Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση μαγνητών! Active + Passive στην ίδιο κιθαρα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Πρόσφατα αγόρασα μεταχειρισμένη την Ibanez js-100 και είμαι πανευτυχής γιατί την πήρα καλή τιμη και έιναι ωραίο όργανο.

 

Ως γνωστόν έχει μαγνήτες την ibanez απάνω και όχι τους Dimarzio που έχουν τα μεγαλύτερα μοντέλα Joe Satriani.

Τα καθαρά με αυτούς τους μαγνήτες είναι πολύ καλά για 2πλοί μαγνήτες αλλα οι βρωμιές απογοήτευση. Ίσως φταίει το ότι έχω καλομάθει με τους EMG!

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν "δε βαριέσε θα μαζέψουμε λεφτά και θα τον πάρουμε τον Fred!"

Επειδή όμως είμαι πολύ γύφτος, σκέφτηκα ότι μπορώ να πάρω τον ένα EMG-81 απο την άλλη μου κιθάρα, αφού είναι στο λαιμό και έτσι κ αλλιως δεν κάνει για καθαρά εκει πάνω, να τον βάλω στ γέφυρα της JS.

 

Με λίγα λόγια να έχω κ στις δύο κιθάρες έναν EMG-81 στη γέφυρα και στο λαιμο τους ibanez.

 

To ερωτημα είναι κατα πόσο είναι δυνατόν να έχω και active και passive μαγνήτες ταυτόχρονο (μιλάω για τη μεσαία θέση του διακόπτη) και κατα πόσο αυτό είναι δυνατόν.

 

Αν γίνεται, πώς θα πρέπει να γίνει η σύνδεση? Η js-100 έχει ενα volume, διακόπτη 3 θέσεων και ενα διακόπτη split. Η άλλη κιθάρα έχει διακόπτη 3 θέσεων και volume μόνο.

 

Πιστεύω πως θα είναι αρκετά πολύπλοκο, αλλα με το καλάι και το ξύλο έχουμε καλές σχέσεις, οπότε μου λείπει η γνώση και τα σχέδια! Μορφώστε με παρακαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συνιστω την μιξη active και passive στην ιδια κιθαρα...........ειχα στο παρελθον προσπαθησει με διαφορες διαταξεις και καμια τελικα δεν δουλευε απροβληματιστα με αποτελεσμα να τα παρατησω....

 

Ο πλεον σωστος τροπος ειναι αυτος που περιγραφει η emg στο σιτε της με την χρηση του ΡΑ2.....ριξε μια ματια και θα δεις....

 

Απο εκει και περα μπορεις να χρησιμοποιησεις διαφορετικα volume/tone controls (25K) για τον active  και 250Κ (η 500Κ κ.ο.κ ) για τον passive και θα δουλευουν οκ οταν ο καθενας ειναι επιλεγμενος απο μονος του........Στην μεσαια θεση ομως που θα ειναι και οι δυο επιλεγμενοι θα υπαρχει προβλημα μια και ο passive θα "βλεπει" και τα 25Κ του active.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... To είδα το PA2. καλό φαίνεται, αλλα άντε να το βρείς.

Δεν γίνεται με τίποτα δλδ να είναι στο ίδιο volume ε? Χρειάζεται διαφορετική αντίσταση ο καθένας?

Κάποια πατέντα έτσι ώστε να γίνει, και στη  μεσαία θέση ας ακούγεται λιγότερο ο passive. Είδα τα σχεδιαγράμματα στο pdf που δίνει η EMG αλλα δεν αναφέρει κάτι για ταυτόχρονα active και passive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα FAQ's της EMG σου εξηγεί πως μπορείς να το κάνεις, αν και όπως είπε και ο fenderiarhs δεν είναι καλή ιδέα.

 

Can I mix EMG's with passive pickups?

 

    It is possible to mix EMG's with passive pickups. There are three possible wiring configurations; one is better than the other two.

 

    Use the high impedance (250K-500K) volume and tone controls. The problem is that the high impedance controls act more like a switch to the EMG's. The passive pickups, however, will work fine. If you have a guitar with two pickups and two volume pots, with a three-way switch, there is another alternative. Use the 25K pots for the EMG, and the 250K pots for the passive pickup. This way you can use one or the other with no adverse affects, but with the switch in the middle position the passive pickup will have reduced gain and response.

 

    Use the low-impedance (25K) volume and tone controls provided with the EMG's. The problem here is that the passive pickups will suffer a reduction in gain and loss of high-frequency response.

 

    This is the best alternative. Install an EMG-PA-2 on the passive pickups. There are two benefits to doing this. With the trimpot on the PA-2, you can adjust the gain of the passive pickups to match the EMG's. The PA-2 acts as an impedance matching device so you can use the low-impedance EMG controls (25K) without affecting the tone of the passive pickups. You will also be able to use other EMG accessory circuits such as the SPC, RPC, EXB, EXG, etc. For this application, we recommend ordering the PA-2 without the switch for easy installation on the inside of a guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx lastwill. Τυχαίνει να έχω 250Κ σε αυτήν με τους EMG (μου γάμ... ένας φίλος το 25Κ παίζοντας το φωνάζοντας "Αμα το γυρίσεις αποτομα και με δύναμη επαναφέρεται στην αρχική του θέση") και έτσι μου έδωσε το δικό του 250Κ απο κιθάρα με Passive. Μια χαρά δουλεύει, απλά δεν υπάρχει διαφοροποίηση στ αυξομείωση της έντασης. Ειναι μέγιστη στο μέγιστο και αν το χαμηλώσεις λίγο κλείνει εντελώς.

 

Ωραίο αυτό με το ποτενσιόμετρο, αλλα στο δια ταύτα? πως θα συνδέσω το splitter? τι θα κάνω με το stereo jack που απαιτούν οι active? Δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο, οπότε αν κάποιος έχει ένα σχεδιάγραμμα να το ποστάρει παρακαλώ! (herilatron εσενα το λέω. Ξέρω ότι ξέρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου