Προς το περιεχόμενο

gain loose?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι καθαρα θεμα εμπειριας και προσαρμογης...

 

αυτο που κανει εναν "καταπληκτικο" ηχο που εφτιαξες ΜΟΝΟΣ σου στο σπιτι σου (η στο μαγαζι) να μην "παιζει" πανω στο παλκο,ειναι απλα το interaction του ηχου αυτου με τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ οργανα στο live ή στο στουντιο.

 

Για αυτο αλλωστε τις τελικες ρυθμισεις του ηχου μας τις κανουμε οταν παιζουμε ΜΑΖΙ με αλλους και οχι μονοι στο...σπιτι...

 

Για αυτο αλλωστε πολλοι κιθαριστες του "παλκου" ειναι πολυ διστακτικοι με καποια "σουπερ-ντουπερ" εργαλεια τα οποια πολλα υποσχονται (και ισως πραγματοποιουν στο δωματιο του bedroom player) αλλα ελαχιστα πραγματοποιουν πανω στη σκηνη....(μια και δεν ειναι παντα σιγουρο οτι ο "καλυτερος" ηχος θα λειτουργησει καλυτερα σε ενα συγκεκριμενο σχημα πανω στη σκηνη...) 

 

Επισης κατι ΤΡΟΜΕΡΑ σημαντικο ειναι οι...απλοι ΝΟΜΟΙ της ΦΥΣΙΚΗΣ..

 

ΑΛΛΟΙΩΣ θα "νοιωσεις" εναν ενισχυτη στο σπιτι σου καθισμενος ακριβως μπροστα του και με το ηχειο του στραμμενο στα..αυτια σου και αλλοιως σε ενα παλκο με τον ενισχυτη 3 μετρα πισω σου και να κοιταζει τα ποδια σου,ειδικα στο LIVE το ΜΟΝΟ που πρεπει να σε απασχολει ειναι ΤΙ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ (μεσα απο το PA) & αν αυτο απαιτει "θυσιες" για τον ηχο που ακους πανω στο παλκο να τις κανεις!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στο στούντιο δεν έχεις gain λες και γενικά ο ήχος δεν σε ικανοποιεί... όμως εκεί παίζεις με άλλο ενισχυτή και ηχεία  right? κατάλαβα σωστά? γιατί αν πάρεις όοοολα τα πράγματα στο στούντιο , κάνεις δηλ. κανονική μετακόμιση και έχεις πάλι χάλια ήχο τότε θα φταίει η διαφορετική ακουστική του χώρου και η διαφορά στην εντάση (αλλού παίζεις και αλλού έχεις ρυθμίσει σπίτι), όπως είπαν και τα παιδιά εδω.

 

παρόλα αυτά, αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι στάνταρ. βοηθά επίσης να υπάρχει και συννενόηση με τους άλλους. να μην καλύπτει ο ένας τον άλλον, "παικτικά" ... για να μην υπάρχει κόντρα στο τέλος ποιός θα ακουστεί!!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ παθαίνω το αντίθετο:

 

Στο σπίτι η Tonelab ακούγεται μέτρια, ενώ με την μπάντα ΑΠΟΓΕΙΩΝΕΤΑΙ ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια χωρις ιχνος ειρωνιας θα μπορουσατε να μου πειτε δοκιμαμσενα overdrives-distortion τα οποια να δουλευουν εξισου καλα και στο studio και στο σπιτι .H μουσικη που παιζουμε ειναι απο toto μεχρι whitesnake και pink floyd.....γηινα πραγματα και portable οχι να κοστιζουν 3000euros....

 

 

φοβαμαι απο την αλλη μηπως ψαχνω τον τελειο ηχο και εχω κολλησει σε αυτο και μονο ,αυτο ειναι σχολιο του αδερφου μου ο οποιος ειναι μπασιστας 33 χρονων ,παντρεμενος και οσο να'ναι πιο κατασταλαγμενος ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα (εκτός άμα επιμένεις οπότε να μου χαρίσεις τα "άχρηστα" πλέον gear σου  ;D)

 

Κάτσε 1 ώρα στο στούντιο και χτίσε σιγά σιγά τον ήχο σου εκεί μέσα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδηποτε "δοκιμασμενο" overdrive και να παρεις παντα το σημαντικοτερο ειναι ΠΩΣ θα το ρυθμισεις και βεβαια το Α και το Ω θα παραμενει ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ με τον οποιο θα παιξεις.

 

Και το ''χειροτερο" overdrive να βαλεις σε εναν Mesa Boogie θα παιξει 100 φορες καλυτερα απο το "καλυτερο" σε εναν Gorilla.....

 

Δεν ειναι λοιπον θεμα μονο "δοκιμασμενων" εργαλειων αλλα και του ΤΡΟΠΟΥ που θα τα χρησιμοποιησεις,παντως μιλωντας.....εκ μπυρας (και εγω..παντρεμενος και..κατασταλαγμενος ειμαι... ;D) το μεγαλυτερο λαθος που κανει το 99% των απειρων κιθαριστων ειναι το υπερβολικο gain & το κοψιμο των μεσαιων....(σε συνδιασμο με την..αλλογιστη χρηση...ΔΙΠΛΩΝ μαγνητων :) :) :) :),αν ειχα ενα ευρω για καθε φορα που ειδα τη..λαμψη της ευτυχιας στο προσωπο καθε ταλαιπωρημενου απο τη μουντιλα & την ελειψη ευκρινειας των διπλων μαγνητων πανω σε ενα παλκο με πολλα αλλα οργανα ή σε μια ηχογραφηση με πολλα καναλια...,οταν του εδωσα μια strat ή Tele ,θα ημουν ΠΟΛΥ πλουσιος...:) )

 

Και μη ξεχνας το βασικοτερο οτι δηλ. οπως δεν χρειαζεσαι ενα Cherokee για να κατεβεις στο κεντρο της Αθηνας στις 8 το πρωϊ της Δευτερας...ετσι και δεν χρειαζεσαι μια Les Paul με super hot διπλους & 2 stack Marshall για να παιξεις το Stairway to heaven στο μπαρακι της γειτονιας σου... :)

 

Παιζοντας συχνα ζωντανα και ψαχνοντας τον ηχο σου πολυ γρηγορα θα μαθεις (αν το θες βεβαια...) τι "δουλευει" και τι δεν "δουλευει"...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλογιστη χρηση...ΔΙΠΛΩΝ μαγνητων :) :) :) :)

 

 

βζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ  :D

 

Εδώ που τα λέμε οι διπλοί θα έπρεπε να έρχονται με ετικέτα όπως τα τσιγάρα: οι humbuckers βλάπτουν σοβαρά την μουσική σας υγεία"  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ παθαίνω το αντίθετο:

 

Στο σπίτι η Tonelab ακούγεται μέτρια, ενώ με την μπάντα ΑΠΟΓΕΙΩΝΕΤΑΙ ;D

 

Αυτος ειναι και ο βασικος λογος που πλεον την χρησιμοποιω αποκλειστικα (χθες ξεφορτωθηκα και τα τελευταια "βρωμικα" πεταλια μου μια και,για αυτα που εγω παιζω, ωχριουσαν μπροστα σε αυτα της TL τοσο στην προβα ,οσο και στο live)  ,εχω μαλιστα σωσει 4 σετ διαφορετικων ρυθμισεων που ταιριαζουν σε ολες τις περιπτωσεις απο bedroom practicing μεχρι Live στο ..Μαρακανα!! :) :) 

 

Παντως εμενα και στο σπιτι μια χαρα μου ακουγεται... :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ετσιιιιιιιιιιιι  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Νεο τεστ δεξιοτητων ΑΣΕΠ: βρειτε το σωστο στο παρακατω τεστ πολλαπλης επιλογης:

 

-Οι διπλοι ειναι λασπη (η πιο ευηχα....μες τη λασπουρια)

 

-Οι μονοι ειναι μελι (Αττικη παρακαλω)

 

-Οι μονοι ειναι ββββββββζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ (μποινγκκκκκκκκκκκκκ)

 

-Οι διπλοι ειναι λουκουμαδες με μελι

 

Ο ευρων να περασει απο τις εκδοσεις μας να παραλαβει το δωρο του εναν τομο του best seller μας "οχι αλλο καρβουνο"

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τι κάνετε μωρέ; Αυτα τα κερατα δεν δουλευουν!!!!Σταματήστε το κάρβουνο... Όχι άλλο κάρβουνοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!"

 

;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου