Προς το περιεχόμενο

Effector ή PC?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Effector  ή PC?

 

Χρειάζομαι κάποιον εφέκτορα για να τον έχω κουμπωμένο στο Jupiter 6

αλλά και για να δίνω εφέ βάθους στον ενισχυτή ακουστικών κατά την ηχογράφηση.

 

Από την άλλη έχω έναν Υ/Η  που δεν δουλεύει

γιατί υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα γραφικών.

Έχω και μια SoundBlaster Audigy Platinum eX  στα 48kZ.

 

platinum-ex.jpg

 

Σκέπτομαι πως με τα ίδια χρήματα που θα μου κοστίσει ένας εφέκτορας,

θα πάρω μητρική και επεξεργαστή για τον Υ/Η,

και μπορώ να τον χρησιμοποιήσω ως εφέκτορα.

 

Από την μία, ..  ο Υ/Η μπορεί να κάνει και άλλα πράγματα

αλλά από την άλλη μπορεί και κάτι άλλο να του χαλάσει κλπ …

 

Ο hardware εφέκτορας θα είναι πάντα ένας εφέκτορας

τον οποίο μπορώ και να πουλήσω κάποια στιγμή,

είναι μεν φορητότατος,

αλλά ίσως δεν θα μπορεί να κάνει τόσα όσα κάνει ένας Υ/Η με τα VST effects.

 

 

Τι να κάνω;

 

Έχει κανείς σας χρησιμοποιήσει Υ/Η ως εφέκτορα;

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται να μη το λες εφεκτορα? :):):):) 

 

Αν ολη η ιστορια ειναι να βαλεις λιγο βαθος στα ακουστικα αυτου που ηχογραφει παρε κατι τετοιο

http://www.thomann.de/gr/alesis_picoverb_effektgeraet.htm

μην μπλεκεις τζαμπα με ολοκληρο pc, θα σου βγει πιο ακριβα , και θα συμβαλεις στο να λιωσουν οι παγοι ακομη πιο γρηγορα.... :) :)

 

Eχει και πιο φτηνα παντως http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=multi_effects_processors&oa=pra

 

απο αυτα εχω δουλεψει μονο το picoverb το οποιο δεν ειναι τιποτα σπουδαιο. και απο ρυθμισεις δεν ρυθμιζεις τιποτα.

 

και μην ξεχνας . οχι πολυ βαθος στα ακουστικα του τραγουδιαρη. εχουν την ταση να φαλτσαρουν οταν το παρακανεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται να μη το λες εφεκτορα? :):):):) 

 

Αν ολη η ιστορια ειναι να βαλεις λιγο βαθος στα ακουστικα αυτου που ηχογραφει παρε κατι τετοιο

http://www.thomann.de/gr/alesis_picoverb_effektgeraet.htm

μην μπλεκεις τζαμπα με ολοκληρο pc, θα σου βγει πιο ακριβα , και θα συμβαλεις στο να λιωσουν οι παγοι ακομη πιο γρηγορα.... :) :)

 

Eχει και πιο φτηνα παντως http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=multi_effects_processors&oa=pra

 

απο αυτα εχω δουλεψει μονο το picoverb το οποιο δεν ειναι τιποτα σπουδαιο. και απο ρυθμισεις δεν ρυθμιζεις τιποτα.

 

και μην ξεχνας . οχι πολυ βαθος στα ακουστικα του τραγουδιαρη. εχουν την ταση να φαλτσαρουν οταν το παρακανεις.  ;)

 

Οκ, αλλά πώς να το λέω; ;D

 

Περισσότερο το θέλω για να το έχω στο παμπάλαιο αναλογικό Roland Jupiter 6,

το οποίο δεν έχει κάποιον ..εχμ :-\ , κάποια μονάδα με effects

 

Θέλω delays, chorus, flanger, phaser, distortion … και βέβαια reverb.

Θέλω

 

Θέλω

 

Θέλω

 

.....  ;D

 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσες να πεις οτι δουλευω τον Η/Υ και σαν εφφε.

 

αν δουλευεις cubase μπορεις να πατησεις το κουμπακι monitor σε ενα audio track που εχεις δρομολογησει την εισοδο της καρτας και οτι εφφε εχεις βαλει στο track θα επιδρασουν στον ηχο σου.

 

μπορεις να το κανεις φυσικα και με αλλα προγραμματα οπως reaktor αλλα μετα πας σε εντελως αλλες καταστασεις που αν θες μονο να βαζεις εφφε απλα ειναι too much.

 

παντως μαλλον θα χρειαστεις και μια καρτουλα γιατι η soundblaster ειναι για πιο multimedia καταστασεις και θα σου βγαλει latency. βεβαια ισως με τους ASIO 4 ALL να κανεις δουλεια αλλα δεν εχω εμπειρια για να σου πω. αν θα κανεις την κινηση να αγορασεις μητρικη και επεξεργαστη ισως θα μπορουσες να παρει και μια καρτα ηχου γυρω στα 100 ευρω με τους asio της και φυσικα καλυτερο ηχο.

 

εγω χρησιμοποιω μια πολυκαναλη καρτα για 4 εξοδους απο το micro q μου και αλλες 4 εξοδους απο το electribe(sx) μου και εχω την ανεση να βαζω τους compressor-ες και τα eq που απαιτει μια μιξη απλα τα ηχογραφω στο τελος στην ιδια εφαρμογη(cubase)

 

ελπιζω να βοηθησα

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου