Προς το περιεχόμενο

λογος για τελε...


panka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε parts, λεμε! :D

Περα απο την πλακα, και εγω ειμαι μαζι με τον superfunk σε αυτο το θεμα. Με 2 και 3 χιλιαρικα που ζητα ο ΣουρΜουρ μπορεις να φτιαξεις μονος σου οχι μια αλλα 2 και 3 κιθαρες αν οχι καλυτερες, το ιδιο καλες.

Δεν ειναι το οτι παιζουν ασχημα(εγω εχω παιξει με 2 και η μια ηταν χειροτερη απ την αλλη, χωρις να σημαινει πως οι Σουρ ειναι για πεταμα απλα οπως και σε καθε μαρκα επεσα σε κακα οργανα), ειναι το οτι ειναι ανεξηγητα ακριβα (Δεν βλεπω καποιο εξαιρετικο εξωτικο ξυλο, καποια μηχανικη καινοτομια κτλ) και το οτι εχουν απαισιο headstock! :D :D :D

Δηλαδη η κιθαρα που εφτιαξα εγω (που αρεσε στον sf ;D), αν την επαιρνα απ τον Suhr δεν πιστευω οτι θα επαιξε καλυτερα απο οτι παιζει τωρα και θα πληρωνα και τριπλασια τιμη. Απο κει και περα, υπαρχουν τα κολληματα του καθενος: Αλλος θελει οι κιθαρες του να γραφουν πανω gibson κ fender (συμπεριλαμβανομενου και εμενα, η αρρωστια του headstock) γιατι πιστευουν οτι εχουν στα χερια τους the real thing και αλλοι θελουν να γραφουν πανω suhr, anderson, heritage και δεν ξερω κ εγω τι αλλο πιστευοντας πως εχουν boutique κιθαρες, βελτιωμενες εκδοσεις των all time classics. Οπως την βρισκει ο καθενας γιατι εν τελει, it's all in our mind! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+10000

Παντως πιο ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ηχο για να προωθησει την τελε αυτη στους παραδοσιακους οπαδους της δεν θα μπορουσε να εχει ο..παικταρας κατα τα αλλα του video :) :) :)  (συμβουλευτικα σου αναφερω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των telecaster lovers ενδιαφερονται για τον ΚΑΘΑΡΟ ηχο της κιθαρας ,με τοσο γκαζι ολες οι κιθαρες ισοπεδωνονται και ακουγονται σχεδον ιδιες μια και περισσοτερο ακους τον ενισχυτη και τα εφε....παρα την κιθαρα...)

 

+1000. Εδώ, να παρατηρήσω επίσης ότι η Suhr Tele στα χέρια του Govan ακούγεται σαν ...Guthrie Govan, ενώ η 335 στα χέρια του ίδιου ακούγεται σαν ...Gibson 335!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ανεξηγητα ακριβα (Δεν βλεπω καποιο εξαιρετικο εξωτικο ξυλο, καποια μηχανικη καινοτομια κτλ) και το οτι εχουν απαισιο headstock! :D :D :D

 

A Π Α Ι Σ Ι Ο  H E A D S T O C K ! ! !  >:(  >:(  >:(

 

βεβαια για τις εξωφρενικες τιμες εχει βαλει και το χερι της η Fender (χωρις να το θελει...) Ο κυριος Suhr εν μερει πουλαει το "παρελθον" του στη μαμα εταιρια...

Βαλε και λιγο ψευδο-mojo, βαλε λιγο τους αβανταδορους/κραχτες στα φορουμ (Κλασσικη περιπτωση), λιγο το ενα, λιγο το αλλο, και να σου ο μαγκας που 'κονομαει τρελλα...

 

Παντως στο gear page αρκετες φορες "τα ειπαμε" με τον Κο John σε πιο "εντονο" υφος οταν προσπαθουσε να μας πεισει (αυτος και οι αυλικοι του) οτι η μερα ειναι νυχτα....  ;D

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια για τις εξωφρενικες τιμες εχει βαλει και το χερι της η Fender

 

οχι πως ειμαι ο ..υπερασπιστης του suhr :),και αν και συμφωνω οτι καποιες ξεφευγουν κιθαρες του στην τιμη,η πλειοψηφεια οπως και η δικια μου κυμαινεται στα 2000€...το ξερω οτι ειναι πολλα αλλα δεν ειναι εξωφρενικα για ενα τελειως custom οργανο που ..παιζει απιστευτα τουλαχιστον για τα χερια μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στα υποψιν παιδια οτι στην αμερικη τα 2000-2500 $ το μηνα ειναι το οριο της φτωχιας. για τους εκει εργαζομενους δεν ειναι και τοσο πολλα λεφτα δηλ τα δυο χιλιαρικα, οι καλοι μισθοι ειναι 50 χιλιαρικα το χρονο και πανω..

 

παντως εμενα μου ειχε κανει εντυπωση οτι σε παρα πολυ κοσμο που επαιζε σε μπαντες, δουλειες και τετοια, δεν εβλεπες κανενος ειδους φετιχ για οργανα, ενισχυτες και γενικα gear. (φυσικα υπηρχαν πολλοι που ασχολουνταν, αλλα καμμια σχεση με το ποσοστο της ελλαδας.. ;D ).. θα περιμενες με τα λεφτα που βγαζουν εκει να παιζαν ολοι απο boogie και πανω, αλλα πιο πολυ κυκλοφορει το στυλ να σου κανει τη δουλεια φτηνα και ευκολα.. ειναι και οτι τα πιο πολλα παραγονται στη χωρα τους, ειναι ευκολο να τα δοκιμασεις, δεν εχουν τα φετιχ που εχουμε εμεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια για τις εξωφρενικες τιμες εχει βαλει και το χερι της η Fender

 

οχι πως ειμαι ο ..υπερασπιστης του suhr :),και αν και συμφωνω οτι καποιες ξεφευγουν κιθαρες του στην τιμη,η πλειοψηφεια οπως και η δικια μου κυμαινεται στα 2000€...το ξερω οτι ειναι πολλα αλλα δεν ειναι εξωφρενικα για ενα τελειως custom οργανο που ..παιζει απιστευτα τουλαχιστον για τα χερια μου..

 

+1

το ζητημα καταρχην ειναι να σου καθεται εσενα καταρχην στα χερια σου και μετα στα αυτια σου  :P

μετεπειτα για την τιμη,ρε παιδια,δεν διαφωνω με το  partcasters,αλλα οσο για τις τιμες.οταν μια custom shop fender κοστιζει οσο και μια suhr παρομοια(strat) poy oi εξωφρενικες τιμες του suhr απαρετητα???μια fender κοστιζει κοντα στα 2000 και δεν ειναι με τα specs που ακριβως θες εν'αντεθεση με μια suhr.οσο για την μεταπωληση το ιδιο υσχυει και για τις 2.πιο ακριβα ειναι τα drop tops kai ta carved topς που ειναι αλλη ιστορια.τεσπα...

οσο για τις τιμες ξαναλεω οτι μην κρινουμε με τα δεδομενα της ελλαδας που ναι οοοοτι οργανο ξεπερναει τα 1500/2000 ειναι πανακριβο για την τσεπη του ελληνα μουσικου.αυτο ομως γιατι δεν υπαρχουν λεφτα στην τσεπη αυτου...

η suhr τα τελευταια 10 χρονια ειναι η μεγαλλιτερα και γρηγοροτερα ανεπτηγμενη εταιρια μουσικων οργανων(αν δεν κανω λαθος)και αυτο κατι λεει.

οσο για το συγκεκριμενο video καταλαβαινεις νομιζω πως ακουγεται μια τελε.και τα πριμα της ακουσ και τα μπασα της και την ατακα της...

παρολα αυτα σε εναν παιχτη σαν το gg οοοτι και να του δωσεις ψιλο το ιδιο ακουγεται γενικα...

 

επισης μια ερωτηση.ποσοι απο εδω περα εχουν εμπειρια με suhr??να ειχαν ποτε καποιο οργανο??καποιο live,καποια ηχογραφηση??γενικα ενταξει να κριτικαρουμε για τις τιμες αυτα τα οργανα(χωρια που η fender ψιλοτσακιζει γενικα..) αλλα να κριτικαρουμε και την ουσια του ολου πραγματος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να σταματήσουμε να διαφημίζουμε τις suhr και να αρχίσουμε τη διαφήμηση στις Tom Anderson που είναι και ακριβότερες και έχουν και αυτές άσχημο headstock. Και για τις άλλες, εκείνες τις Tyler που έχουν ΤΟ ΠΙΟ άσχημο headstock και το πληρώνεις και αδρά, όπως και κάθε πρωτιά αλλωστε!

 

 

Θα συμφωνήσω πάντως με το "Partscaster ρεεεεεεεεεεεεεεε!!!"... ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000

 

αν θες το ...200% πανω στην βασικη αυτη σχεδιαση, partscaster θα φτιαξεις ,οτι και να κανει ο Σουρ,Μουρ,Ντουρ αποκλειεται να εχει δει ....οραμα και να σου προσφερει σε μια κιθαρα παραγωγης  ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που θελεις... ;)

 

 

 

Παντως πιο ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ηχο για να προωθησει την τελε αυτη στους παραδοσιακους οπαδους της δεν θα μπορουσε να εχει ο..παικταρας κατα τα αλλα του video :) :) :)  (συμβουλευτικα σου αναφερω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των telecaster lovers ενδιαφερονται για τον ΚΑΘΑΡΟ ηχο της κιθαρας ,με τοσο γκαζι ολες οι κιθαρες ισοπεδωνονται και ακουγονται σχεδον ιδιες μια και περισσοτερο ακους τον ενισχυτη και τα εφε....παρα την κιθαρα...)

 

 

 

συμφωνω.προφανος καθε κατασκευαστης εχει συγκεκριμενα πραγματα/ηχο/κατασκευη να σου προσφερει,ποσο μαλλον καποιος boutique που εκει η κατασταση δεν ειναι παρε κοσμε,αλλα μου κανει/δεν μου κανει.

προφανως μπορει αυτο που θες να το βρισκεις και σε κιθαρες των 100 ευρο

 

οσο για το συγκεκριμενο video,οπως προεγραψα καταλαβαινεις πως παιζει μια τελε :-\

τουλαχιστων στα δικα μου αυτια ακουω το 'twank' τα μπασα της,τα πριμα της,την ατακα της...

προφανως ΔΕΝ ειναι για high gain παιξιματα αλλα και αυτο δεν ειναι ενα τετοιο.οπως και καθε κιθαρα με μονους γενικα.για αυτα υπαρχουν και οι διπλοι μιας les paul..

παρολα αυτα και ο kotzen με τελε παιζει...(και οχι μονο αυτος)

οσο για το γκαζι και την κιθαρα εξαρταται θα ελεγα.(αλλωστε και σε αυτο το vid ακους την διαφορα απο κιθαρα σε κιθαρα)

θεωρω οτι οσο πιο δυνατα και με οσο περισσοτερο break up απο τον ενισχυτη τοσο περισσοτερο τονιζεται και η κιθαρα.με εναν πχ λαμπατο 50αρη amp ΔΕΝ τον ακους επι της ουσιας κατω απο το 2-3.το master κομπρεσαρει και σου αλλιωνει τα παντα.οσο δυνατοτερα τοσο καλλιτερα.εξου και το non master πολλων καλων amp,βλεπε matchless-marshall παλια-fender-divited by 13 klp klp...

βεβαια οι εντασεις ειναι το λιγοτερο για οακα... :-\

βεβαια αμα εχεις εναν amp me 4-5 gain stages τα πραγματα ειναι διαφορετικα...

 

οσο για τις τελε του suhr μια εχω δει και δεν τρελαθηκα και εγω.συγκεκριμενα ειχε τρομερα μεσαια,αλλα διαφοροπιουνταν απο μια κλασσικη τελε.οσο και να την βαρας δεν βγαζεις τα κλασσικα μπασοπριμα μιας τελε :)

οσο για την ατακα της... :o

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου