Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες από Fender Strato AM. Standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενας mini humbucker ισως τοτε...ουτε εχτρα τρυπες ουτε τιποτα.βρες ενα να ταιριαζει οσο το δυνατον με τα single coils του bridge και neck και δοκιμασε ετσι.η ακομα και ενας lace sensor θα εκανε πολυ καλη δουλεια.και αισθητικα θα ταιριαζε και μονος ειναι,θορυβος δεν υπαρχει,γκαζι εχει...για τσεκαρε αυτη την περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό που γράφει ο φίλος kultura μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς;

Έχοντας τους 54 (αλλά και τους Texas Special), νομίζω ότι δεν σου κάνουν.

Ηigh gain παιξίματα με τους 54...θα ήθελα να το δώ (και να το ακούσω!!)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας mini humbucker ισως τοτε...ουτε εχτρα τρυπες ουτε τιποτα.βρες ενα να ταιριαζει οσο το δυνατον με τα single coils του bridge και neck και δοκιμασε ετσι.η ακομα και ενας lace sensor θα εκανε πολυ καλη δουλεια.και αισθητικα θα ταιριαζε και μονος ειναι,θορυβος δεν υπαρχει,γκαζι εχει...για τσεκαρε αυτη την περιπτωση

 

Φίλε λέγοντας Humbackers εννούσα τους Humbackers σε μορφή Single Coil βέβαια. Δοκίμασα και τον JB Junior και τον Hot Rail. Μου άλλαξαν τελείως το όργανο και δεν μ' άρεσε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon σ' ευχαριστώ για την πληροφορία (και 'γω θα 'θελα να το ακούσω  :'()

 

@Al Pacino ναι βέβαια εννοώ κυρίως την bridge θέση. Με τους μανίσιους που φορούσε η κιθάρα μου έπαιζα κυρίως με τον μεσαίο. Αυτός έδινε πιο πολύ τον όγκο που ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν οι vintage style pickups χαρακτηρίονται για την έλλειψη μεσαίων. Ο φίλος που είπε παραπάνω για τους 54 και Texas special, (οι οποιοι είναι αντιδιαμετρικά αντίθετοι ακουστικά) κάνει λάθος γιατί ή προς την χροιά των μέν θα κλίνεις, ή προς την χροιά των δε, άρα κάποιοι από αυτούς ή παραπλήσιοι σε αυτούς θα σου κάνουν σίγουρα.

 

Εξηγούμαι σετ όπως Fat 50s, Custom 54, Vintage 57-62 χαρακτηρίζονται για τα μπασοπρίμα τους και την πενιχρή ύπαρξη μεσαίων. Γκάζι βγάζουν πολύ καλό και με χαρακτηριστικό όγκο μάλιστα με έναν καλό ενισχυτή high gain Marathon, όμως στην μπάντα εξαφανίζεσαι.

 

Οι πρώτοι vintage μανγήτες που τόνιζαν τις μεσαίες συχνότητες είναι οι Custom 69, και είναι ένας από τους λόγους που λατρεύτηκαν από εκκατομύρια κιθαρίστες που επιτέλους η κιθάρα τους ακούστηκε σωστά στην μίξη. Οι Texas special είναι όπως οι Custom shop 69 πάνω κάτω στην χροια overwound όμως γι αυτό και η υψηλότερη έξοδος τους. Μην ξεχνάμε ότι η Fender τους κατασκεύασε με γνώμονα την "ακουστική" χροιά των υπερτυλιγμένων 60ς μαγνητών του SRV.

 

 

Άρα λοιπόν η μιά άποψη είναι οι μπασοπρίμοι και η δεύτερη άποψη αυτοί με πιό ισσοροπημένα μεσαία. Και οι 2 τύποι είναι εξαιρετικοί και εξαρτάται τι έχεις στο μυαλό σου να κάνεις.

 

Όσο αφορά τώρα για τους καινούργιους μαγνήτες που είναι εξοπλισμένες οι νέες αμέρικαν strd, πιστεύω ότι είναι από τους πιό επιτυχημένους μιά και συνδιάζουν πολύ καλό επίπεδο "καθαρών" σε υψηλές εντάσεις, αλλά και συμπεριφέρονται εξαιρετικά ισσοροπημένα στα γκάζια. Σε μιά strd του 2008  που έχω άλλαξα μόνο τον bridge και αυτό για λόγους όγκου που ήθελα στο σήμα μου με overdrive ήχους. τον μεσαίο και του λαιμού μάλλον δεν θα τους αλλάξω ποτέ... επιτέλους μαγνήτες με "χαρακτήρα"...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@taq σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες, κατάλαβα πάρα πολλά πράγματα έτσι όπως το ανέλυσες. Πραγματικά και 'γω δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο από τους μανίσιους μαγνήτες της κιθάρας μου, όμως ο bridge δεν είναι 100% αυτό που θέλω να βγάλω. Κατά τ' άλλα θα συμφωνήσω απόλυυτα μαζί σου ότι ο middle και ο neck είναι σούπερ! Εσύ με τι αντικατέστησες τον bridge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά "κλασική" και σίγουρη για όλα τα γούστα αλλαγή είναι ο JBjr. Επειδή όμως έχω έτσι άλλες 2 στρατ προτίμησα τον Hot rail του Duncan. Σίγουρα υψηλότερη έξοδο από τον JBjr άρα και περισσότερο έμφαση στους distorted & overdriven sounds. Επιπλέον "έδεσε" πολύ καλά με τους άλλους 2 και έχει γίνει άλλη μιά αγαπημένη στρατοκάστερ μου :)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους έχω βάλει και τους 2! χαχα

δεν ακουγόταν όμως πια σαν strato και τους άλλαξα εκ νέου με τον μανίσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Fender εχω εμπειρια μονο με american standard μαγνητες μοντελου mid 90's. Καλοι χωρις να εχουν ιδιαιτερο ογκο και χαρακτηρα, για τα δικα μου αυτια παντα. Αν θες να αλλαξεις μαγνητες προτεινω Suhr V60LP (1η επιλογη) & FL (και τις δυο εκδοσεις). Θα βρεις clips στο YouTube και μπορεις να τους ακουσεις σε strats στον Κουρμπη. http://www.suhrguitars.com/pickups.aspx

Επισης πολυ καλοι ειναι και οι Van Zandt http://www.vanzandtpu.com/pickups.html ο rock για bridge θεση και οποιον αλλο θες για τις αλλες θεσεις. Αναφερω αυτους τους οποιους εχω παιξει αρκετες φορες και εχω εμπειρια.

 

Έναν Marshall JCM900 και έναν Koch 20άρη έχω φίλε. Συνήθως χρησιμοποιώ και το Boss MT-2 όταν και αν χρειάζεται.

Αν με τον JCM900 χρησιμοποιεις το ΜΤ-2 για εξτρα γκαζι κι οχι μονο το EQ του τοτε θες πολυ γκαζι και δε νομιζω οτι παιζει ρολο ποιο μονο μαγνητη εχεις. Προτεινω να ασχοληθεις καποια στιγμη με αλλο πεταλι (boost ή OD) μπροστα απο τους δυο ενισχυτες που εχεις. Πρεπει να εισαι πολυ καλος για να βγαζεις ηχο με αυτο το πεταλι... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου