινο έχει και προσπά8ησε να το αποφεύγεις πάντα.

 

Απ' τα λίγα που ξέρω.Οι υπόλοιποι θα σου πούν τι άλλο παίζει...

 

Υ.Γ.Άντε ρε έχει τόση ώρα το παιδί που ρωτάει ναούμ.Τι θέλετε καραμέλες για να του πείτε τπτ και σείς?Καλοπροαίρετα πάντα ε!!!(κωλόπαιδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου κι από μένα,

 

Εγώ για πρόβα κτλ κτλ έχω δύο behringer b300 και τα λειτουργώ στη μισή τους ένταση από αυτή που μπορούν να αποδώσουν.

 

Από όσο είδα στο site της Behringer μάλλον τα καταργήσανε οπότε μπορείς να πάρεις αυτά

 

http://www.behringer.com/B212A/index.cfm?lang=eng

http://www.behringer.com/B215A/index.cfm?lang=eng

 

Που είναι οι διάδοχοι των b300.

 

Και απόφυγε να τα βάλεις σε γωνίες γιατί θα έχεις πολλά στάσημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχουν ενα led και αυτο αλλαζει χρωμα (πρασινο-κιτρινο-κοκκινο) δες στο manual

σε τι τιμη αντιστοιχει το καθε χρωμα.Το ιδιο ισχυει και αν εχει περισσοτερα απο ενα led (αν και

σε ηχειο χλωμο το κοβω).Συνηθως ακομα και το κοκκινο αναβει λιγο χαμηλοτερα απο το

σημειο που μπορει να εχεις προβλημα και μονο αν μενει σταθερα αναμμενο μπορει να συμβει κατι

"κακο". Και λεγοντας κακο εννοω να μπει σε λειτουργεια καποιο κυκλωμα προστασιας (overload-overheat)

και να σου κοψει τον ηχο μεχρι το συστημα να επανελθει σε κανονικα επιπεδα θερμοκρασιας-εντασης.

Οπως και να'χει το θεμα,μονο στο manual θα βρεις ακριβη απαντηση για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx παιδια :) αλλά:

 

1. Μεσα στο manual γραφει 150 watt low rms , 50 watt hi rms ....δηλαδη να προσθεσω 150+50=200 ή να θεωρησω οτι ειναι 150 συνολικα?

 

2. Το manual ειναι αυτο που παραθετω στο δευτερο link και δεν λεει κατι περισσοτερο (τουλαχιστον για τις δικες μου γνωσεις) ...εξου κι οι αποριες.

 

3. Εχει ενα κοκκινο led μονο , που οταν το δοκιμασα με μικροφωνο κι αφου ελεγξα τα peak απο την κονσολα μου ..το εφτασα μεχρι ενα σημειο που να αναβοσβηνει..δεν τολμησα να δοκιμασω αν θα παραμεινει σταθερο σε υψηλοτερη ενταση...απλα μου εκανε εντυπωση οτι το volume των ηχειων εφτασε μεχρι την μεση κι αρχισε να αναβοσβηνει το λαμπακι ενω η κονσολα μου ηταν στα πρασινα , ουτε καν στα κιτρινα (πορτοκαλι) ...για αυτο και ρωτησα τι παιζει , γιατι στην ουσια "πικαρει" ενω ειναι ακομα στην μεση της ισχυος τους τα ηχεια.....καμια ιδεα καποιος?

 

4. Ηταν να παρω τα beringer b212A αλλα θα ερχοταν τελη Γεναρη και δεν μπορουσα να περιμενω αλλο ..κι αυτα μας τα προτεινε ο αντιπροσωπος σαν "καλυτερα"...υποτιθεται οτι ειναι αξιοπιστη μαρκα κι η ALTO...τι να πω , δεν ξερω ...ελπιζω να μην εκανα βλακεια που προτιμησα να παρω αυτα.

 

@trigga

 

Ο χωρος ειναι χειροποιητος  ;D και γεματος με στρωματα ( απο κρεβατια) περιμετρικα στους 3 τοιχους εκτος απο αυτον που εχουν τα τυμπανα για πλατη. Δεν εχουμε επιστροφες, ουτε αντιλαλους ....απλα η ντραμερ βαραει πολυ δυνατα κι η απορια μου ειναι αν τα συνολικα watt του συστηματος που αγορασα μπορουν να "σκεπασουν" φυσικα τυμπανα που δεν θα ειναι συνδεμενα στην κονσολα ενω τα υπολοιπα ολα (κιθαρα,φωνη , μπασσο)θα βγαινουν ολα απο τα ηχεια.

 

@illussion

 

Τι εννοεις , "θα εχω πολλα στασιμα"?

 

@prodmaster

 

Αδερφε ειναι σιγουρο αυτο που λες? ....εννοω οτι αν καμια μερα ερθουμε στο τσακιρ κεφι και παιξουμε καμια καφριλα και "καταλαθος" ανεβασω λιιιγο παραπανω την ενταση , το πολυ πολυ να σταματησουν να παιζουν για λιγο κι οχι να καουν? ......στο manual εγω δεν εβγαλα ακρη για αυτο παρεθεσα και το link .

 

@Γενικως

 

Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση παλικαρια  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 200 watt.

3. Μην πιάνεις κόκκινο πικάρει και αλλοιώνεται ο ήχος σου και τέλος σβήνει το ηχείο μετα απο καποια ώρα.

4.Απο την εμπειρία μου εχω δεί μια alto μικρή κονσολίτσα και ήταν χειρότερη απο behringer σε θόρυβο τουλάχιστον.Σε καθησυχάζω?

 

Ρε συ αν σου καλύπτονται τα τύμπανα απο την ένταση των μόνιτορ απλά χαμήλωσε τα μόνιτορ.Το αντίθετο λίγο δύσκολο το κόβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο χωρος ειναι χειροποιητος  ;D και γεματος με στρωματα ( απο κρεβατια) περιμετρικα στους 3 τοιχους εκτος απο αυτον που εχουν τα τυμπανα για πλατη. Δεν εχουμε επιστροφες, ουτε αντιλαλους ....απλα η ντραμερ βαραει πολυ δυνατα κι η απορια μου ειναι αν τα συνολικα watt του συστηματος που αγορασα μπορουν να "σκεπασουν" φυσικα τυμπανα που δεν θα ειναι συνδεμενα στην κονσολα ενω τα υπολοιπα ολα (κιθαρα,φωνη , μπασσο)θα βγαινουν ολα απο τα ηχεια.

 

Εκεί είναι που πρέπει να κατασταλάξετε σε ποιές συχνοτικές περιοχές ο καθένας και όχι ποιος θα καλυψει ποιόν. Μπορείτε όλοι να ακούγεστε καθαρά αρκεί να έχετε μοιράσει σωστά το ακουστικό φάσμα μεταξύ σας χωρις να χρειάζεται αυτή η κόντρα με τα watt όπου στο τέλος όλοι ωγαίνουν σαν κοτόπουλα από την πρόβα λόγω της έντασης.

 

 

Τι εννοεις , "θα εχω πολλα στασιμα"?

 

Τα στάσιμα τι ακριβώς είναι δεν θου εξηγήσω επι του παρόντος, απλά σου λέω ότι εννόντας στάσημα εσυ στο αυτί θα ακούς ένα βουιτό στα μπάσσα μεχρι που θα φτάνετε να μην ακούγεστε από αυτό το βουιτό. Δεν θέλει και πολλά γκάζια για να γίνει αυτό ειδικά σε μικρό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι παιδια ακριβως το αναποδο ρωταω:

 

Θεωρωντας οτι η ενταση των τυμπανων ειναι συγκεκριμενη αφου δεν θα μπαινει στην κονσολα και προσθετοντας το γεγονος οτι οταν πορωνεται η ντραμερ , βογκανε τα τυμπανα...ρωταω, θα μπορουν αυτα τα watt να σταθουν "παλικαρισια" απεναντι στα ανελεητα χτυπηματα της ντραμερ ή θα ακουμε μονο τυμπανα και λιγο εμας στο βαθος?

 

@trigga

 

Man τωρα μου βαλες διαολια στο κεφαλι ...λες δηλαδη οτι εκανα χαζομαρα που δεν περιμενα τα beringer? ...παντως για την ιστορια , η κονσολιτσα μου ειναι η beringer 1002 με 2 καναλια xlr +eq+εφε  και 6 καναλια μονο jack +εφε χωρις παραμετρικα (eq) ...κι ειμαι ικανοποιημενος απο την μεχρι τωρα χρηση της απλα θα πρεπει τα οργανα να εχουν δικια τους πεταλιερα ή εστω πεταλακι ωστε να ρυθμιζουν τις συχνοτητες τους.

 

@ illussion

 

Γενικως εκει που καναμε προβες παλια , ο κιθαριστας ειχε εναν ενισχυτη 50 w κι ο μπασσιστας αλλον εναν 50αρη...εγω εβγαινα απο κατι ηχεια audio 50 watt και την ψιλοπαλευαμε ...κι ο χωρος ηταν μολις 12 τετραγωνικα.

Ο χωρος που εχω τωρα , ξεπερνα τα 30 (μη σου πω και τα 40)

 

...Απλα εδωσα 500 ευρωπουλα για να εχω μια καλυετρη ποιοτητα και να μην χρειαζεται οι μουσικοι να κουβαλανε κι ενισχυτες στην προβα...για αυτο αναρωτιεμαι αν θα μου κανουν δουλεια.

 

Το να εχει ο καθενας συμαζεμενο ηχο το θεωρω αυτονοητο για αυτο και δεν το σχολιασα πριν....οταν λες για στασιμα, εννοεις δηλαδη εναν βομβο που καμια φορα "αρπαζει" το μπασο οταν παιζει στην E  ή η κιθαρα οταν εχει παραμορφωση και παιζει mute?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγιστη μαμακία.

Τι θα πεί έβαλες τα θηρία για να μην κουβαλάνε τα εργαλεία τους οι άλλοι.ΧΑλάς τον ήχο παρά τον φτιάχνεις.

 

Σε ένα χώρο όπως τον πρώτο που λές κάναμε πρόβα και στα p.a. είχαμε μόνο τα πλήκτρα μου.Όλα τα άλλα ήταν με ενισχυτές και τα τύμπανα μόνα τους.Και είχαμε στάσιμα.Είχαμε και ricofon.Και επενδύσεις και μονώσεις και γ@#$σε με.....

 

Μάθε μικρέ τυμπανιστή να ακούς τους άλλους και να μην πορώνεσαι μόνος σου και βαράς τέρμα μέχρι να κοπούν τα δέρματα ναουμ. :P

 

Τα στάσιμα απο τον χώρο σου δεν ξέρουμε πώς θα φύγουν.Αν πάς σε αυτό το θέμα τελικά δώσε πληροφορίες πολλές για τον χώρο.Τα πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εχει ο καθενας συμαζεμενο ηχο το θεωρω αυτονοητο για αυτο και δεν το σχολιασα πριν....οταν λες για στασιμα, εννοεις δηλαδη εναν βομβο που καμια φορα "αρπαζει" το μπασο οταν παιζει στην E  ή η κιθαρα οταν εχει παραμορφωση και παιζει mute?

 

Ναι ακουστικά μπορείς να το πείς σαν βόβμο που περικές φορές ανάλογα με το χώρο τη διάταξη κτλ κτλ παριουσιάζει και κάτι σαν vibrato.

 

Μα τις συχνωτικές περιοχές από την κονσόλα από την κονσόλα θα τις καθορίσεις, από το eq του κάθε καναλιού για να ακούγονται όλοι και να μην γίνεται μπάχαλο. Και πάντα όλα σε σχέση με το κούρδισμα των τυμπάνων έτσι ούτως ώστε να μην υπάρχουν υπερκαλύψεις στις περιοχές του καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου