Προς το περιεχόμενο

Αρπίσματα στην ηλεκτρική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω εδώ και καιρό πως πολλά παιδιά που δεν ξέρουν γρι για το να παίζουν αρπίσματα με το χέρι παίζουν άνετα αρπίσματα(που θέλουν μπάσσο και πρίμα ταυτόχρονα)

Το κόλπο σε αυτά είναι "να μπουκώσεις" τις χορδές που δε θες να ακουστούν ώστε να ακουστούν αυτές που θέλεις και οι υπόλοιπες ως κούφιες???

 

 

Η αληθινή αφορμή που άρχισα να γράφω αυτότο thread είναι το τραγούδι Unforgiven-metallica που μου ζήτησε ένας φίλος μου ντράμερ να το βγάλω για να το παίζουμε.

Αρχίζει με ένα άρπισμα που δεν ξέρω πω να παίξω.Λόγω του distorted μέρους και του σόλο μετά δε μπορώ να το παίξω μόνο με δάκτυλα γιατί το υπόλοιπο τραγούδι θα ακουστεί άθλια.Τώρα με πένα είναι λίγο δύσκολο να παίξω το άρπισμα.Ένας τρόπος που βρήκα είναι να παίξω την πρώτη νότα(λα στην πέμπτη και σι στη 2η) με δάκτυλα και να συνεχίσω όλο το υπόλοιπο με πένα.Αν δε παίξω το μπάσο στην αρχή μου φαίνεται πως κάτι λείπει από το κομμάτι.Να γιατί τόση φασαρία!!Καμία ιδέα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό υπάρχουν 2 κιθαρίστες και όχι 1. Παίζεις το άρπισμα κανονικά με τα δάχτυλα και μετά κανονικά με πένα! 8O Μπορείς να βάλεις την πένα σε καμιά θέση που να σε βολεύει (τώρα στην κωλότσεπη θα είναι, στα δόντια θα είναι δεν ξέρω ) και γρήγορα θα την αρπάζεις για να παίξεις μετά τα βαριά :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαστικα θα το παιξεις με δαχτυλα (γιατι μετα θα κανεις strumming και οχι αρπισμα)Και ο Hetfield με δαχτυλα το παιζει.Οσο για την εναλλαγη δαχτυλων-πενας μεσα στο κομματι δοκιμασε να κρατας την πενα αναμεσα στο δεικτη και το μεσο οταν παιζεις με δαχτυλα και οταν τη χρειαστεις..θα καταλαβεις τι πρεπει να κανεις.Αλλη λυση ειναι να την κρατας στο στομα αλλα το βρισκω λιγο ανθυγιεινο (εκτος και αν δεν σου πεφτουν ποτε στο πατωμα :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό υπάρχουν 2 κιθαρίστες και όχι 1.

Εγώ όμως είμαι μεγάλη ψωνάρα και θέλω να τα παίζω όλα!!! :lol: :lol:

Αυτό που λες δεν το χω δοκιμάσει γιατί μετά τα βαριά ξαναρχίζει το άρπισμα.Δε θυμάμαι όμως αν παίζει και το αρχικό ή μόνο ένα που είναι μετά το αρχικό και δε χρειάζεται δάκτυλα.Θα το κοιτάξω

 

Αλλη λυση ειναι να την κρατας στο στομα αλλα το βρισκω λιγο ανθυγιεινο (εκτος και αν δεν σου πεφτουν ποτε στο πατωμα :lol: )

Δε μου πέφτουν αλλά γεμίζει όλη η κιθάρα σάλια μετά!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου πέφτουν αλλά γεμίζει όλη η κιθάρα σάλια μετά!!!

 

 

προσοχη μην παθεις καμια ηλεκτροπληξια :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το αρχικό άρπισμα την Λα και Σι που χτυπας μαζί στην αρχή κράτα την πένα κανονικά(αντίχειρα δείκτη) και χτύπα την Σι με τον μέσο

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το αρχικό άρπισμα την Λα και Σι που χτυπας μαζί στην αρχή κράτα την πένα κανονικά(αντίχειρα δείκτη) και χτύπα την Σι με τον μέσο

 

γινεται και αυτο (εμενα με βολευει να χτυπαω τη Σι με τον παραμεσο) απλα θα εχει καποια διαφορα στη χροια μεταξυ των χορδων που χτυπαει η πενα και αυτων που παιζει δαχτυλα (εκτος και αν εχεις νυχια στο δεξι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα δει τον hetfield προ αμνημονεύτων χρόνων να κρατάει την πένα στο στόμα όποτε δεν την χρειαζόταν....το ίδιο και τον ritchie....Όταν χρειάστηκε να κάνω αλλαγές πένα-δάχτυλα έτσι έμαθα. Έτσι μου φαίνεται και πιο βολικό μακράααν. Σίγουρα είναι πιο τσαχπινικο που την "κρύβουν" στο χέρι αλλά εγώ δεν τα καταφέρνω καλά ακόμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου