Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες από Fender Strato AM. Standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τους μαγνήτες της Fender μου.

Πρόσφατα έβγαλα το pickquard της κιθάρας μου, μια Fender Strato American Standard του 2004 και παρατήρησα ότι υπάρχει σε κάθε μαγνήτη, γραμμένο με άσπρο μαρκαδόρο, ένα νούμερο. Συγκεκριμένα στον neck 56205 στον middle 56206 και στον bridge 56207. Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει αν αυτό έχει κάποιο νόημα;

 

Επίσης σκέφτομαι να της κάνω ένα update φορώντας της ένα σετ Fender Custom 69 Strat Pickup http://www.thomann.de/gr/fender_custom69strat_puset.htm

Έχει παίξει κανείς με τους συγκεκριμένους μαγνήτες; Καμιά γνώμη;

 

σας ευχαριστώ!

IMG_6031.thumb.JPG.8f43cea105f081ecc3843bca9ae895bf.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

φίλε nickgeo δεν αναφέρομαι στον σειριακό αριθμό που είναι τυπωμένος πάνω στον μαγνήτη, αναφέρομαι σ' αυτόν που είναι γραμμένος με μαρκαδόρο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους '69 τους ειχα και τους εχω ακομα αλλα... στο κουτι τους

Ηταν τοποθετημενοι σε μια ash deluxe plus του'89 που ειχα για να αντικαταστησουνε τους σενσορες(...) της ''μαμας''

Ωραιοι μαγνητες μεν με πολυ ωραια μπασα ειδικα στον neck αλλα με αναιμικα μεσαια και πολλα πριμα κατα την γνωμη μου

Αν θελεις το χαρακτηριστικο ''κουακ'' της 2ης και της 4ης θεσης ειναι οι ιδανικοι,αν ομως θελεις λιγο ογκο για πιο βρωμικο παιξιμο δεν θα το βρεις σ αυτους.Στα βρωμικα θα σε πανε σε ηχους εποχης αν αυτο θελεις (δηλ σε Marshall θα ακουσεις Blackmore,Hendrix κ.λ.π )

Ειναι απλα ενας απο τους παραδοσιακους στρατο-ηχους .Α!ναι εχουνε και την υπογραφη της γιαγιας... ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Costas-Grinder αγόρασα πρόσφατα μια classc player 60' που τους έχει τοποθετημένους απο τη μάνα της(Fender Custom 69 Strat Pickups). Εμενα μου αρέσουν αρκετά θα έλεγα και ναι είναι low pickups για oringinal strat ήχο..τον κλασσικό.

 

Και γιατι όχι αν είσαι από αθηνα να βρεθούμε να τους δοκιμάσεις  ;)

...σύντομα όμως, γιατί ενδέχεται να βάλω τους EMG SA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chord σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, πάρα πολύ κατατοπιστικές! Βασικά αυτό με ενδιαφέρει, ο πολύ κλασικός φεντεροήχος. Την τελευταία φορά που ηχογραφήσαμε κομμάτια μας στο στούντιο έπαιξα με τους μανίσιους μαγνήτες της κιθάρας μου και σε συνδυασμό με τα γκάζια του ενισχυτή προσέγγισα αρκετά αυτό που ήθελα, απλά αναρωτιόμουν αν με αυτό το σετ έβγαινε ο ήχος ακόμα πιο "κιμπάρικος", ακόμα πιο χαρακτηριστικός. Εσύ προσωπικά θα πρότεινες κάποιο άλλο σετάκι από το custom shop για πιο μπασομεσαίες συχνότητες;

 

@Tsevos σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόταση φίλε, δυστυχώς όμως δεν θα μπορέσω να αδράξω την ευκαιρία μια και είμαι από Θεσσαλονίκη  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τους 69 τους έβαλα στην Morris Strat μου και ειμαι υπερευχαριστημενος.

Μιλάμε πάντα για κλασικό ήχο late 60';s & 70's

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πολύ θα πας σε ήχο όπως τον περιέγραψε ο chord πιο πάνω αν και δεν μου φαίνεται να έχουν αναιμικά πριμα αλλά είναι αυτός ο ήχος που ήθελα εγώ,vintage ήχος με γ@@@τα χαμηλά.

τωρα αμα τους πεταξεις τα κερατα σου πάνω (απο πεταλια) θα βγάλουν θέλουν δεν θέλουν.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου