Προς το περιεχόμενο

Νέο Kemper με 565€+ΦΠΑ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όποιον θέλει τις ηχητικές δυνατότητες του kemper σε μία μικρότερη, ελαφρύτερη και πολύ φθηνότερη έκδοση!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λογικό κάποια στιγμή να έμπαινε στο affordable-mini market η Kemper.

 

Δεν είμαι πολύ φαν της όλης λογικής γιατί προτιμώ την ευελιξία του modelling, αλλά σε αυτά τα χρήματα και αυτό το form factor, φαίνεται για φανταστική λύση. Στήνεις άνετα pedalboard γύρω του.

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Λογικό κάποια στιγμή να έμπαινε στο affordable-mini market η Kemper.

 

Δεν είμαι πολύ φαν της όλης λογικής γιατί προτιμώ την ευελιξία του modelling, αλλά σε αυτά τα χρήματα και αυτό το form factor, φαίνεται για φανταστική λύση. Στήνεις άνετα pedalboard γύρω του.

 

Κι εγώ είμαι πλέον Φρακταλικός αλλά η ευελιξία έχοντας τα fractal συν τα kemper tones στη διάθεσή σου είναι απεριόριστη!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Λογικό κάποια στιγμή να έμπαινε στο affordable-mini market η Kemper.

 

Δεν είμαι πολύ φαν της όλης λογικής γιατί προτιμώ την ευελιξία του modelling, αλλά σε αυτά τα χρήματα και αυτό το form factor, φαίνεται για φανταστική λύση. Στήνεις άνετα pedalboard γύρω του.

Ας βγάλει κάτι και η Neural DSP στα 5-6 κατοστάρικα και τότε σίγουρα θα μου σταξει σίελος...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Ας βγάλει κάτι και η Neural DSP στα 5-6 κατοστάρικα και τότε σίγουρα θα μου σταξει σίελος...

 

Ας βγει licensed hardware που απλά να σε αφήνει να φορτώνεις 2-3 Neural plugins σε αυτά τα χρήματα και τέλος η ιστορία. Αλλά δε νομίζω 😄

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραία, φάση. Σε καμιά διετία στα 300€ μεταχειρισμένo θα είναι καλό εργαλείο για κανα practice, pre-production κλπ ακόμη και για μας που δεν τη βρίσκουμε με τα modelers και δε θέλουμε να παροπλίσουμε ακόμη τους ενισχυτές μας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to Νέο Kemper με 565€+ΦΠΑ

Χωρίς να εχω καμια σοβαρή πείρα απο τέτοια καθώς εχω λόξα με τους ενισχυτές, έχω παρατηρήσει οτι το kemper είχε την εξης ιδιομορφία. Ο ήχος που έφτιαχνες με μια συκγκεριμενη κιθάρα δεν είχε απολύτως καμια σχέση αν άλλαζες κιθάρα. Αυτό το βρίσκω κάπως περιοριστικό. Αν δηλαδή έφτιαχνες τον ήχο σου με les paul και ήταν οκ, αν μια μερα στο preset αυτο έβαζες tele ο ήχος ήταν χάος. 

 

Επισης απολύτως κατανοητή η ευκολία στους ηχολήπτες που γλιτωνουν μικρόφωνα και κυριως έχουν σταθερο σήμα χωρις ενταση στο παλκο, καθώς και το μειωμενο βάρος και όγκος στα κουβαληματα και τις αεροπορικες μεταφορές αλλά αν ειναι να κανει 500 ευρώ αυτο το πραγματακι για να παιζω χωρις ενισχυτή, γιατι να μην πάρω το Strymon Iridium που ειναι και πιο φθηνο και πιο μικρό (και ενταξει με 3 μονο ενισχυτές αλλά μου κανει τη ζωή πιο εύκολη).

 

Επίσης 2. Ειλκρινα τόσο σε αυτα όσο και σε διάφορα καινουρια πετάλια με προβληματίζει το ολο και πιο περιπλοκο intrerface. Η λογικη του πεταλιου και του ενισχυτη ειναι να γυρνας ενα knob και να διορθωνω τον ηχο μου στα κενά του παιξιματος μου στο λαιβ. Αλλιώς σε στουντιο καταστασεις παιρνω και software λυσεις.

 

Κάνω λάθος?

Επεξεργασμένο από shelter
  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, shelter είπε

Κάνω λάθος?

Η λογική τέτοιων μηχανημάτων δεν απευθύνεται σε ανθρώπους με το δικό σου workflow, τουλάχιστον αυτό που καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα.

 

Αυτά τα μηχανήματα έχουν ως κύριο selling point ότι θα έχεις τον ίδιο ήχο από FOH και monitors κάθε βράδυ, άρα δεν υπάρχει και λόγος να πειράξεις κάτι την ώρα του live.

 

18 λεπτά πριν, shelter είπε

Χωρίς να εχω καμια σοβαρή πείρα απο τέτοια καθώς εχω λόξα με τους ενισχυτές, έχω παρατηρήσει οτι το kemper είχε την εξης ιδιομορφία. Ο ήχος που έφτιαχνες με μια συκγκεριμενη κιθάρα δεν είχε απολύτως καμια σχέση αν άλλαζες κιθάρα. Αυτό το βρίσκω κάπως περιοριστικό. Αν δηλαδή έφτιαχνες τον ήχο σου με les paul και ήταν οκ, αν μια μερα στο preset αυτο έβαζες tele ο ήχος ήταν χάος.

Σε αυτό που λες συμφωνώ 100% και είναι ένας από τους λόγους που δε μου έκατσαν ποτέ οι profiling λύσεις τύπου Kemper, Tonex, NAM.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shelter είπε

Χωρίς να εχω καμια σοβαρή πείρα απο τέτοια καθώς εχω λόξα με τους ενισχυτές, έχω παρατηρήσει οτι το kemper είχε την εξης ιδιομορφία. Ο ήχος που έφτιαχνες με μια συκγκεριμενη κιθάρα δεν είχε απολύτως καμια σχέση αν άλλαζες κιθάρα. Αυτό το βρίσκω κάπως περιοριστικό. Αν δηλαδή έφτιαχνες τον ήχο σου με les paul και ήταν οκ, αν μια μερα στο preset αυτο έβαζες tele ο ήχος ήταν χάος. 

 

Επισης απολύτως κατανοητή η ευκολία στους ηχολήπτες που γλιτωνουν μικρόφωνα και κυριως έχουν σταθερο σήμα χωρις ενταση στο παλκο, καθώς και το μειωμενο βάρος και όγκος στα κουβαληματα και τις αεροπορικες μεταφορές αλλά αν ειναι να κανει 500 ευρώ αυτο το πραγματακι για να παιζω χωρις ενισχυτή, γιατι να μην πάρω το Strymon Iridium που ειναι και πιο φθηνο και πιο μικρό (και ενταξει με 3 μονο ενισχυτές αλλά μου κανει τη ζωή πιο εύκολη).

 

Επίσης 2. Ειλκρινα τόσο σε αυτα όσο και σε διάφορα καινουρια πετάλια με προβληματίζει το ολο και πιο περιπλοκο intrerface. Η λογικη του πεταλιου και του ενισχυτη ειναι να γυρνας ενα knob και να διορθωνω τον ηχο μου στα κενά του παιξιματος μου στο λαιβ. Αλλιώς σε στουντιο καταστασεις παιρνω και software λυσεις.

 

Κάνω λάθος?

 

Αν κάθε φορά που άλλαζες κιθάρα ακουγόταν ίδιο τότε οι purists θα έλεγαν πως είναι μάπα επειδή δεν ακούει τις κιθάρες!

 

Το kemper είχε το πρόβλημα πως ήταν αρκετά κομπρεσαρισμένο σε σχέση με το fractal, και γενικά ο ήχος του ήταν πιο δισδιάστατος στην αίσθηση. Αλλα είχε κάποιους ωραίους ήχους για ηχογράφηση.

 

Στα 1500 ευρώ δεν θα το έπαιρνα με τίποτα. Στα 565 ευρώ (700 για τους ιδιώτες) όμως μπορώ να το δω σαν το μικρό αδερφάκι του Fm3. Έχει κάποια πολύ θετικά όπως την ηχογράφηση μέσω usb πολλών σημάτων ταυτόχρονα απ ότι κατάλαβα (δηλαδή ηχογραφέις ξεχωριστά Di και Dry και τα FX ταυτόχρονα μέσω usb), έχει πολύ καλά εφε και είναι και πάρα πολύ φορητό. Επίσης λένε πως το βελτίωσαν ηχητικά με τα liquid profiles, γενικώς οψόμεθα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο πραγματικος αντιπαλος αυτη τη στιγμη για τετοιο μηχανημα ομως ειναι το Tonex, που ειναι πολυ πιο καινουργιο απο την τεχνολογια του Kemper και πιο φτηνο..!

Επεξεργασμένο από Alter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου