Προς το περιεχόμενο

tired of Reason...


uvm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:D :D :D Υπάρχει και το pc_keyboard  :D  :D  :D

 

Έχω παίξει εγώ μελωδίες με το qwerty_asdf όταν ήμουν πιτσιρικάς !!!!!

 

Κακά τα ψέμματα πάντως...

Άλλo να γράφεις νότα νότα και να παιδεύεσαι με το mouse και άλλο ένα midi keyboard !

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τώρα στα γεράματα (λέμε τώρα) είπα να ασχοληθώ με τα πλήκτρα γιατί στις μίξεις μου άρχισαν να μου φαίνονται άσχημα τα σύνθια του Reason, που έχω αρχίσει να τα βαριέμαι απίστευτα :P.

 

Ερώτηση : Με το Thor του Reason 4 έχεις ασχοληθεί καθόλου? Γιατί εγώ ασχολούμαι αρκετά εδώ και 2-3 μηνάκια τώρα και νομίζω πως έχω καταλάβει περίπου το 20-30% των δυνατοτήτων του... Πως είναι δυνατόν να το βαρεθείς???

Μήπως παίζεις μόνο με τα preset ???

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να αναγκαστείς να έχεις κάποιο μιντι keyboard? Απλά τα στείνεις, γράφεις τις νότες, παίζεις με τους αυτοματισμούς και βουαλα. Απλά το μιντι k. σε βοηθά τραγικά να το γράψεις ον δε φλαϊ.

 

 

έκανα τόσο καιρό αυτό που λέει ο boukaw7.

Εννοούσα ότι βαρέθηκα τους ήχους και τα samples του reason και θα ήθελα να ασχοληθώ με τα VSTs στο qbase. Έβαλα το minimoog vst στο qbase και ο ήχος ήταν ....καμία σχέση! και αυτό με έκανε να θυμηθώ κάτι που έγραφε κάποιος εδώ μέσα σχετικά με τα "μπλιμπλίκια του reason", που δεν του πολυέδωσα βάση τότε και τώρα άρχισα να καταλαβαίνω τι εννοούσε.

Επειδή όμως, τέλος πάντων, μου φαίνεται πιο εύκολο να ζωγραφίσεις στο reason (το κάνω εδώ και πολύ καιρό) και στο qbase o editor μου φαίνεται λίγο δύσχρηστος (ίσως και γιατί συνήθισα το reason!), επομένως, θα ήταν ίσως πιο εύκολο για μένα να δοκιμάσω να παίξω πλήκτρα. Αυτό εννοούσα.

 

Πάντως, ξέρω ότι δεν είναι η εύκολη μέθοδος αυτό που έκανα ως τώρα και ότι θα ήταν καλύτερα να έπαιζα με πλήκτρα παρά να ζωγραφίζω τις νότες αλλά δεν είμαι ο superman να τα κάνω όλα μόνος μου -και μπράβο σε αυτούς που το κάνουν :)- ! και δεν ξέρω να παίζω πλήκτρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω να πιάσω ούτε μια συγχορδία! Και για να πω την αλήθεια, μου φαίνεται πολύ εύκολο να ζωγραφίζεις και να κάνεις automation, παρα το γεγονός ότι θεωρείται ανορθόδοξη μέθοδος. Ωστόσο, θα ήθελα να δοκιμάσω πλήκτρα, όσο ζούμε μαθαίνουμε ;)

Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο...ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τώρα στα γεράματα (λέμε τώρα) είπα να ασχοληθώ με τα πλήκτρα γιατί στις μίξεις μου άρχισαν να μου φαίνονται άσχημα τα σύνθια του Reason, που έχω αρχίσει να τα βαριέμαι απίστευτα :P.

 

Ερώτηση : Με το Thor του Reason 4 έχεις ασχοληθεί καθόλου? Γιατί εγώ ασχολούμαι αρκετά εδώ και 2-3 μηνάκια τώρα και νομίζω πως έχω καταλάβει περίπου το 20-30% των δυνατοτήτων του... Πως είναι δυνατόν να το βαρεθείς???

Μήπως παίζεις μόνο με τα preset ???

 

 

ναι! το Thor είναι πολύ καλό και μπορώ να πω ότι είναι αυτό που με κράτησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το M-Αudio Axiom 49 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τώρα βέβαια υπάρχουν και άλλες αξιόλογες προτάσεις όπως τα Novation Remote SL , τα Edirol PCR που είναι εξίσου καλά αν και λίγο ακριβότερα. Όλα πάνω κάτω έχουν τις ίδιες δυνατότητες ... Εγώ θα έριχνα μια ματιά και στο καινούριο AKAI MPK49 το όποίο φαίνεται πολύ ωραίο και έχει αρκετά καλούδια όπως arpeggiator, latch button, 12 Αkai Drumpads (γιατί δεν βάλανε 16???) και έτοιμα preset έτσι ώστε να δουλεύει με όλα τα γνωστά προγράμματα. Λίγο τσιμπημένο μου φαίνεται στην τιμή (γύρω στα 400 αν δεν κάνω λάθος) αλλά δεν το έχω δει από κοντά οπότε δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Εγώ θα σου πρότεινα αν δεν θέλεις να μπλέξεις στα βαθιά να δεις και το FL Studio που υποστηρίζει και VSTi και είναι πιο απλό στη χρήση του απο το Cubase.

 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το M-Αudio Axiom 49 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τώρα βέβαια υπάρχουν και άλλες αξιόλογες προτάσεις όπως τα Novation Remote SL , τα Edirol PCR που είναι εξίσου καλά αν και λίγο ακριβότερα. Όλα πάνω κάτω έχουν τις ίδιες δυνατότητες ... Εγώ θα έριχνα μια ματιά και στο καινούριο AKAI MPK49 το όποίο φαίνεται πολύ ωραίο και έχει αρκετά καλούδια όπως arpeggiator, latch button, 12 Αkai Drumpads (γιατί δεν βάλανε 16???) και έτοιμα preset έτσι ώστε να δουλεύει με όλα τα γνωστά προγράμματα. Λίγο τσιμπημένο μου φαίνεται στην τιμή (γύρω στα 400 αν δεν κάνω λάθος) αλλά δεν το έχω δει από κοντά οπότε δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Εγώ θα σου πρότεινα αν δεν θέλεις να μπλέξεις στα βαθιά να δεις και το FL Studio που υποστηρίζει και VSTi και είναι πιο απλό στη χρήση του απο το Cubase.

 

 

το qbase το δουλεύω και rewire με το reason και μόνο του,  εκει γράφω τις κιθάρες και τις φωνές! οπότε δεν θα μου χρειαστεί το FL! Πάντως, ευχαριστώ για τις προτάσεις :), σκεφτόμουν κάτι φθηνό, καμιά 100ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι! το Thor είναι πολύ καλό και μπορώ να πω ότι είναι αυτό που με κράτησε

Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Δε μας παίζετε κι εμάς τους άσχετους;; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Thor είναι το νέο synth που υπάρχει στην έκδοση του Reason 4.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ :

 

http://www.propellerheads.se/products/reason/index.cfm?fuseaction=get_article&article=whatis_closeup_thor

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά με κάτι τέτοιο κάνω την δουλειά μου?

http://www.thomann.de/gr/m_audio_oxygen_8_v2.htm

 

και κάτι άλλο: επειδη από πλήκτρα, όπως ανέφερα, δεν κατέχω, ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τα usb και τα midi πρωτόκολλα, σε σχέση με τα πλήκτρα εννοώ. να προτιμήσω κάτι συγκεκριμένο?

thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου