Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες από Fender Strato AM. Standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τους έχω βάλει και τους 2! χαχα

δεν ακουγόταν όμως πια σαν strato και τους άλλαξα εκ νέου με τον μανίσιο...

 

Φυσικά πλέον δεν έχεις "απόλυτο" στρατ ήχο στην θέση αυτή εξαιτίας του διπλού πλέον μαγνήτη. Βέβαι είναι πολύ κοντά αλλά είναι άλλο πράγμα. Αν θέλεις να διατηρίσεις τον χαρακτήρα στρατοκάστερ αλλά με μονό και με επιπλέον έξοδο και όγκο πολύ απλά βάλε έναν Quarter Pounder SD. Είναι οι μαγνήτες που έχει το sign model του R. Blackmore. Όγκος γκάζι και "δάγκωμα" μονού.

 

Επίσης αν επέλεξες τον μαμίσιο πάλι.. ίσως και αυτό τελικά να σε καλύπτει. Βρές το ύψος που σου αρέσει να έχει απόσταση από τις χορδές και πειραματίσου.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν με τον JCM900 χρησιμοποιεις το ΜΤ-2 για εξτρα γκαζι κι οχι μονο το EQ του τοτε θες πολυ γκαζι και δε νομιζω οτι παιζει ρολο ποιο μονο μαγνητη εχεις. Προτεινω να ασχοληθεις καποια στιγμη με αλλο πεταλι (boost ή OD) μπροστα απο τους δυο ενισχυτες που εχεις. Πρεπει να εισαι πολυ καλος για να βγαζεις ηχο με αυτο το πεταλι... :o

 

Πραγματικά όταν έμαθα να δουλεύω σωστά αυτό το πετάλι κατάλαβα πάνω κάτω πως πρέπει να αισθάνθηκε ο Μ.Αλέξανδρος όταν δάμασε τον Βουκεφάλα...

 

Δεν το χρησιμοποιώ συχνά όμως, συνήθως το χρησιμοποιώ με τον JCM900 και με πολύ λίγο distortion για να πάρω άλλες χροιές. Το μυστικό είναι στα μεσαία του. Αν εκεί γίνει το σωστό μαγείρεμα συναγωνίζεσαι τον Μποτρίνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά πλέον δεν έχεις "απόλυτο" στρατ ήχο στην θέση αυτή εξαιτίας του διπλού πλέον μαγνήτη. Βέβαι είναι πολύ κοντά αλλά είναι άλλο πράγμα. Αν θέλεις να διατηρίσεις τον χαρακτήρα στρατοκάστερ αλλά με μονό και με επιπλέον έξοδο και όγκο πολύ απλά βάλε έναν Quarter Pounder SD. Είναι οι μαγνήτες που έχει το sign model του R. Blackmore. Όγκος γκάζι και "δάγκωμα" μονού.

 

Επίσης αν επέλεξες τον μαμίσιο πάλι.. ίσως και αυτό τελικά να σε καλύπτει. Βρές το ύψος που σου αρέσει να έχει απόσταση από τις χορδές και πειραματίσου.

 

Μετά απ' όλη την συζήτηση αυτό διαπιστώνω και 'γω φίλε taq! Ίσως να μην χρειάζεται αντικατάσταση το set μου, ωστόσο αυτόν τον Quarter Pouunder SD θα τον ξεψαχνίσω!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ πριν δεν πρότεινα μαγνήτες για περισσότερο γκάζι, αλλά λιγότερο scooped από αυτούς που είχαν αναφερθεί μέχρι τη στιγμή που πόσταρα... Ευχαριστούμε τον Τάκη για την πληρέστερη αναφορά του...

 

Τώρα επειδή μάλλον είσαι και εσύ ο ίδιος μπερδεμένος (προς τον Κώστα που άνοιξε το θρεντ), θέλεις τον κλασσικό στρατ ήχο, ή κάτι που να ανταπεξέρχεται και με λίγο περισσότερο γκάζι; Έχε υπ όψιν σου ότι όταν διαλέγεις κάτι κλασικό και βίντατζ θα πρέπει να "επωμιστείς και τις συνέπειες" (λίγος θόρυβος ίσως, ή πρίμα που ξύνουν κτλ)...

 

Για κάτι λίγο πιο πέρα από την κλασική βιντατζιά οι quarter pound πρέπει να είναι από τα καλύτερα deal, όγκος από αληθινό μονό μαγνήτη, όπως είπε και ο Τάκης...

 

Επίσης υπάρχουν και πολλές εταιρίες που βγάζουν μοντέλα που τα ονομάζουν Vintage Hot ή Plus ή άλλα τέτοια ωραία, που είναι αυτό που προσπαθώ να προσδιορίσω τόση ώρα, το λίγο-πιο-hot-από-vintage...

 

Έντιτ: Όπως λες και ο ίδιος, μια πολύ καλή λύση στο πρόβλημά σου θα ήταν να αφήσεις τους μαγνήτες της κιθάρας σου ήσυχους! ;D Ίσως να παίξεις λίγο με τα ύψη τους καλύτερα; Είναι και πιο ανώδυνο στην τσέπη... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι λίγο πιο πέρα από την κλασική βιντατζιά οι quarter pound πρέπει να είναι από τα καλύτερα deal, όγκος από αληθινό μονό μαγνήτη, όπως είπε και ο Τάκης...

 

Κανένα λινκ ρε παιδιά αν είναι εύκολο; Από Thomann κατά προτίμηση  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαγνήτης είναι αυτός:

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssl4.htm

 

Για την τριάδα προσέχεις ο μεσσαίος να είναι αντίστροφης πολικότητας...

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssl4_rwrp.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα λινκ ρε παιδιά αν είναι εύκολο; Από Thomann κατά προτίμηση  :)

 

εγω εβαλα σε μια strat μου τον ssl-5 αυτον που χρησιμοποιουσε και ο GILMOUR......εχει αρκετο ογκο......και στα καθαρα ειναι μια χαρα........εαν μπορεις να τον ακουσεις θα ητανε μια καλη επιλογη

 

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sssl5_custom_staggered_strat.htm

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να ψιλοκλείσει το θέμα από την μεριά μου, έπειτα από μια σειρά ανταλλαγής αρκετών mail με τον κύριο Oliver Schott από το Thomann, μου πρότεινε το εξής σετάκι  ως το πιο ταιριαστό για να κάνω την δουλειά μου:

http://www.thomann.de/gr/fender_vintage_hot_noiseless_pickupset.htm

Πρόκειται για "ζεστούς" μαγνήτες με vintage χαρακτηριστικά, οι οποίοι ανταποκρίνονται άριστα (απ' όσα μου είπε) στα high-gain παιξίματα χωρίς να χάσουν τον fender χαρακτήρα τους και χωρίς να έχουν τους ανεπιθύμητους -για τέτοιου είδους παιξίματα- θορύβους.

Αν ισχύουν όλα αυτά, τότε βρήκα το φως μου.

Σε περίπτωση που υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης που τους έχει δοκιμάσει, θα του ήμουν ευγνώμων για μερικές πληροφορίες  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το prospect των SSL4 (τους δοκίμασα) γράφει ότι αν ζητάς βρώμικα τερματίζεις την ένταση αν θέλεις καθαρά πας το ποτενσιόμετρο κάπου στην μέση (ισχύει 100%).

Πολύ καλοί μαγνήτες με πολύ γκάζι και όγκο.

Οι noiseless είναι αυτοί του Bill Lawrence ??? αν ναί πάρτους από το site του.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου