Προς το περιεχόμενο

100% handmade electric guitars (πολλα videos)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο χώρος της ηλεκτρικης κιθάρας (όπως αυτός του ψαροντούφεκου, του μοντελισμού, κτλ) αφορά ανθρώπους που κινούνται βάση ανασφάλειας και κ*υλας , το οποίο σαν κίνητρο κουβαλάει τρελή μυθοπλασία και ξερολισμό όπως και μπόλικους γκουρού με το κοινό τους...

Ο καθένας μας κατ'αρχήν είναι ελεύθερος να βρεί αυτό που χρειάζεται για να κάνει τη δουλειά του, αλλά μέτρα απο κεί και πέρα τί παρεμβάλλεται μέχρι να επιλέξει κάτι: οι ήρωες του, οι εντυπώσεις του,οι φίλοι του, οι "γκουρού ή "έμπειροι" ή "ψαγμένοι" του κύκλου του ή (τελευταία) του αγαπημένου του Forum, οι ανασφάλειες του, τα κόμπλεξ του, η αισθητική του, κτλ, κτλ....

 

Απορίες του "τί διαφορά έχει ο χ ντόπιος με τον Flemming του custom shop της Fender (λέμε) " δεν έχουν ουσιαστική βάση,  σε μια χώρα (και αγορά) στην οποία ουσιαστικός κανονας είναι το πώς θα φανώ εγώ εξυπνότερος και πονηρότερος απο όλους σας γιατί βρήκα πρώτος το καλύτερο στη μισή τιμή ...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενοω τo custom shop της Gibson φυσικα  :) λαθος μου

ο συγκεκριμενος μικροκατασκευαστης (του οποιου κιθαρες δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου,οποτε δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια οσον αφορα την ποιοτητα τους)

1)φτιαχνει τις κιθαρες του 100% χειροποιητες ενω οι μεγαλες γνωστες εταιριες οχι.

2)την κατασκευαζει οπως ακριβως την θελεις ενω οι περισοτερες μεγαλες εταιριες οχι(εκτος του suhr)

3)ειναι πολυ φθηνοτερος.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια χώρα (και αγορά) στην οποία ουσιαστικός κανονας είναι το πώς θα φανώ εγώ εξυπνότερος και πονηρότερος απο όλους σας γιατί βρήκα πρώτος το καλύτερο στη μισή τιμή ...

Αν μου επιτρέπεις να παρέμβω…..

μάλλον θέλεις να πεις, σε μια χώρα που οι πολίτες της περνούν το 1/3 του μισθού των αμερικανών προσπαθώντας να αγοράσουν(όσο γίνεται τουλάχιστον)προϊόντα όσο καλύτερης ποιότητας μπορούν σε λογικές τιμές.

που ακριβώς είναι το κακό σε αυτή την αντίληψη?

 

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κατασκευη κιθαρων δεν ειναι πυρηνικη φυσικη,πανω κατω ολοι τα ιδια κανουν,οι τιμες ειναι θεμα μοναχα εργατικου κοστους και οικονομιων κλιμακας,αρα ειναι φυσικο ενας ελληνας κατασκευαστης που ζει στην ακριβοτερη χωρα του κοσμου και θελει παρα πολυ χρονο για να κατασκευασει μια κιθαρα μια και δεν διαθετει αυτοματοποιημενη γραμμη παρασκευης και cnc router (και βεβαια αγοραζει πανακριβα τα υλικα του) να ειναι και ακριβοτερος απο τη Gibson ή τον Suhr που απλα βαζουν το...μηχανισμα να τρεχει και ..φτιανουν κιθαρα (εδω υπαρχουν κατασκευαστες που ουτε με το Fretwork δεν ασχολουνται πια αλλα το αφηνουν στο  Pleck εξοικονομωντας πολυ χρονο,ο οποιος χρονος παντα στον καπιταλισμο μεταφραζεται σε χρημα)

 

Τωρα οσον αφορα το πως "παιζουν" οι κιθαρες (δηλ.το playability τους γιατι για τον ηχο αν δεν την ακουσεις την κιθαρα ποτε δεν μπορεις να ξερεις & βεβαια τα ηχητικα γουστα καθε ανθρωπου διαφερουν..) εκει και αν πεφτει τρελλος ΜΥΘΟΣ.

 

Ας το τελειωσουμε το θεμα ρε παιδια...οποιαδηποτε κιθαρα αν περασει απο ενα ΤΕΛΕΙΟ σετ απ (το οποιο θα περιλαμβανει και Fretwork) θα παιζει απιστευτα,ειτε κανει 50 ευρω ειτε κανει 10.000 ευρω..(απο τη στιγμη βεβαια που δεν θα εχει κατασκευαστικες ανωμαλιες αλλα στην εποχη μας που τα παντα φτιαχνονται με cnc routers δεν νομιζω να βγαινουν κιθαρες με σοβαρα κατασκευαστικα προβληματα) 

 

Τωρα απο οτι βλεπω για τον συγκεκριμενο...Πολωνο,εδω ο ανθρωπος φτιαχνει..παππαδες με τα χερια του και χωρις βοηθεια κομπιουτερ...σε ενα τριψιμο ταστων και σε ενα σετ απ θα κολλησει?? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταδε εφη superfunk

....Ας το τελειωσουμε το θεμα ρε παιδια...οποιαδηποτε κιθαρα αν περασει απο ενα ΤΕΛΕΙΟ σετ απ (το οποιο θα περιλαμβανει και Fretwork) θα παιζει απιστευτα,ειτε κανει 50 ευρω ειτε κανει 10.000 ευρω..(απο τη στιγμη βεβαια που δεν θα εχει κατασκευαστικες ανωμαλιες .

 

+100000000

οι μαγνητες μονο μετρανε.(και υπαρχουν παρα πολυ καλοι με 50 ε το σετ)

αφηστε τους μυθους για τα παιδια.

 

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια χώρα (και αγορά) στην οποία ουσιαστικός κανονας είναι το πώς θα φανώ εγώ εξυπνότερος και πονηρότερος απο όλους σας γιατί βρήκα πρώτος το καλύτερο στη μισή τιμή ...

 

Τι απωθημένα έχεις βρε αδερφάκι μου.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταδε εφη superfunk

....Ας το τελειωσουμε το θεμα ρε παιδια...οποιαδηποτε κιθαρα αν περασει απο ενα ΤΕΛΕΙΟ σετ απ (το οποιο θα περιλαμβανει και Fretwork) θα παιζει απιστευτα,ειτε κανει 50 ευρω ειτε κανει 10.000 ευρω..(απο τη στιγμη βεβαια που δεν θα εχει κατασκευαστικες ανωμαλιες .

 

+100000000

οι μαγνητες μονο μετρανε.(και υπαρχουν παρα πολυ καλοι με 50 ε το σετ)

αφηστε τους μυθους για τα παιδια.

 

Ε και μια καλοβαλμένη γέφυρα δεν βλάπτει, ειδικά αν δεν είναι από zinc  ;)

 

 

Η ραδιοαρβύλα στα μουσικά όργανα δεν είναι μύθος, είναι Tales from the Crypt  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το τελειωσουμε το θεμα ρε παιδια...οποιαδηποτε κιθαρα αν περασει απο ενα ΤΕΛΕΙΟ σετ απ (το οποιο θα περιλαμβανει και Fretwork) θα παιζει απιστευτα,ειτε κανει 50 ευρω ειτε κανει 10.000 ευρω..(απο τη στιγμη βεβαια που δεν θα εχει κατασκευαστικες ανωμαλιες αλλα στην εποχη μας που τα παντα φτιαχνονται με cnc routers δεν νομιζω να βγαινουν κιθαρες με σοβαρα κατασκευαστικα προβληματα) 

 

ναι οκ για να παιζεις(οχι εσυ γενικα μιλαω) ακορντακια λα μινορε και αργες μελωδικες γραμμες σιγουρα μια χαρα θα εισαι και με αυτες... ;)

οποτε παμε ολοι για harley benton τις σεταρουμε καλα,προσεχουμε λιγο και τα ταστα και ειμαστε αρχηγοι....!!!lolololololol

συμφωνω σε γενικες γραμμες με τον silot που μονο απωθημενα δεν βγαζει...(αλλα ξερει πολυ καλα τι λεει,υπερβαλλοντας λιγο για να δειξει τι θελει να πει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κατασκευη κιθαρων δεν ειναι πυρηνικη φυσικη,πανω κατω ολοι τα ιδια κανουν,οι τιμες ειναι θεμα μοναχα εργατικου κοστους και οικονομιων κλιμακας,αρα ειναι φυσικο ενας ελληνας κατασκευαστης που ζει στην ακριβοτερη χωρα του κοσμου και θελει παρα πολυ χρονο για να κατασκευασει μια κιθαρα μια και δεν διαθετει αυτοματοποιημενη γραμμη παρασκευης και cnc router (και βεβαια αγοραζει πανακριβα τα υλικα του) να ειναι και ακριβοτερος απο τη Gibson ή τον Suhr που απλα βαζουν το...μηχανισμα να τρεχει και ..φτιανουν κιθαρα

 

Ας το τελειωσουμε το θεμα ρε παιδια...οποιαδηποτε κιθαρα αν περασει απο ενα ΤΕΛΕΙΟ σετ απ (το οποιο θα περιλαμβανει και Fretwork) θα παιζει απιστευτα,ειτε κανει 50 ευρω ειτε κανει 10.000 ευρω..(απο τη στιγμη βεβαια που δεν θα εχει κατασκευαστικες ανωμαλιες αλλα στην εποχη μας που τα παντα φτιαχνονται με cnc routers δεν νομιζω να βγαινουν κιθαρες με σοβαρα κατασκευαστικα προβληματα) 

 

τα υλικα ακομα κ εδω Ελλαδα τα παιρνουν σε εξευτελιστικες τιμες σε σχεση με αυτο που πουλανε!(μιλαω για ξυλεια) μιλαω κ για τα flame k ολα αυτα που οι περισσοτεροι πουλανε τον μυθο οτι ειναι πανακριβα κ σπανια! οτι ειναι πιο ακριβα αλλα οχι κ τοσο οσο τα παρουσιαζουν! δλδ για να φτιαξει καποιος μια les paul ας πουμε με μαονι ονδουρας κ flame top maple στον κατασκευαστη τα ξυλα το πολυ να στοιχισουν 50 euro!(δεν υπερβαλω παιδια)  στην Ελλαδα το προβλημα HTAN λιγο με μαγνητες κ hardwear αλλα πλεον με το νετ  μπορουν να τα βρουν πολυ φθηνοτερα! αυτο που πληρωνεις ειναι η μαγκια του ανθρωπου!(κ πολυ καλα κανει να την πληρωνετε οσο αυτος θελει γιατι αλλιος ολοι θα καναμε κιθαρες)

επισης σιγουρα δεν εχουν cnc οι εδω κατασκευαστες αλλα με ενα καλο router κ μερικες φορμες το κοψιμο του σωματος ειναι παιχνιδι! λιγο να μαθεις πως πρεπει να παει κ βζζζζζιν κοβεις αβερτα!

 

οσο για το εαν βγαινουν κιθαρες με σοβαρα προβληματα! εχουν δει πολλα κουλα τα ματια μου! το πιο συνηθες φαινομενο ειναι το radius το οποιο ειναι οτι νανε!

αυτο συμβαινει  γιατι τα cnc χαλανε κ αυτα καμια φορα η κανα μαχαιρι εχει φαγωθει κ δεν κοβει τοσο καλα κ μεχρι να το παρουν χαμπαρι εχουν γινει καμια 100 οργανα. σιγουρα δεν ειναι ομως οπως παλια που ακομα κ τα τζακια δεν τις θελανε! ;D

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το τελειωσουμε το θεμα ρε παιδια...οποιαδηποτε κιθαρα αν περασει απο ενα ΤΕΛΕΙΟ σετ απ (το οποιο θα περιλαμβανει και Fretwork) θα παιζει απιστευτα,ειτε κανει 50 ευρω ειτε κανει 10.000 ευρω..(απο τη στιγμη βεβαια που δεν θα εχει κατασκευαστικες ανωμαλιες αλλα στην εποχη μας που τα παντα φτιαχνονται με cnc routers δεν νομιζω να βγαινουν κιθαρες με σοβαρα κατασκευαστικα προβληματα) 

 

ναι οκ για να παιζεις(οχι εσυ γενικα μιλαω) ακορντακια λα μινορε και αργες μελωδικες γραμμες σιγουρα μια χαρα θα εισαι και με αυτες... ;)

οποτε παμε ολοι για harley benton τις σεταρουμε καλα,προσεχουμε λιγο και τα ταστα και ειμαστε αρχηγοι....!!!lolololololol

συμφωνω σε γενικες γραμμες με τον silot που μονο απωθημενα δεν βγαζει...(αλλα ξερει πολυ καλα τι λεει,υπερβαλλοντας λιγο για να δειξει τι θελει να πει)

 

 

 

 

 

Καθαρά απο πλευράς playability ,ο superfunk έχει ένα δίκιο.Αν η κιθάρα δεν έχει κατασκευαστικά προβλήματα,και σεταριστέι καλά θα παίζει ωραια.Το πως θα ακουγεται εξαρτάται και απο άλλα πράματα απο μαγνήτες μέχρι...

Το θέμα είναι ότι καμια φορά οι φτηνές κιθάρες ,επειδή δεν έχουν την προσοχή στη λεπτομερει που έχουν οι ακριβές suhr κλπ δε μπορουν να σεταριστουν τόσο τέλεια..Καποιο τάστο θα θέλει τρίψιμο,κάποιο nut θα έχει μια μικροστοχία ,κάπιο sadle θα είναι χαλαρό και δε θαα γίνεται 100% σωστά το intonation κλπ.

Αυτα βέβαι φτιαχνονται..αντε set up και τάστα ,αλλά αμ αλλάξεις και nut και γέφυρα και κλειδιά ,ε τότε δεν είναι set up είναι rebuild.

Μια κιθάρα των 50 ευρώ που τις κάνεις 'ενα τέτοιο set up /αναβάθμιση δεν είναι πια κιθάρα των 50 ευρω

 

Το θέμα είναι κατα πόσο για τον καθένα αξίζει να πληρώσει πολά για ένα τελειο boilt on οργανο (πχ suhr) ή όχι

 

Προσωπικά εγώ πιστευω ότι μπορώ ,με warmoth ,με rockinger και με ένα καλό μάστορα όπως πχ ο Ντουκας που κανει τέτοιες δουλειες να πλησιασω αρκετά την ιδανική strat χωρίς να χρειαστει  να πληρώσω τα μαλια της κεφαλής μου στον suhr ,oικονομόπουλο η όποιον θέλετε

Δε πιστευω ότι θα φτάσει μια warmoth την suhr (είτε λόγω ξύλων κουρδισμένων,είτε λόγω mumbo jumbo δε ξέρω) αλλά θα πλησιασει αρκετά .

ΙMHO και για bolt on  πάντα..

 

Θα συμφωνήσω σε ένα βαθμο με τον sf οτι για bolt on μέχρι 1500 είναι υπεραρκετά (και ας υπάρχουν και καλύτερες με 3000 )

 

Τώρα για άλλες κατασκευες ,σκαφάκια ,lp κλπ μπαίνει ένας άλλος παράγοντας ,η οργανοποιία...

Αν και πάλι θεωρώ ότι ένας πολύ απαιτητικός παίκτης μπορεί να είναι ικανοποιημένος με μια

www.theartofwood.gr

www.witkowskiguitars.com

 

Και πάλι θα υπάρχει η ruokangas ,η huber που ίσως είναι καλύτερες,αυτό είναι στα αυτια ,τη καρδιά και τη τσέπη του καθενός να το κρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου