Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες από Fender Strato AM. Standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@Γιάννης37 Δεν είπε για αναιμικά πρίμα, αλλά αναιμικά μεσσαία, που συμφωνώ...

 

Φέντερ μαγνήτες που θα σου δώσουν πιο γεμάτα μεσσαία είναι οι 54άρηδες και οι 57/62... Έχω την εντύπωση ότι και οι fat 50 είναι πιο "μεσσαίοι", αν κάνω λάθος πείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα για αναιμικα μεσαια οχι πριμα .Απο πριμα πια...αλλο τιποτα!

Τωρα για εντονα παραμορφωμενο ηχο αν βαλεις κανα fuzz σε κανα blacface fender τοτε το κουνουπι δεν το γλυτωνεις  σιγουρα πραγματα! :o

Περαν απο την πλακα ομως ο βρωμικος ηχος εχει πολλες παραμετρους ΜΙΑ εκ των οποιων ειναι και οι μαγνητες σου.

Για να μην παει λοιπον αλλου η συζητηση αν θελεις να παιξεις με πολλη παραμορφωση με τους  '69 τοτε θελεις πολυ καλο ψαξιμο-ταιριασμα ενισχυτη και πεταλιων αλλιως  θα δυσκολευτεις να βγαλεις ακρη.

ΜΠΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα για αναιμικα μεσαια οχι πριμα .Απο πριμα πια...αλλο τιποτα!

Τωρα για εντονα παραμορφωμενο ηχο αν βαλεις κανα fuzz σε κανα blacface fender τοτε το κουνουπι δεν το γλυτωνεις  σιγουρα πραγματα! :o

Περαν απο την πλακα ομως ο βρωμικος ηχος εχει πολλες παραμετρους ΜΙΑ εκ των οποιων ειναι και οι μαγνητες σου.

Για να μην παει λοιπον αλλου η συζητηση αν θελεις να παιξεις με πολλη παραμορφωση με τους  '69 τοτε θελεις πολυ καλο ψαξιμο-ταιριασμα ενισχυτη και πεταλιων αλλιως  θα δυσκολευτεις να βγαλεις ακρη.

ΜΠΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ ;D

 

Έναν Marshall JCM900 και έναν Koch 20άρη έχω φίλε. Συνήθως χρησιμοποιώ και το Boss MT-2 όταν και αν χρειάζεται. Είναι τόσο πολύ ασυμάζευτα τα πρίμα τους; Θα με ταλαιπωρήσουν πολύ πιστεύεις; Για την περίπτωσή μου ξέρεις να προτείνεις κάποιο άλλο σετ. Σόρρυ για το πρήξιμο!  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα φιλε μου το σετ που θα σου προτεινα εγω κανει μονο για μενα δηλ. τα δικα μου αυτια και την δικη μου τσεπη.Θα ηταν πολυ αποπροσανατολιστικο μεσα σ ενα φορουμ που το διαβαζει τοσος κοσμος να αρχισω να συστηνω συμφωνα με το προσωπικο μου γουστο και φιλοσοφια γιατι θα το κανουν κι αλλοι και θα γινει εδω της...Τριτης (που λεει κι ο Λαζοπουλος)

Αν ο ενισχυτης σου μπορει να συμαζεψει το γκαζι και τις συχνοτητες του τοτε το  '' προβλημα '' περιοριζεται.

Δεν θα βγαλεις ασφαλες συμπερασμα ομως μονο δι αλληλογραφιας.Μην ξεχνας οτι προκειται για αξιολογους μαγνητες πιστα αντιγραφα μαγνητων εκεινης της εποχης,οποτε και να τους αγορασεις για δοκιμη σιγουρα θα μπορεσεις να τους πουλησεις αν δεν σου κανουν τελικα .

Απλα πειραματισου να βγαλεις ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ συμπερασματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ας μην ξεχναμε οτι δεν κανουν τα παντα για τα παντα...οπως και να το κανεις ποτε δεν θα εχεις το γκαζι ενος δυνατου διπλοπηνιου.θελω να πω μην σε πιανει τρελα (ολους μας πιανει και θελουμε μια κιθαρα να τα κανει ΟΛΑ...) δοκιμασε και αν οχι πας σε αλλαγες παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εδώ εντοπίζεται το πρόβλημα. Το ξέρω ότι πετώντας πάνω έναν humbacker λύνονται τα προβήματά μου, όμως ταυτόχρονα παύει το όργανο να είναι Fender Strato (παλιότερα το δοκίμασα και μιλάω εκ πείρας). Ο λόγος που δεν πάω σε άλλο όργανο είναι ότι αυτό το όργανο αγγίζει για 'μένα προσωπικά το ΑΠΟΛΥΤΟ όσον αφορά το παίξιμο, το βάρος, την ταστιέρα και γενικά τα πάντα. Το update θέλω να το κάνω για να μπορέσω να πετύχω το κάτι παραπάνω όσον αφορά τα πιο high gain παιξίματα (χωρίς βέβαια να ριψοκινδυνεύσω την ταυτότητα της κιθάρας μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέντερ μαγνήτες που θα σου δώσουν πιο γεμάτα μεσσαία είναι οι 54άρηδες και οι 57/62... Έχω την εντύπωση ότι και οι fat 50 είναι πιο "μεσσαίοι", αν κάνω λάθος πείτε...

 

Αυτό που γράφει ο φίλος kultura μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου