Προς το περιεχόμενο

Seymour SSL-4 Quarter Pound


sots

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες ειμαι καινούργιο ψάρι στο site και θα θελα την βοήθεια οποιου γνωρίζει.

 

Πρόσφατα εγκατέστησα στην (japan) stratocaster  μου τον μαγνήτη SD ssl-4 quarter pound στη γέφυρα. Ήθελα εναν πιο τραχύ με έμφαση στα μεσσαία ήχο που να ξεφεύγει απο τον κλασικό strat/bridge. Απο την άλλη δεν προσανατολίζομαι στο πολύ heavy (π.χ hot rails) αλλά περισότερο στο στυλ των Stooges, The Strokes.

 

Μέχρι στιγμής και παρόλο που θα ήθελα πολύ να μου αρέσει το αποτέλεσμα, αυτο δεν συμβαίνει. Ίσως χρειαστεί να τον αλλάξω

Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα που μπορεί να λειτουργήσει θα του είμουν ευγνώμων. (Σώμα κιθάρας alder, rosewood ταστιέρα, small frets)

 

Απορια 2: Μήπως παίζει ρόλο και η vintage style γεφυρα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα που μπορεί να λειτουργήσει θα του είμουν ευγνώμων. (Σώμα κιθάρας alder, rosewood ταστιέρα, small frets)

 

Απορια 2: Μήπως παίζει ρόλο και η vintage style γεφυρα?

 

 

Το οτι δεν σου αρεσει ειναι λογικο και ...υγειες!

Απλα, ειναι πολυ δυνατος μαγνητης και με πολυ βαρυ ηχο. (προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου)

 

Η vintage γεφυρα ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να συμβει στην κιθαρα σου, οποτε μη σκας γι αυτο...

 

Αν δε σου αρεσε ο μαγνητης.... ebay και τελος!  ;)

 

Οταν λες που θα λειτουργησει καλυτερα ο μαγνητης, τι ακριβως εννοεις?

Σε ποια θεση?

Αν ειναι ετσι, εφοσον τον πηρες για bridge μπορει να μπει μονο ως neck, γιατι αλλιως δεν θα εχεις hum-free λειτουργια στις θεσεις 2 και 4.

 

Αλλα, ως neck αυτο το θηριο θα πρεπει να ειναι πολυ ...αγριο.

 

Μην ανησυχεις.... Αστοχια σε μαγνητες λιγο-πολυ ειχαν ολοι οι...συναδελφοι καποια στιγμη στην "καριερα" τους (μας).

 

Προτιμοτερο ειναι πριν παρεις κατι, φροντισε να εχεις μια ιδεα περι τινος προκειται. Το ιδεατο ειναι να δοκιμαζεις πανω στην δικια σου, αλλα αυτο ειναι ενιοτε ακατορθωτο, οποτε τουλαχιστον παιξε μια κιθαρα με παρομοια χαρακτηριστικα... 

 

Καλη τυχη!  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά "alderbody"..

Λέγοντας "που θα λειτουργήσει" αναφερομαι στην "ιδέα"..δηλαδή αν εχει κάποιος μια πρόταση (π.χ για κάποιο μαγνήτη) που ίσως "λειτουργήσει¨" για αυτο που έχω στο μυαλλο".

Ξέρω πως το να ταιριάξεις τον σωστό μαγνήτη στην κιθάρα ειναι πολύ και θέμα τύχης. Δεν νομιζω να μπορείς να πας στο κατάστημα και να πεις "βάλε μου να δοκιμάσω αυτον τον μαγνήτη", οπότε risk and pay! χεχε

 

Για κανέναν καλο Dimarzio ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εναν ssl4 για middle και εναν ssl7 για neck.

εδω και 4 μηνες προσπαθουσα και εγώ να τους κανω να δουλέψουν (σε διαφορους συνδυασμους με humbuckers  bridge)

με κανεναν δεν δούλεψαν σωστά ,τομ αντερσον , σευμουρ , φεντερ)

σχεδον απογοητευτηκα .

πριν απο 1 εβδομαδα πηρα ακομη εναν ssl 4 tapped τον εβαλα στην bridge και βρήκα την υγεια μου (επιτελους δούλεψε)

Οι μαγνητες τώρα ισοροπησαν se ash body με rosewood ταστιερα και 6βιδο τρέμολο.

 

Οι μαγνήτες ειναι πολυ δυνατοι (τους μέτρησα στα 13,4  την στιγμη που ο texas special εχει 6,4) δηλαδή σχεδον διπλάσιο output .

 

οποτέ η τους κάνεις σετ ή ξεχνα το........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε ενα blackmore project εχω εναν ssl-4 στην γεφυρα και εναν neck..οι μαγνητες ειναι πολυ δυνατοι και σπερνουν...πολυ ευχαριστημενος εχω μεινει...σε στρατ αντι για διπλο ανετα τον προτιμω...τρομεροι προσωπικα αλλα πιστευω αδικημενοι απο πολλους...απορω γιατι δεν τους συζηταει πολυ κανενας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε  Fonz όταν λες set, εννοείς να βάλω και στις αλλες δύο θέσεις ssl-4?

Στην μεσσαία για παραδειγμα, πως σου ακούγεται με τόσο output? Δεν χάνεις τις δυναμικές του χεριού?

 

Για "treloagori": η κιθάρα σου ειναι alder σώμα rosewood ταστιέρα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NAI αυτό εννοώ.

ο μεσαιος μου ssl4 ειναι reverse polarity και μονος του στην μεσαία θέση εχει πολύ καλή χρoιά και φοβερό σκάσιμο .

το setup ειναι ssl4 tapped , ssl4 reverse kai ssl7.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι alder και rosewood...βεβαια το συνολο εδεσε τρελα...το ιδιο σετ το εβαλα σε αμερικανα στρατ και καμια μα καμια σχεση...η συγκεκριμενη που εφτιαξα ειναι πολλα επιπεδα πανω και απο καστομ μοντελα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τις τελευταίες μέρες μου έχει κολλήσει η ιδέα να βάλω και εγώ το εν λόγω σετ στο mighty mite project που μαγειρεύω. Ερώτηση... Τι διαφορά από ηχητικής απόψεως θα έχω μεταξύ ssl-4 και ssl-7; Ο 7 ξέρω ότι είναι η staggered εκδοχή του 4. Προορίζεται κυρίως για bridge? Κανένα κλιπάκι παίζει? Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με μονούς μαγνήτες, και πολλά από τα κόλπα τους (staggered, reversed κλπ) δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι επίδραση έχουν τελικά στον ήχο και πως πρέπε να χρησιμοποιούνται. Θέλω να βάλω στη strat ένα αλήτικο και βρωμιάρικο σετάκι βουτηγμένο στη μπύρα και τη μπριζόλα, αν καταλαβένετε τι εννοώ... ::) Το θεωρείτε κατάλληλη επιλογή ένα σετ με Quarter Pound;

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου