Προς το περιεχόμενο

Διαφορά κανονικών μαγνητών με F-Spaced


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε ο καιρός να παραγγείλω τον Fred για την κιθάρα μου. Είδα όμως ότι βγαίνουν 2 εκδόσεις:

 

Αυτή:

http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp153fbk.htm

κ αυτή:

http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp153bk.htm

 

Διαφορά στα χαρακτηριστικά δν υπάρχει. Απλά ο πρώτος χαρακτηρίζεται F-Spaced. Ξέρει κανεις τι σημαίνει αυτο? Επειδή δεν έχω ξαναγοράσει μαγνήτη και δν θέλω να μου μείνει στο χέρι θέλω να ξέρω γτ ειμαι έτοιμος να παραγγείλω!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι gibson style κιθαρες διαφερουν απο τις fender style στις αποστασεις που εχουν οι χορδες μεταξυ τους κοντα στον καβαλλαρη....                                                                                                                                Οι gibson εχουν στενοτερο "spacing" ενω οι fender πιο φαρδυ....Οταν λοιπον οι εταιριες αρχιζαν να βγαζουν humbuckers και για strat τυπου κιθαρες ,για να πεφτουν τα pole pieces του μαγνητη ακριβως πανω σε καθε χορδη και να μην υπαρχει απωλεια σηματος λογω μεγαλυτερης αποστασης των χορδων μεταξυ τους ,δημιουργησαν τους F-spaced humbuckers...το f προερχεται απο το floyd-rose και οχι απο το fender καθως εκεινη την εποχη ηταν πολυ καινουριο και πολυ δημοφιλες....(οι διαστασεις του floyd βεβαια ειναι ιδιες με αυτες των "απλων" strat)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις δυο διαφορετικες διαστασεις μπορεις να τις δεις επισης να αναφερονται ως humbucker (για gibson spacing) και trembucker (για fender spacing)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις δυο διαφορετικες διαστασεις μπορεις να τις δεις επισης να αναφερονται ως humbucker (για gibson spacing) και trembucker (για fender spacing)

Ετσι ειναι,κριμα που μεγαλωσα χωρις διαδυκτιο,απλα ρωτας και μαθαινεις οτι γουσταρεις!

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίσατε, επειδή με τους ήδη υπάρχοντες μαγνήτες της μαμάς ibanez (πρόκειται για την js-100) οι τελίτσες των μαγνητών δεν πέφτουν ακριβώς με τις χορδές. Δείτε την παρακάτω φωτο:

 

004.jpg

 

Οι χορδές δεν είναι ακριβώς πάνω απο τις τελείες. Έχει σημασία αυτό?  Δεν βγάζουν μικρότερη ένταση απ ότι θά πρεπε ετσι?

 

Μήπως πρέπει να πάρω τον F-Spaced για να συμπέφτουν οι χορδές ακριβώς πάνω στις τελείες?

Κατα τ άλλα η τοποθέτηση είναι ίδια? Δηλαδή η αποστάσεις απο τις βίδες κλπ κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Lambrosgg, οι χορδές ισαπέχουν από τα άκρα της ταστιέρας? Τσέκαρε κάτω-κάτω.... εκεί που συνδέεται το μανίκι με το σώμα. Σαν πολύ να ξεφεύγουν... Φτιάχνει εύκολα... μην αγχώνεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη σε απασχολει και πολυ αν οι χορδες δεν ειναι ακριβως στο σημειο που ειναι τα αντιστοιχα polepieces. Yποτιθεται οτι πρεπει το alignment να ειναι σωστο ωστε να μην "σβηνει" η νοτα στα σηκωματα...........μην το παρεις και πολυ στα σοβαρα αυτο.....σε απειρες fender εχω βαλει μη f-spaced μαγνητες και ουτε μια φορα δεν υπηρχε προβλημα με  dropouts..........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lambrosgg, οι χορδές ισαπέχουν από τα άκρα της ταστιέρας? Τσέκαρε κάτω-κάτω.... εκεί που συνδέεται το μανίκι με το σώμα. Σαν πολύ να ξεφεύγουν... Φτιάχνει εύκολα... μην αγχώνεσαι.

 

Δεν το λές ισαπέχουν... Η σί και η μί έχουν μεγαλύτερο κενό ανάμεσα. Η σι με τη σολ λιγότερο κ η μι με τι σι περισσότερο.

 

Δες φώτο:

005.jpg

 

Μου φαίνεται πολύ περίεργο να χρειάζομαι f spaced μαγνήτη ενώ η ibanez έχει χρησιμοποιήσει κανονικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έλα lambrisgg, δεν ξέρω αν υπάρχει μόνο ένα spacing στα floyd rose (αν και νομίζω standard είναι) . Τέλος πάντων.... από τις προδιαγραφές της κιθάρας σου, μάθε ποιό (τύπου) floyd rose έχεις και διάβασε από τις προδιαγραφές του το spacing. Μετά πάρε όποιον από τους δύο μαγνήτες έχει το ίδιο spacing.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου