Προς το περιεχόμενο

100% handmade electric guitars (πολλα videos)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως superfunk αν ειναι οντως ετσι οπως τα λες παραθετω λιγο τον εξοπλισμο σου

 

1.1972 FENDER TELECASTER (olympic white w. rosewood fb)

2.JOHNSON es 355 copy

3.WARMOTH 62 CUSTOM TELE COPY W/ LINDY FRALLIN PUPS

4.WARMOTH/ESP 62 CUSTOM TELE COPY W/ L.F BLUES SP.

5.1964 CRUCIANELLI "Elite" (1 pup)

6.DANELECTRO 56 PRO

7.LAKEWOOD MP1 ACCOUSTIC

 

παρακαλω επειδη δεν ειμαι σχετικος να με ενημερωσει καποιος για τις τιμες των παραπανω οργανων, εφοσον το κοστος μιας κιθαρας εξαρταται μονο απο τις οικονομιες κλιμακας και απο οικονομικους παραγοντες γενικοτερα (και οχι απο ουσιαστικους λογους).

 

 

καταρχην αμφιβαλλω αν εχεις καν καταλαβει τι λεω....

κατα δευτερον επειδη καιγεσαι για την αξια των οργανων μου κανενα απο τα παραπανω δεν μου εχει στοιχισει παραπανω απο 1000 ευρω  (η πολιτικη οικονομια που λεγαμε... :) :))

 

α, εχω και δυο αμερικανικες Jazzmaster/Jaguar αυτες σου ξεφυγαν... ::)

 

Ανταλασσεις την 335 σου με ακριβο σωβρακο μου (δοκιμες δεκτες)?

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eμενα τι να με συμφερει? Ουτε τον suhr χερω, ουτε τον Πολωνο, ουτε κανεναν.

Λες ομως 2 αντιφατικα πραγματα.

Απο τη μια λες ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ οτι η τιμη της κιθαρας εξαρταται μοναχα απο τις οικονομιες κλιμακας και το κοστος των εργατικων, απο την αλλη ομως λες πως οι αμερικανικες κιθαρες δε παιζονται. Μιλας για κουρδισμενα ξυλα, μιλας για τελεια σεταρισματα ( τα οποια ΔΕ γινονται σε ολες τις κιθαρες). Δηλαδη κατ εσενα το playability μιας κιθαρας το ιδιο καλα σεταρισμενης μιας φθηνης και μιας ακριβης ειναι το ιδιο?

Πρωτα απο ολα καποιοι λενε οτι το υλικο του ξυλου παιζει ρολο ΚΑΙ στον ηχο, αυτο δε το παιρνω υποψιν μου προς το παρον.

Ειχα παιξει με μια samick φθηνη κιθαρα. Απο την πρωτη στιγμη που την πηρε ο φιλος μου, ειχε προβληματα, ολο ξεκουρδιζονταν. Την πηγε 2-3 φορες σε τεχνικο και του ειπε εχεις τζακι? Ριξτην μεσα! :) Οχι οτι συμφωνω με την αντιμετωπιση, αλλα πραγματικα αυτη την κιθαρα δε τη σεταρες με τιποτα. Η αισθηση καταρχην οταν επαιζες ειναι σα να παιζεις σε γυαλοχαρτο, ενα πραγμα ασχετο εντελως. Λιγο εκανες το τρεμολο πανω κατω και παει ολο το κουρδισμα.

Κατι για το φιλο με τα εσωρουχα. Αλλο πραγμα η ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ αξια, εγω δε μιλαω για αντικειμενα που θεωρουνται συλλεκτικα. Αυτος που παιρνει την κιθαρα που επαιξε ο Van Halen πληρωνει την ιστορικη της αξια. Ομως οι custom κιθαρες δεν πλασαρονται σαν συλλεκτικα κομματια (οχι μονο τουλαχιστον), αλλα σαν οργανα ποιοτητας, που κοστιζουν τοσο επειδη ειναι ανωτερα ΚΑΙ ουσιαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις πλακα προφανως δεν εχεις καταλαβει καθολου αυτα που γραφω ,γιατι ουδεμια σχεση εχουν  αυτα που ΕΣΥ λες οτι λεω με αυτα ΠΟΥ λεω... :)Παντως samick δεν εχεις Grin ουτε Ηαrley Benton

Απο την πρωτη στιγμη που την πηρε ο φιλος μου, ειχε προβληματα, ολο ξεκουρδιζονταν. Την πηγε 2-3 φορες σε τεχνικο και του ειπε εχεις τζακι? Ριξτην μεσα!

 

μαλλον ο "τεχνικος" θα επρεπε να πεσει στο τζακι να καει οχι η κιθαρουλα (γιατι τεχνικος που δεν μπορει να "φτιαξει" μια κιθαρα να μην ξεκουρδιζεται δεν ειναι απλα τεχνικος....)

 

Δηλαδη κατ εσενα το playability μιας κιθαρας το ιδιο καλα σεταρισμενης μιας φθηνης και μιας ακριβης ειναι το ιδιο?

 

μια κιθαρα ειτε ειναι καλα σεταρισμενη ειτε οχι,φθηνη ακριβη δεν εχει σημασια (το χειροτερο που μπορει να συμβει στην εποχη μας ειναι να εχει,αν και αυτο ειναι πια τρομερα σπανιο,κακοβαλμενα ταστα,κατι που ομως εχω δει και σε δεκαδες..Gibson....,ενα καλο τριψιματακι,που ετσι κι αλλοιως καλο ειναι να κανουμε σε ολες τις κιθαρες παραγωγης,ενα καλο σετ απ και ετοιμη η κιθαρουλα....και ΟΧΙ μονο για ΛΑ ΜΙΝΟΡΕ & ακκορντα.... ::))

 

Το Playability μιας κιθαρας εχει να κανει καθαρα με το σετ απ της και το μπρατσο της (action,relief) δεν υπαρχει καμμια μαγικη συνταγη για αυτο εκτος απο το ολοκληρωμενο σετ απ (το οποιο μαζι με το τριψιμο αντε να κοστιζει σε εναν καλο μαστορα 70 ευρω)

 

απο εκει και περα περι ΗΧΟΥ ισχυει το περι ορεξεως κολοκυθοπιττα (εμενα π.χ ο ηχος των Suhr,Andeson κτλ δεν μου αρεσει καθολου,οπως και η εμφανιση τους,το feel & το vibe τους,σε αλλους ειναι το holly grail με γεια τους και χαρα τους εκει θα τα χαλασουμε?)

 

 

Παντως samick δεν εχεις Grin ουτε Ηαrley Benton

 

ειχα αλλα τις εδωσα στον κιθαριστα των Διαφανων Κρινων (τη Benton ενισχυμενη με Warmoth μπρατσο & Di Marzio μαγνητες) και δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδι μου οταν παιζει με αυτες βγαζει 100 φορες καλυτερο ηχο απο...εμενα με τις..πανακριβες κιθαρες μου... :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι συγκρινουμε μια harley benton τον 100 ευρω (η οποια θελει αρκετες αλλαγες για να γινει σουπερ κιθαρα) με μια suhr τον 2500 ευρω(που ειναι ετοιμη και πολυ προσεγμενη κιθαρα) και δεν κανουμε συγκριση την suhr με μια πολυ καλη mexican fender η μια carvin(made in usa απιστευτα οργανα σε φανταστικες τιμες),ετσι ωστε να δουμε αν πραγματικα αξιζει η καθε μια τα λεφτα της.

μαλλον σε αυτες τις περιπτωσεις θα φαει τα μουτρα του ο φιλτατος suhr(η οποιοσδηποτε αλλος hi end)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γαμω τον suhr μου γαμω... ;D

γιατι οποιαδηποτε κιθαροκουβεντα πανω σε ..αρνητικη βαση εχει παντα αυτον...;γιατι καταληγουμε παντα σε αυτον...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ξεκοληστε λιγο!

ο καθενας παιρνει αυτο που γουσταρει! αν νομιζει καποιος οτι για ΑΥΤΟΝ μια φτηνη κιθαρα ειναι πιο καλη απο μια suhr η οποιαδηποτε αλλη custom δικαιωματα του ειναι! το θεμα ειναι ομως να μην μιλαει απαξιοτικα κ χωρις να ξερει! γιατι πλεον με το ιντερνετ επειδη εχουμε δει 8000000 φωτος κ εχουμε ακουσει 900000 κλιπακια κ εχουμε γινει ολοι ιδικοι κ κρινουμε σαν να εχουμε παιξει οτι οργανο κυκλοφορει!

απο την προσωπικη μου εμπειρια οτι χειροποιητο οργανο εχω παιξει επαιζε πολυ καλυτερα απο οποιαδηποτε ιδιο παραγωγης κ ας πολλες φορες ειχαν ιδιο hardwear αλλα κ μαγνητες!

o shur παντως παιδια για να πουλαει κ να τον εμπιστευονται σημαινει οτι κανει καλη δουλεια! τωρα εαν εσυ δεν θες να του τα χωσεις μαγκια σου! αλλα επειδη δεν θες να πληρωσεις μια suhr(η οποιαδηποτε custom) δεν ειναι αναγκη να την βγαλεις κ σκαρτη! ετσι κ αλλιος ελευθερο εμποριο ειναι οτι τιμη θελει βαζει ο καθενας! οποιος θελει να παρει εας παρει! ;)

που να δειτε τοτε τι γινετε κ με τα ακουστικα οργανα που το μεγαλυτερο εξοδο καποιου ειναι τα κλειδια! ;D  ασε που οι περισσοτερες super μαρκες του εμποριου ειναι καπλαμας ολε!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε ***** τον suhr μου *****... ;D

γιατι οποιαδηποτε κιθαροκουβεντα πανω σε ..αρνητικη βαση εχει παντα αυτον...;γιατι καταληγουμε παντα σε αυτον...;

 

γιατι οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια!

κλασικη ελληνικη νοοτροπια!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι συγκρινουμε μια harley benton τον 100 ευρω (η οποια θελει αρκετες αλλαγες για να γινει σουπερ κιθαρα) με μια suhr τον 2500 ευρω(που ειναι ετοιμη και πολυ προσεγμενη κιθαρα) και δεν κανουμε συγκριση την suhr με μια πολυ καλη mexican fender η μια carvin(made in usa απιστευτα οργανα σε φανταστικες τιμες),ετσι ωστε να δουμε αν πραγματικα αξιζει η καθε μια τα λεφτα της.

μαλλον σε αυτες τις περιπτωσεις θα φαει τα μουτρα του ο φιλτατος suhr(η οποιοσδηποτε αλλος hi end)

 

 

 

Χα όντως.

Εγώ πιστευω ότι suhr κλπ έχουν μια αυρα να πουμε ,της απόλυτης χλιδής ,του άπόλυτου οργάνου.

Αλλα δε πρόκειται να δώσω τόοοοσα λεφτά για αυτό .΄Προτιμώ τις warmoth όπως ο φίλος sf.Και ας μη κάνουνε ''ωωωωωω'' οι υπόλοιποι κιθαροκαυλοι όταν τη βλέπουν

 

 

 

 

 

Τακη σε έχουμε άχτι και κράζουμε τον Suhr,για αυτό.. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα αλλα τις εδωσα στον κιθαριστα των Διαφανων Κρινων (τη Benton ενισχυμενη με Warmoth μπρατσο & Di Marzio μαγνητες) και δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδι μου οταν παιζει με αυτες βγαζει 100 φορες καλυτερο ηχο απο...εμενα με τις..πανακριβες κιθαρες μου... :) :) :)

 

Και εγώ θα παραγγείλω μπράτσο από τον ...Suhr, μαγνήτες από τον Haeussel, σώμα από τη Rockinger και θα χρησιμοποιήσω ..καβαλάρη από μία Harley Benton και θα λέω ότι έφτιαξα μία ...Harley Benton που σκίζει όλες τις αμερικάνικες Strat...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου