Προς το περιεχόμενο

Προσπαθώντας μια χειροποίητη κιθάρα!


Horrified

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Λοιπόν σε κάμποσες μέρες παω σε ένα ξυλουργίο φίλου να προσπαθήσω την πρώτη μου χειροποίητη κιθάρα, νταξυ θα το παλέψω (για να προλάβω σχόλια του τύπου θα χασεις τον χρόνο σου κτλ.) επειδη ξέρω διαστάσεις για fender και ibanez (πλατος και μήκος(απο το πιο πανο σημειο μεχρι το πιο κάτω)) για το αρχικο ξύλο του body μήπως θα μπορούσατε να μου πειτε διαστάσεις και για αλλες κιθάρες που έχετε εκτός απο τις δύο εταιρίες που είπα? πχ: Gibson-explorer-flying V , Jackson RR-KV??? αν μπορείτε να μετρήσετε θα μου κανετε μεγάλη χάρη.

 

2)Λοιπον έχω μια απορία,ενταξυ το ξέρω οτι οι les paul ειναι τρακοσια εκατομμθρια κομματια (πλακα 8O ) ) για να την φτιάξεις ισχύει το ιδιο για ποιεσ αλλεσ κιθάρες? σκοπέβω να φτιάξω μια explorer θα πρεπει να φτιάξω το σώμα απο δύο κομματια? κατα πόσο αυτό βοηθάει τον ήχο?

 

 

3)Ξύλα? τι Ξύλα? εγώ κατί εχο στο μυαλλό μου ομώς θέλω να ακούσω και τι δικία σας γνώμη. αν φτιάξω explorer που είναι ήδη πολυ βαριά λόγο μεγέθους τι ξύλο να βάλω? αν φτιάξω stratocaster να βάλω τα κλασσικά ξύλα που χρησιμοποιεί και η fender η να δοκιμάσω καποιά πατέντα (πολλά ξύλα αντι για ενα κομματι πχ alder ηνα δοκιμασω και καποιο αλλο ξύλο όπως basswood?)

 

ελπίζω να μπορείτε να βοηθήσετε...

pla mpla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ προσωπικά θα σουλεγα να μην μπλέξειςςς τοοοοοοοοοσο πολύ με ξυλουργό..να πάρεις ένα έτοιμο κομμένο ξυλάκι απο Αμερική και να αρχίσεις απο εκεί σαν βάση... δεν ξέρω αν οι υπολοιποί έχουν άλλη γνώμη και ούτε είμαι πολύ έμπειρος στο θέμα.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd αν καταλαβα καλα εσεις μιλατε για συναρμολογηση κιθαρας ε?

τεσπα εξακολουθω να θελω να την φτιαξω απο την αρχη με ολες τις διαδικασιες. τουλαχιστων θα φτιάξω το body.

 

μπορει να μου πει καποιος κατι απο αφτά που ρώτησα οχι για fender για οποια αλλη εταιρία ξέρει.

 

 

Α! επισης θέλω plzzzzz αν μπορει να μου πει καποιος σχετικά με το body της gibson πόσα κομματια ειναι. (μου φαίνετε οτι το πανο μεροσ τισ ειναι απο maple δυο κομματιων που εχουν κοληθει ετσι ωστε να φαινωντε τα νερα ωραία και το κατω mahogany εεεε? ) πειτε και σεις!!

pla mpla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1.Οι Les Paul Custom, Deluxe, και Standard στο σώμα έχουν μαόνι και σαν "καπάκι¨ ένα φύλο λεπτό κελεμπέκι, για περισσότερα πρίμα.

Συνήθως το καπάκι αποτελείται από 2 bookmatched κομμάτια (δηλ. να ταιριάζουν τα νερά τους).

 

2. Οι Explorer στην αρχή κατασκευάζονταν από korina wood, (πχ του Albert King) ενώ η σειρά SG από σκέτο μαόνι.

 

3. Το μπράτσο της explorer δεν είναι βιδωτό, εκτός κι αν αποφασίσεις να την κάνεις απλούστερα...

 

4. Οι ακριβές κιθάρες γίνονται συνήθως από ένα έως δύο κομμάτια ξύλου. Τα πολλά κομμάτια ξύλου χρησιμοποιήθηκαν από τη βιομηχανία για μείωση του κόστους κατασκευής γιατί μπορούσαν να κολλάνε τα "υπόλοιπα" και να τις βάφουν με αδιάφανα βερνίκια. Μέχρι και ξυλοπολτός έχει χρησιμοποιηθεί.

Βεβαια έχουν υπάρξει πολλές αναζητήσεις για τον "διαφορετικό" ήχο, όπως plexiglass, αλουμίνιο, αλλά και τεχνοτροπίες όπως το neck-through-body, όπου αναπόφευκτα εκεί έχεις περισσότερα κομμάτια που όμως ισοσταθμίζονται από άλλο παράγοντα.

 

5. Για διαστάσεις πρέπει να φτιάξεις πατρόν αντιγράφοντας περίγραμα κλπ, από κιθάρα που σου αρέσει. Τέτοια έχουν οι περισσότεροι έλληνες κατασκευαστές / διορθωτές.

 

Αν θες τη γνώμη μου πρέπει να διαβάσεις αρκετά πράγματα ακόμη πριν ξεκινήσεις να φτιάξεις κιθάρα μόνος σου.

Υπάρχουν καλά βιβλία αλλά προυποθέτουν αγγλικά.

Ξεκίνα με συναρμολόγηση. Θα ανακαλύψεις πολλά.

Υπάρχει άλλο thread που αναφέρονται 2-3 εισαγωγείς κομματιών, αλλά και πολύ κατατοπιστικό άρθρο του superfunk "Συναρμολογώντας μία bolt-on κιθάρα."

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth δεν θα την κάνω βιδωτή θα προσπαθήσω οπως την κάνουν σε Gibson και απο ένα ξύλο ομώς πριν είχα αράξει και σκεφτόμουνα να το βάλω οπως κανουν και στις les paul με δύο ξύλα δεν θα ήταν καλή φάση? explorer με το κλασσικο σκάψιμο της les paul στο πάνω μέρoς(και ύστερα να κάνω και ένα βάψιμο transparent )? τεσπα το θέμα είναι οτι κάνω όνειρα χωρίς καν να εχω σχεδιο η διαστάσεις για το αρχικο ξύλο γιατί όσο να ναι η explorer έχει μεγάλο body. μπορεί κάποιος να βρεί διαστάσεις για explorer να με βοηθήσει?

pla mpla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

by the way το κελεμπέκι είναι το maple? ειναι ευκολο να το βρω σε ξυλουργεια? επισης το swamp ash και το basswood πως θα το ζητήσω? ειναι ευκολο να τα βρω?

pla mpla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Horrified υπάρχουν 2-3 καλά βιβλία για αυτό το θέμα και σου συνιστώ να διαβάσεις κάποια πράγματα πρώτα πριν ξεκινήσεις. Έχω το «constructing a solid-body guitar» του Roger Siminoff, το οποίο έχει μέσα πατρόν και πληροφορίες για μια ολόκληρη στυλ les paul κιθάρα. Προσωπικά, με τα λίγα που ξέρω, σου προτείνω να ασχοληθείς-κατασκευάσεις μόνο το σώμα της κιθάρας γιατί τα υπόλοιπα μέρη είναι παλούκια!!!

 

Υπάρχουν πολλά πατρόν στο διαδίκτυο και είμαι σίγουρος ότι κάπου είχα δει και την explorer. Υπόψην, ότι αν ασχοληθείς με το σώμα θα πρέπει πρώτα να έχεις αγοράσει μπράτσο κλπ για να δεις αν κάθονται καλά τα κομμάτια μεταξύ τους. Όσο για μια εξολοκλήρου κατασκευή κιθάρας αν δεν έχεις κάποιον γνωστό σου ξυλουργό, απλά δε νομίζω να τα καταφέρεις –τουλάχιστον σύντομα- και ούτε πρόκειται να κάτσει κανας ξυλουργός να σε βοηθήσει. Πίστεψέ με, εδώ τους πάω τίποτα απλά σχέδια για να φτιάξω κανα απλό κουτί και με κοιτάνε με μισό μάτι.

 

Πάντως, μην σνομπάρεις την άποψη να συναρμολογήσεις μια κιθάρα. Μπορεί να είναι έτοιμα κομμάτια αλλά πίστεψέ με όταν φτάσουν στο σπίτι σου δεν θα σε νοιάζει καθόλου, θα βαδίζεις σε πιο σίγουρα μονοπάτια, θα καταλάβεις το ότι να έκανες κάτι μόνος από την αρχή και στα τυφλά δεν θα είχε καλό αποτέλεσμα και θα έχεις και την αίσθηση του diy στο τσεπάκι.

 

Καλή τύχη anyway!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου θυμησες τωρα πριν 15 χρονια ξεκινησα και γω μια τετοια προσπαθεια.

καπου εχω ενα τετραδιο με φωτο διαστασεις και ξυλα για καποιες κιθαρες αν το βρω καποια στιγμη θα στο στειλω.

ειχα ξεκινηση αφου πρωτα μου εφτιαξε ο ΚΑΓΜΑΚΗΣ μια stratocaster'57 ετσι κολλησα και ξεκινησα μια TELECASTER'57 με ενα black'n'deker αθανατο εργαλειο ακομα ζει.

μη βασιζεσαι σε ξυλουργους καντα ολα μονος σου .αλλα χρειαζεται καλος εξοπλισμος και ο καταλληλος (μακρια απο κινεζικα εργαλεια) τα ξυλα αυτα ειναι πολυ σκληρα και θελουν καλα εργαλεια.Για να καταλαβεις με μια σεγα για να κοψω το ξυλο (ash) εκανα πανω απο ενα μηνα ενω με μια κορδελα θα ηταν ποιο ευκολο.Καλη πλανη ηλεκτρικη (παιδευτικα πολυ με την χειροκινητη.Ρουτερ κλπ.

το σωμα πιστευω θα το καταφερεις το μανικι ομως ειναι πολυ δυσκολο(εγω δεν εφτασα εκει) αλλα αν εχεις υπομονη και επιμονη ολα γινονται.

λοιπον ΚΑΝΤΟ και ΚΑΛΛΗ :D :D ΕΠΙΤΥΧΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το πιο φτηνό ξύλο της αγοράς και φτιάξε μια κιθάρα για να μπεις στο νόημα.. είναι λογικό σαν πρώτη φορά να κανείς αρκετά λάθη οπότε θα είναι κρίμα να χαλάσεις καλά ξύλα και αρκετά χρήματα και να μην πετύχει στο τέλος, δεν συμφωνείς? για μένα η καλύτερη λύση είναι να πάρεις μια απομίμηση explorer η les paul (στην πιο ξεφτίλα τιμή)να την διαλύσεις τελείως και να αντιγράψεις ένα ένα τα κομμάτια της στα ξύλα που θα πάρεις βελτιώνοντας όσο μπορείς το κάθε μέρος για να γίνει καλύτερη απτήν άλλη .είναι αλλιώς να βλέπεις σχέδια και πατρόν και αλλιώς να τα έχεις μπροστά σου.

αν τελικά φτιάξεις κάτι καλό...

1)ξεκινάς μια δεύτερη κιθάρα με ακριβά ξύλα (και περισσότερη εμπειρία)

2)μας λες τα κόλπα να το κάνουμε και εμείς.. :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου